Habitat’ta İstanbul tecrübesi… 27.4.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görev yapan başkonsoloslarla biraraya geldi. Başkan Topbaş, ‘Habitat’ta İstanbul Tecrübesi’ temasıyla yapılan toplantıda, konuklarına, İstanbul’da yapılan yatırım ve hizmetler hakkında bilgi verdi.

Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görevli başkonsoloslar ve yabancı misyon temsilcileriyle 2 milyon lalenin renklendirdiği Emirgan’da buluştu. Toplantıda, Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Uğur Kenan İpek ile UCLG MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman da hazır bulundu.

 

“İBB, Nepal’e yardıma gidiyor…”

“Habitat 2’den Habitat 3’e Kentler: İstanbul Tecrübesi” temasıyla düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, Nepal’de yaşanan deprem felaketinden duyduğu üzüntüyü belirterek, “Türkiye’den Kızılay ve Afad ekibi yardım için bölgeye gitti. Belediye olarak Nepal’den neler talep ediliyor, öğreniyoruz. Bizim ekibimiz de ihtiyaç duyulan malzemelerle birlikte Katmandu’ya gidecek.” dedi.

 

“Lale ana vatanı İstanbul’a döndü…”

Bulunduğu coğrafi konum itibarıyla dört mevsimi yaşayan İstanbul’un florasıyla çok farklı bir şehir olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “Baharın ve Emirgan’ın güzelliği olan, İstanbul’dan dünyaya yayılan lalelerin açtığı bu güzel, ilkbahar gününde sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. 2005 yılında laleyi ana vatanı olan İstanbul’a geri döndürme çalışmalarını başlattık. Bu yıl şehrimizin her köşesine tamamı yerli üretim 30 milyon lale diktik. Bize lale tedarik eden köylülerimiz verdiğimiz destekle dünyanın birçok noktasına lale ihraç eder konuma geldi. Lalelerle birlikte Boğaziçi’nin simgelerinden biri olan erguvan ağaçları ve mor salkımlı ağaçlar da açmaya başladı.” diye konuştu.

 

“Dünya yerel yönetimlerinin sesi oluyoruz…”

 UCLG ve UNACLA Başkanı olarak dünya yerel yönetimlerinin sorunları için birçok şehre gittiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Sizlerle bu toplantımızı da daha yaşanabilir kentler oluşturma çabalarımızı aktarmak için ‘Habitat’ta İstanbul Tecrübesi’ temasıyla yapıyoruz. Aksi takdirde ne kadar kontrol ederseniz edin, Akdeniz’deki göçmen dramına son veremiyorsunuz. Türkiye’de 2 milyon, İstanbul’da 200 binin üzerinde göçmen var. Türkiye Belediyeler Birliği ve İBB olarak bu insanlara da yardım elimizi uzatıyoruz. TBB olarak Kobani’ye de yardım yapacağız. Biz insanların kendi şehirlerinde huzur içinde yaşamalarını istiyoruz. İstiyoruz ki, insanlar topraklarından koparılmasın, göçe zorlanmasın.”

 

“İstanbul, Dünya Seçilmiş Kadınlar Konferansı’na ev sahipliği yapacak…”

Başkan Topbaş, bir süre önce UNESCO’nun kuruluşunun 70’nci, Türkiye’nin birliğe katılımının da 30’uncu yılı münasebetiyle Paris’teki UNESCO Toplantısı’na katıldığını söyledi. 15 Nisan’da da Nairobi’ye giderek Habitat Başkanı Joan Closs ile birlikte Habitat Toplantısı yaptıklarını ifade eden Başkan Topbaş, Dünya Seçilmiş Kadınlar Konferansı’nın 2016 yılında İstanbul’da yapılacağını hatırlattı.