Kadir Topbaş’ın UCLG Başkanlığı uluslararası basında yankı buldu 25.2.2011

Başkan Topbaş’ın Meksika’nın başkenti Mexico City’de, 114 ülkenin 1000’den fazla şehrinden 3 bine yakın belediye başkanının katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG)’nin yeni başkanı seçilmesi, dünyanın değişik ülkelerinden gazete ve internet sitelerinde yer buldu. Bu haberler, yeni dünyanın şekillenmesinde İstanbul’un üstlendiği misyonu daha iyi anlatıyor.

Abc.com.py, Paraguay, 20 Kasım 2010

Paraguay kökenli haber portalı Abc.com.py 20 Kasım 2010 tarihli haberinde, UCLG’nin başkanlık seçimiyle ilgili aşağıdaki habere yer verdi:

İstanbul belediye başkanı UCLG’nin yeni başkanı seçildi

“Mexico City Belediye Başkanı, bu cumartesi 114 ülkeden temsilcilerin katılımıyla Meksika’da düzenlenen toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş’ın Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG)’nın yeni başkanı seçildiğini bildirdi.

Toplantıda Paris Belediye Başkanı Bertrand Dalonoë ise teşkilatın onursal başkanı seçildi.

114 ülkenin 1000’den fazla şehrinden yaklaşık 3000 belediye başkanının bir araya geldiği toplantıda ayrıca UCLG’nin 2013’deki 4. Dünya Kongresi’nin Rabat’ta düzenlenmesine karar verildi.”

Haberin detayı için link:

http://www.abc.com.py/nota/alcalde-de-estambul-elegido-nuevo-presidente-de-union-mundial-de-ciudades/

Diario de Grande ABC, Brezilya, 21 Kasım 2010

Brezilya kökenli Diario de Grande ABC gazetesinin internet sitesinde 21 Kasım tarihinde yayınlanan UCLG 3. Dünya Kongresi ile ilgili haber:

İstanbul belediye başkanı UCLG’nin yeni başkanı seçildi

 “İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş bu cumartesi 114 ülkeden temsilcilerin katılımıyla Meksika’da düzenlenen toplantıda Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG)’nın yeni başkanı seçildi.

UCLG 3. Dünya kongresi 114 ülkenin yaklaşık 1000 kentinden 3000’in üzerinde belediye balkanının katılımıyla Meksika’nın başkenti Mexico City’de gerçekleştirildi.

Görüşmelerde Ayrıca 2013’deki 4. UCLG Dünya Kongresi’nin Rabat ‘ta düzenlenmesine karar verildi.”

Haberin detayı için link:

http://www.dgabc.com.br/News/5842378/prefeito-de-istambul-e-eleito-presidente-da-uniao-mundial-de-cidades.aspx

 

El Economista, İspanya, 21 Kasım 2010

İspanya’da yayınlanmakta olan El Economista gazetesinin internet sitesinde 21 Kasım tarihinde yayınlanan UCLG 3. Dünya Kongresi ile ilgili haberin özeti:

İstanbul belediye başkanı UCLG’nin yeni başkanı seçildi

 “Mexico City Belediye Başkanı, bu cumartesi 114 ülkeden temsilcilerin katılımıyla Meksika’da düzenlenen toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş’ın Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG)’nin yeni başkanı seçildiğini; Paris Belediye Başkanı Bertrand Dalonoë ise teşkilatın onursal başkanlığına getirildiğini bildirdi.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın 3. Dünya Kongresi 114 ülkenin 1000’den fazla şehrinden yaklaşık 3000 belediye başkanının katılımıyla Meksika başkentinde gerçekleştirildi.

Görüşmelerde ayrıca 2013’deki 4. Dünya Kongresi’nin Rabat’ta düzenlenmesi kararlaştırıldı.”

Haberin detayı için link:

http://ecodiario.eleconomista.es/internacional/noticias/2619342/11/10/Alcalde-de-Estambul-elegido-nuevo-presidente-de-union-mundial-de-ciudades.html

Expresso, Portekiz, 20 Kasım 2010

Portekiz kökenli Expresso gazetesinin internet sitesinde 20 Kasım tarihinde UCLG Başkanlık seçimiyle ilgili yayınlanan haber:

Antonıo Costa UCLG Eşbaşkanı seçildi

“Lizbon Belediye Başkano Antonio Costa, Mexico City’de gerçekleştirilen toplantıda Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG)’nin Eşbaşkanı seçildi.

Meksika’da düzenlenen UCLG Dünya Kongresi’nde teşkilatın yeni başkanı İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş olurken, farklı ülkelerden 5 temsilci de Eşbaşkanlık görevine getirildi.

Eşbaşkanlık görevine António Costa’nın yanında şu isimler getirildi:   Johnny Araya Monge (Kosta Rika)  Wan Qingliang  (Çin), Ilsur Metshin (Rusya), Muchadeyi Masunda (Zimbabwe).”

Haberin detayı için link:

http://aeiou.expresso.pt/autarquias-antonio-costa-eleito-co-presidente-da-organizacao-cidades-e-governos-locais-unidos=f616746

 

La Cronica de Hoy, Meksika, 21 Kasım 2010

Meksika’da yayınlanmakta olan La Cronica de Hoy gazetesine ait internet sitesinde 21 Kasım tarihinde UCLG Başkanlık seçimiyle ilgili yayınlanan haber:

UCLG Başkanlığı İstanbul’a gitti

“İstanbul Belediye Balkanı Kadir Topbaş Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG)’nin yeni başkanı seçildi; Topbaş görevi Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoë’den devraldı.

Ayrıca 2013’deki 4. UCLG Dünya Kongresi’nin Fathallah Oualalou’nın belediye başkanlığı altında Fas’ın Rabat kentinde düzenlenmesine karar verildi.

Teşkilatın 3. Dünya Kongresi’nin kapanışında, UCLG’nin COP16’da alınacak her türlü kararda belediye başkanlarının da dahil edilmesi gerektiğine dair kararlılığının da altı çizildi.

Bu bağlamda Kadir Topbaş bin yılın en büyük sorunlarının kentlerde yaşandığını ve yerel yönetimlerin bu sorunları çözmek için gerekli eylemlerde bulunmalarının şart olduğunu belirtti. UCLG ‘nin yeni başkanı ayrıca yeni bir küresel vizyona erişmek için yerel düşünmek gerektiğini söyleyerek, yoksulluk ve eşitsizlik karşısında yöneticileri işbirliğinde bulunmaya çağırdı.  “

Haberin detayı için link:

http://www.cronica.com.mx/nota.php?id_nota=545289  

 

Metropolis.org

Metropolis Teşkilatı’nın internet sitesinde UCLG Başkanlığı seçimi ve UCLG 3. Dünya Kongresi ile ilgili yayınlanan haberin özeti:

UCLG’nin yeni başkanı belli oldu

“Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın (UCLG) 3. Kongresi 17-20 Kasım 2010 tarihleri arasında Mexico City’de gerçekleştirildi.

Kongrede, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve aynı zamanda Metropolis Yönetim Kurulu’nun faal bir üyesi olan Kadir Topbaş, görevi Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe’den devralarak önümüzdeki üç yıl için UCLG Başkanı seçildi.

UCLG Başkan yardımcılarının dördü aynı zamanda Metropolis’in faal üyelerinden: Montreal, Ile de France, Dakar Belediye Başkanları ile Jakarta Valisi.

Kongre katılımcıları Bertrand Delanoe’yi onursal başkan olarak seçti.

Metropolis, kongre kapsamında şu etkinlikleri düzenledi: Komisyon 4’ün 2. Toplantısı (Mega kentler) ve “Küresel Kentler Dünyası” Oturumu.”

Haberin detayı için link:

http://www.metropolis.org/news/election-new-uclg-president

News.az, Azerbaycan, 22 Kasım 2010

Azeri haber portalı News.az 22 Kasım tarihli sayısında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın UCLG Başkanı seçilmesi ile ilgili aşağıdaki haberi okuyucularıyla paylaştı:

Kadir Topbaş dünya şehirlerinin başkanı seçildi

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Şehirler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın yeni başkanı seçildi.

BM üyesi 192 ülkenin 136’sından binlerce yerel yönetim UCLG’nin üyesi. Meksika’da gerçekleştirilen UCLG Dünya Kongresi Topbaş’ı 2010-2013 dönemi için UCLG Başkanı olarak seçti. Lizbon Belediye Başkanı Antonio Costa’nın çekilmesiyle Topbaş seçimdeki tek adaydı.

02-05 Mayıs 2004 tarihleri arasında Paris’te kurulan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı, uluslararası işbirliği açısından belediye başkanları ve yerel yönetim temsilcileri için yeni bir dönem başlattı.”

Haberin detayı için link:

http://www.news.az/articles/turkey/26832

 

Romandie, İsviçre, 21 Kasım 2010

İsviçre kökenli haber portalı Romandie.com 21 Kasım 2010 tarihli yayınında Mexico City’de düzenlenen UCLG 3. Dünya Kongresi ile ilgili aşağıdaki habere yer verdi:

UCLG Dünya Teşkilatı Başkanlığı: İstanbul Paris’in yerine geçiyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Meksika’da düzenlenen toplantıda Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG)’nın yeni başkanı seçildi; Topbaş görevi Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoë’den devralıyor.

Altı yıldır sürdürdüğü görevinden feragat etme niyetini beyan eden Delanoë, 114 ülkeden yerel ve bölgesel temsilcilerin bir araya geldiği Meksika’daki toplantıda teşkilatın onursal başkanı ilan edildi.

Toplantıda özellikle “Küresel Krizin Yerel Etkileri” ve “2030 Kentleri” konularına odaklanan UCLG’nin üç yıl sonraki gelecek kongresini Rabat’ta düzenlenmesine karar verildi.

Delanoë, UCLG Kongresi’nin Pazar günü gerçekleştirilen ve küresel ısınmayla mücadele konusunda kentlerin eylemlerin şeffaf ve ölçülebilir kılmaları için “Karbon Kentleri İklim Kaydı” nın yaratıcısı “Meksiko Anlaşması” nın imzalandığı Birinci Dünya Belediye Başkanları Zirvesi ile uzatıldığını beyan etti.

Bu anlaşma Cancun’da (Meksika)  29 Kasım-10 Aralık arasında iklim konusunda düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler Konferansı’nda ele alınacak.

Mexico City’’deki toplantının açılış konuşmasında söz alan Mexico City Belediye Başkanı Ebrard, iklim konusunda Kyoto Protokolü’nün yerini alacak küresel bir anlaşmaya varmanın zorlukları karşısında “Tüm uluslararası camiaya söylemeliyiz ki küresel ısınmayla mücadelede kentlerin birinci derecede sorumluluğu bulunmaktadır.” ifadesinde bulundu.

Haberin detayı için link: http://www.romandie.com/infos/news2/101121152334.dx9g11b3.asp