İstanbul ve İstanbullular için… 17.4.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “2014 Yılı Faaliyet Raporu”nu, Belediye Meclisi’ne sundu. Başkan Topbaş, 2004 yılından bu yana İstanbulluların yaşam kalitesini yükselten ve hayatını kolaylaştıran binlerce projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

2014 Yılı Faaliyet Raporu’nu Belediye Meclisi’ne sunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, hızlı ve konforlu ulaşımdan kaliteli havaya, temiz yeşil bir çevreden kültür ve sanat aktivitelerine, sağlıktan spor ve eğitime kadar İstanbulluların yaşam kalitesini yükselten ve hayatını kolaylaştıran binlerce projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

 

Dünyada İstanbul’un muazzam yükselişinden bahsedildiğini; yaptıkları yatırımlarla şehrin marka değerinin sürekli arttığını ve İstanbul’un dünyanın marka değeri en yüksek 25 şehri arasında gösterildiğini belirten Başkan Topbaş, “İstanbul, küresel yatırımcının gözdesi haline geldi. Kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçmesi ile başta deprem riski olmak üzere ulaşım, altyapı, istihdam gibi konularda birçok sorunun çözümünde çok büyük mesafeler alınmaya başlandı. Ciddi bir ekonomik hareketlilik sağlandı.” dedi.

 

İstanbul’un bütçe hedefleri çok başarılı...

2014 sonu itibariyle 12 milyar 276 milyon 427bin lira olan gelir bütçesi gerçekleşme oranının yüzde 103,4 olduğunu belirten Başkan Topbaş, “Bu büyük bir başarı. Gider gerçekleşmesi ise 12 milyar 493 milyon 246 bin lira. Yüzde 97,1 gerçekleşti. Gider bütçemizde paramız var. Gelir bütçemizde de fazlamız… Çok şükür, hedeflerimize bir bir ulaşıyoruz. İsraf etmiyoruz, kasamızı boşaltmıyoruz. Yatırımları da kesmiyoruz. İstanbul daha güzel olacak. Daha iyiye gidecek. Yaptıklarımız ortada, projelerimiz de… İstanbul’u finans, kültür, spor, kongre ve turizm alanlarında bir inovasyon şehri haline getirdik.” diye konuştu.

 

İstanbul’a 4 yeni metro hattı daha…

Başkan Topbaş, 4 büyük metro hattının eş zamanlı olarak yapımına başlandığını ifade ederek, “Mecidiyeköy - Kabataş Metrosu’nun ihalesi yapıldı, yapım çalışmalarına yakında başlanacak. 14 kilometrelik Dudullu - Bostancı Metrosu ile 12 kilometrelik Ataköy - İkitelli Metro Hatları da kısa süre içinde ihaleye çıkacak.” dedi. Ulaştırma Bakanlığı tarafından projelendirilen ve Bakırköy İDO İskelesi’nden başlayıp, Bağcılar Kirazlı’ya ulaşacak olan 9 kilometrelik metro hattına ilişkin bilgi veren Başkan Topbaş, bu önemli hat için ihale süreçlerinin tamamlandığını, yer tesliminin yapıldığını ve inşaat çalışmalarına yakında başlanacağını söyledi.

 

İstanbul susuz kalmayacak…

Barajlardaki doluluk oranının yüzde 97 seviyesine ulaştığını açıklayan Başkan Topbaş, Melen Barajı’nın 2016 yılında tamamlanacağını kaydetti. Başkan Topbaş, Melen’den İstanbul’a su getirmek için 105 kilometrelik 3. İsale Hattı’nın çalışmalarına başladıklarını; bu hat sayesinde İstanbul nüfusunun neredeyse yarısının su ihtiyacının karşılanacağını belirtti.

 

Çevre yatırımları hız kesmeden sürüyor…

Çevre yatırımlarına büyük önem verdiklerini söyleyen Başkan Topbaş, “Büyükçekmece İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimiz tamamlandı. Son testleri yapıyoruz. Bu tesisimiz 600 bin nüfusa hizmet verecek, yakında hizmete alacağız. Ataköy’deki İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin 2. Etabı için de çalışmalara hız verdik.” dedi. Başkan Topbaş, Taksim Meydanı’ndaki çevre düzenleme çalışmalarına Mayıs ayında başlayacaklarını da sözlerine ekledi.

 

Dar gelirlilere 2 bin 400 konut…

Yerel seçimlerden önce dar gelirlilere ucuz konut imkanı sunacaklarının sözünü verdiklerini hatırlatan Başkan Topbaş, bu çerçevede ilk çalışmanın Çatalca ve Silivri’de başlatıldığını duyurdu. Başkan Topbaş, önümüzdeki haftalarda ilan edecekleri kampanya ile Çatalca’da 2 bin 100, Silivri’de de 300 konut olmak üzere toplam 2 bin 400 konutu dar gelirlilerin istifadesine sunacaklarını açıkladı.

 

400 yeni otobüs, 2 yeni gemi…

Seçim kampanyasında Şehir Hatları’na 10 yeni gemi sözü verdiklerini belirten Başkan Topbaş, bu gemilerden 4 tanesini hazır hale getirdiklerini, önümüzdeki haftalarda gemilerin hizmete alınacağını söyledi. Başkan Topbaş, İETT filosunu yenilediklerini hatırlattı ve bu yıl içinde tek kalemde 400 yeni otobüs daha satın alarak İstanbulluların hizmetine sunacaklarını kaydetti.

Turizmde, dünyada ilk 10 hedefi…

Turizmde Avrupa’da ilk 5, dünyada ilk 10 hedefine koştuklarını, 2004’ta 3 milyon olan turist sayısını 2014’te 12 milyona çıkarttıklarını anlatan Başkan Topbaş, “2016’da 16 milyon, 2023 hedefi; 25 milyon. Şimdi Londra ve Paris’ten sonra Avrupa’da en çok ziyaret edilen 3’üncü şehiriz. İstanbul için fikir, proje ve değer üreten herkese teşekkürler. Taş üstüne taş koyan kim olursa olsun bizim için kıymetli” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından oya sunulan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2014 Yılı Faaliyet Raporu, 156 kabul 69 ret oyuyla kabul edildi.

 

Her yerde metro, her yere metro…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın “Her yerde metro, her yere metro” hedefiyle İstanbul dört yeni metro hattıyla daha buluşuyor.

 

Ataköy - İkitelli Metro Hattı…

13 km’lik Ataköy - İkitelli Metro Hattı; Ataköy’den başlayıp Marmaray ile birleşerek, Basın Ekspres Bağlantı Yoluna paralel bir koridor izleyecek. İkitelli’de bulunan Başakşehir - Kirazlı Metro Hattı’nın İkitelli Güney Sanayi İstasyonu’na ulaşacak. Diğer taraftan Yenibosna’da halen işletilmekte olan Aksaray - Havalimanı Hafif Metro Hattı, Metrobüs ve yapılması planlanan Yenikapı - Bakırköy - Beylikdüzü Metrosu ile entegre olacak. 12 istasyon bulunacak metro hattında saatte 45 bin yolcu taşınması planlanıyor.

 

Bostancı - Dudullu Metro Hattı…

13 km’lik Bostancı - Dudullu Metro Hattı; Bostancı İDO İstasyonu’ndan başlayıp Kozyatağı, İçerenköy, Türkiş Blokları üzerinden Dudullu’ya ulaşacak. Marmaray ile entegre olacak hat, Kozyatağı’nda Kadıköy - Kartal Metrosu’na, Kadıköy - Ataşehir - Ümraniye - Sancaktepe - Sultanbeyli Metrosu, Dudullu İstasyonu’nda olan Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy Metrosu’na bağlanacak. 13 istasyon bulunacak metro hattında saatte 45 bin yolcu taşınması planlanıyor.

 

Kabataş - Mecidiyeköy Metro Hattı…

6,5 km uzunluğundaki Kabataş – Mecidiyeköy Metro Hattı, inşası süren Mahmutbey - Mecidiyeköy Hattı’na bağlanacak. 4 istasyon bulunacak metro hattında saatte 70 bin yolcu taşınması planlanıyor. 

 

Hat işletmeye alındığında, 4 noktada mevcut raylı sistemler ile entegrasyon sağlanacak.

• Kabataş - Taksim Füniküler Hattı ve Eminönü - Kabataş Tramvayı ile Kabataş’ta,

• Yenikapı - Hacıosman Metro Hattı ile Mecidiyeköy’de,

• Topkapı - Sultançiftliği Hattı ile Karadeniz Mahallesi’nde (Metris Bölgesi)

• Otogar – Bağcılar - Başakşehir Hattı ile Mahmutbey’de entegrasyon sağlanmış olacak.

 

 

Bakırköy İDO - Kirazlı Metro Hattı…

9 km uzunluğundaki Bakırköy İDO - Kirazlı Metro Hattı; Başakşehir - Kirazlı Metro Hattı’nın devamı olarak planlandı. Bakırköy Meydan da Marmaray’a entegre olacak olan hat, İncirli de Yenikapı - Otogar - Havaalanı Hattı ile ihale çalışmaları devam eden Yenikapı - İncirli - Sefaköy Metro Hattı’na da entegre olacak. 9 istasyon bulunacak metro hattında saatte 70 bin yolcu taşınması planlanıyor.