İstanbul ile Moskova ilişkileri gelişiyor 16.4.2015

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Moskova Belediyesi arasında “işbirliği protokolü” imzalandı. Protokole imza atan Başkan Kadir Topbaş, anlaşmayla birlikte iki şehre de önemli kapıların açılacağını söyledi.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Saraçhane Belediye Sarayı’nda biraraya geldi. Başkanı Kadir Topbaş, görüşmede, meslektaşıyla işbirliği anlaşması imzaladı. Başkanlık Sarayı Kokteyl Salonu’ndaki imza törenine, iki kardeş şehrin belediye bürokratları ve çalışanları da katıldı.

 

Başkan Topbaş, günümüz dünyasında artık tüm insanların kaderinin birbirine bağlı olduğunu ifade ederek, “Biz dünyanın geleceğine, barışına ve huzuruna ne kadar çok katkı sunarsak dünya o kadar güzelliklere kavuşur. Rusya ve Türkiye iki kadim medeniyet. Ortak bir tarihe sahip olduğu için pek çok alanda benzerlik gösteriyor.” diye konuştu.

 

“Yerel ilişkiler önem kazandı…”

Günümüzde yerel yönetimlerin bilgi ve deneyim paylaşım yoluyla çok daha başarılı işlere imza attıklarına vurgu yapan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “İki kadim medeniyetin mensupları olarak, iki büyük ülkenin mensubu olarak işbirliği anlaşması yapmaktan mutluluk duyuyorum. Özellikle son dönemde ciddi gelişmeler ve birliktelikler için atılan adımları bundan sonraki yürüyüşümüzde de önemli katkılar sunacağına inanmaktayız. Her şeyden önce ayrıca günümüz dünyasında yerel diplomasi, yerel ilişkiler çok önemli. Çünkü bizler yerel yöneticiler olarak halka en yakın yönetimleriz. Çünkü halkımız bizlere çok daha rahat erişebiliyor. Ve dertlerini söyleyip beklentilerini alabiliyorlar.”

 

“İki devlet arasındaki ticari ilişkiler daha da gelişecek…”

Gelişen teknoloji ile birlikte insanların dünyanın başka yerindeki bir olaydan anında haberdar olabildiğini dile getiren Başkan Topbaş, “Bu gelişme, insanlardaki beklentiyi de yukarıya çekiyor. Özellikle itiraf etmeliyim ki; Rusya ve Türkiye arasındaki ekonomik işbirliği anlaşmalara bizlere çok memnuniyet verdi. Bizler yerel yöneticiler olarak sadece bilgi ve deneyim paylaşımı değil, iki devlet arasındaki ticari ilişkileri de geliştirmeye önemli katkı sunacağımızı düşünüyorum.” diye konuştu.

 

“Ulaşımdan altyapıya kadar her alanda bilgi paylaşımı…”

İki kardeş şehir İstanbul ve Moskova’nın 10 milyonu aşan nüfuslarıyla ülke ekonomilerine ciddi katkılar sağladığını belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Esen olumsuz rüzgarlara direnç gösteren iki ulusun evlatları olarak bu çalışmaları sürdüreceğiz. Bundan eminim ve başaracağımızı ümit ediyorum. İmzalanan anlaşmayla birlikte iki ülke işadamlarının üçüncü ülkelerde de birlikte adım atabilecekleri zemin hazırladık. Kapıları bizler açacağız, onlar o kapıdan geçecekler. Bizler bu imkanları ortaya koyabilecek güçteyiz. Sizin teknik adamlarınız İstanbul’a gelerek bizim çalışmalarımızı yerinde inceleyebilirler. Bizim de teknik adamlarımız size gelerek sizin çalışmalarınızı izleyebilirler. Ulaşımdan altyapıya kadar her alanda bilgi paylaşımı yapabiliriz.”

 

“İstanbul ciddi gelişmeler gösterdi…”

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin de, Başkan Topbaş’a ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek, son 10 yılda İstanbul’un ciddi gelişmeler gösterdiğini söyledi. İki şehrin nüfus ve gelişme açısından birbirine çok benzediğini ifade eden Sobyanin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı şehirlerin özellikleri vardır. Özellikle tarihi yerlerde kurulmuş yeni şehirlerin sorunları aynıdır. Bu yönden benzerliğimiz çok fazla. Bu şehirler aynı zamanda sermayenin ve yatırımların etkin şekilde yapılacağı şehirlerdir. Ülkenin gelişimine çok ciddi katkısı olan şehirlerdir. Bu işbirliği anlaşmasıyla çok ciddi ve güzel bir adım atmış olacağız. Ticari gelişim ve ortak yatırımlar açısından şehirlerimize hayırlı olacaktır.”