Dünya çocukları İstanbul’da buluştu 22.4.2015

Filistin, Romanya ve Makedonya’dan 23 Nisan kutlamaları için İstanbul’a gelen çocuklarla buluşan Başkan Kadir Topbaş, huzur ve barış dolu bir dünyayı oluşturmak için mücadele ettiklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Filistin, Romanya ve Makedonya’dan 23 Nisan kutlamaları için İstanbul’a gelen çocuklarla buluştu. Esenler Belediyesi’nin davetlisi olarak İstanbul’a gelen çocuklar ve öğretmenleriyle İBB Florya Sosyal Tesisleri’nde çocuklarla biraraya gelen Başkan Kadir Topbaş, Hz. Mevlana’nın “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır” sözünü hatırlatarak, İstanbul’un Peygamber Efendimizin müjdelediği emanet şehir olduğunu ve barışın merkezi olduğunu söyledi.

Dünya barışı için daha çok çalışmalıyız…

Türkiye’nin huzur ve barış dolu bir dünyayı oluşturmak için mücadele ettiğini ifade eden Başkan Topbaş, “Diliyoruz ki, dünyadaki çocuklar ve anneler artık ağlamasın. Ülkemiz ve biz yerel yönetici olarak dünyada huzur ve barışın temini için çaba gösteriyoruz. Türkiye dünyada yanlış yapanların ezberini bozan bir konuma geldi. Bu gelişme bize gönül veren bütün coğrafyada hissediliyor.

Geleceğin sahibi olan dünya çocuklarının dünya barışı ve herkesin mutluluğu için daha çok çalışmak zorundayız.” dedi.

Çocukların hediyesi; “Barış Ekmeği”

Bu yıl 23 Nisan ve Regaip Gecesi’nin aynı güne gelmesinin de anlamlı olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “İstanbul’un sizin gönlünüzde güzel izler bırakacağına ve ülkelerinize döndüğünüzde arkadaşlarınıza bu kadim şehrin güzelliklerinden bahsedeceğinize eminim. Sizlerle çok uzaklarda da olsak dualarda buluşuyoruz. Dualarımızda tüm insanlığın barış ve huzuru var.” diye konuştu.

Misafir çocuklar da Başkan Topbaş’a hazırladıkları barış ekmeğini ve ülkelerindeki Osmanlı eserlerinin resimlerini takdim ettiler. Ekmeğin barış koktuğunu belirten Başkan Topbaş, şunları söyledi: “İBB Başkanı olarak dünyadaki bütün yerel yönetimlerin de başkanıyım. Uluslararası toplantılarda diğer belediye başkanlarına da barış kokan bu ekmekten bahsedeceğim.”