Levent - Hisarüstü Metrosu İstanbul’a hayırlı olsun… 19.4.2015

İstanbul’un demir ağlarına bir yenisi daha eklendi. Levent-Hisarüstü arasındaki yolculuğu 6 dakikaya indiren Levent - Hisarüstü Metrosu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete alındı.

Levent - Hisarüstü Metrosu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete alındı. Metro hattının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benim İstanbul sevgim bitmez, İstanbul aşkım küllenmez. İstanbul’da metro sistemi yeni projelerle genişledikçe, ulaşım İstanbullular için eziyet değil, keyif haline gelecek. Şehrin her köşesine dağılan bu dev ulaşım ağı, İstanbul’un cazibesini ve marka değerini de arttıracaktır.” dedi.

 

Dünyanın en uzun raylı sistem hedefine doğru…

Levent, Nispetiye, Etiler ve Boğaziçi İstasyonlarından oluşan 3 bin 104 metre uzunluğundaki hattın İstanbul’a kazandırılmasını sağlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve projede emeği geçenleri tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılan her yeni metro hattıyla İstanbul’u toplu taşımada dünyanın en uzun raylı sistemlerinden birine sahip kent yapma hedefine adım adım yaklaştıklarını söyledi.

 

“Raylı sistem hattına sürekli yenisi ekleniyor…”

Şehrin en doğu ucundan en batısına kadar, en kuzeyinden en güneyine kadar her yerine uzanan raylı sistem hatlarına, sürekli yenilerini eklediklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Marmaray’la bu sistemi denizin altından da birbirine bağlamış, entegre hale getirmiştik. Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü. Biz de denizin altından bunu başarır mıyız? ‘Başarırız’ dedik, kimsenin başaramadığını biz başardık. Şu anda Marmaray, hamdolsun gayet başarılı şekilde çalışıyor. ‘Yetmez’ dedik, Avrasya Tüneli’nin adımını attık. Avrasya Tüneliyle de çift katlı lastikli sistem önümüzdeki yıl açılacak. Başbakanımızın ifade ettiği, iki köprü arasından şimdi de 3 katlı tünelin projesi açıklandı. İnşallah onun da temeli yakın zamanda atılacaktır.”

 

“Ulaşım İstanbullular için keyif haline gelecek…”

İstanbul gibi dünyanın en büyük metropollerinden birinin ulaşım sorunun ancak metroyla çözüme ulaşacağını gayet iyi bildiklerini ve bu yolda epeyce bir mesafe kat ettiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece şu anda hizmete girmiş olan raylı sistemler dahi ulaşım bakımından İstanbul’a çok büyük bir nefes aldırdı. Toplu taşıma ilgi duymak zorundayız. Yoksa altımızda bir araba, aynı evde bir ikinci araba... Bunlarla sadece refah düzeyinizin yüksek olduğunu bilirsiniz ama İstanbul’daki ulaşım sıkıntısını aşamazsınız, aşamayız. İnşallah bu sistem yeni projelerle sürekli genişledikçe ulaşım İstanbullular için bir eziyet değil keyif haline gelecek. Ülkemizin ticarette, bilimde, kültürde, sanatta, sporda ve diğer pek çok alanda adeta lokomotifi olan İstanbul güçlendikçe, Türkiye de hedeflerine doğru çok daha kararlı bir şekilde devam edecektir.” diye konuştu.

 

2019’da raylı sistemin uzunluğu 436 km olacak…

Başbakan Ahmet Davutoğlu da, “1876'da Sultan Abdülhamit Han döneminde açılan ilk tünelden sonra metro yapımı için 125 yılı aşkın bir süre beklemek gerekti. İstanbul şu anda 142 kilometre raylı sistem hattına ulaştı. İnşallah 2019 yılına kadar da raylı sistemin uzunluğu 436 kilometreye çıkacak. Bu bizim İstanbul’a taahhüdümüzdür.” dedi.

 

Levent - Rumeli Hisaüstü Metrosu ile 6 dakikada Levent’e, 16 dakikada Taksim’e, 23 dakikada Yenikapı’ya, 34 dakikada Üsküdar’a, 66 dakikada Kartal’a gidilebileceğini ifade eden Başbakan Davutoğlu, “Boğaziçi Üniversitesi’nde okuduğumuz 1977’li yıllarda biz 66 dakika otobüs beklerdik de otobüs gelmezdi. Şimdi bu hizmetlerden memnun musunuz? Çağı aşan bu hızdan memnun musunuz? Ulaştırma Bakanlığımızın ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın raylı sistemi İstanbul'a yaygınlaştırmasından memnun musunuz? 142 kilometrelik hattın 436 kilometreye çıkmasını istiyor musunuz?” şeklinde konuştu.

 

“İstanbul’da entegrasyonu başlattık…”

Açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise göreve geldiklerinde Ulaşım Master Planlarını hazırlayarak hangi hatta hangi ulaşım sisteminin gerektiğini kurguladıklarını ve yatırımları bu doğrultuda söyledi. “Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı yerel yönetim anlayışıyla İstanbulluların daha rahat yaşayabilmesi için ekibimizle birlikte gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz.” diyen Başkan Topbaş, yaptıkları metro, metrobüs ile yeni gemiler ve otobüslerle ulaşımda entegrasyonu gerçekleştirdiklerini vurguladı.

 

Hisarüstü Metrosu denizle buluşacak…

Açılışı yapılan Levent - Hisarüstü Metrosu ve ihale aşamasına getirdikleri Hisarüstü’nden Aşiyan’a inecek olan yüzeysel füniküler sistemiyle denize ulaşacağını aktaran Başkan Topbaş, “Bu hattı kullanan halkımız rahatlıkla denize ulaşabilecek ve oradan da gemiyle Anadolu Yakası’na geçebilecek. Ulaştırma Bakanlığı’na İstanbul’un metrolarına verdiği destek nedeniyle teşekkür ediyorum.” dedi.

 

“Bağcılar’ı denize ulaştırıyoruz…”

Başkan Kadir Topbaş, ihalesi birkaç gün önce tamamlanan Mecidiyeköy - Kabataş Metro Hattı’nın devreye girmesiyle Bağcılar gibi ilçelerin denizle buluşacağını hatırlatarak, “Bağcılar’a deniz getiremedik ama Bağcıları denize ulaştırıyoruz. Vatandaşlarımızın zamanını en iyi şekilde kullanacağı bu ulaşım sistemleri hızın yanı sıra kalite ve konfor getirecek. Bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirde yaşayan insanların toplu taşıma araçlarını kullanma oranına bağlıdır. Toplu taşımanın yoğun şekilde kullanılması için de kalite ve konfor gerekiyor. Metrolarla, yeni gemi ve otobüslerle İstanbul’da bunu sağlıyoruz.”

 

“İstanbul ulaşımına 32 milyar TL yatırım…”

Metroların yanı sıra Marmaray ve Avrasya Tüneli gibi mega projelerle İstanbul’un ulaşım konusunda dünyada en çok yatırım yapan kentlerden bir tanesi haline geldiğini dile getiren Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığında yaptığı 8,5 kilometrelik 4. Levent - Taksim Metrosu’nun ardından bize düşen görev de İstanbul’u demir ağlarla örmek oldu. İBB olarak İstanbul’a 11 yılda yaptığımız ulaşım yatırımlarının toplamı 32 milyar lira. Hamdolsun, kaynakları doğru kullanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi para, zaman ve insan yönetimindeki başarımız bizi dünya şehirleriyle yarıştırıyor.”