Turizm kenti; İstanbul 16.4.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ortadoğu ve Afrika’da bulunan yaklaşık 300 turizm acente yetkilisi ile biraraya geldi. Başkan Topbaş, medeniyetler şehri İstanbul’a, Ortadoğu’dan daha fazla turist geldiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliğinde, Emirgan Korusu’ndaki Beyaz Köşk’te verilen kahvaltıya, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, Ortadoğu ve Afrika’da bulunan yaklaşık 300 turizm acente yetkilisi ile yabancı basın mensupları katıldı.

 

Misafirlerine hitap eden Başkan Topbaş, 8 bin 500 yıllık tarihiyle İstanbul’un bir çeyiz sandığı özelliği gösterdiğini söyledi. İstanbul’un farklı kültürlerden insanların huzurlu bir şekilde birarada yaşadığı barış kenti olduğuna vurgu yapan Başkan Topbaş, “İmparatorluklara başkentlik yapmış bir şehirdesiniz. Bu şehirde yaşayan insanların yüzü güler. Mutludur, İstanbul’da yaşayanlar. İstanbul’dan geçenlere bile ilham verir, İstanbul. Aynı sokakta cami, kilise ve sinagogu birarada bulursunuz.” diye konuştu.

 

“İstanbul’un en renkli zamanı…”

Başkan Topbaş, konuklarına, İstanbul’u çok güzel bir zamanda ziyaret etillerini belirterek şunları söyledi: “Şu anda İstanbul’da lale zamanı. İstanbul’un en renkli zamanındayız. Her yer rengarenk. İstanbul’da 30 milyon lale soğanı açtı. Sadece şu anda bulunduğumuz Emirgan Korusu’nda 2,5 milyon lale var. 2005 yılında “Lale Evine Dönüyor” diye bir kampanya başlattık. 2005’de 600 bin laleyle başladık ve şimdi ihraç edebilecek duruma geldik. Bizim laleye harcadığımız parayı 15 gün içerisinde fazlasıyla geri alıyoruz.”

 

“İstanbul, Ortadoğu’dan daha çok turist alıyor…”

İstanbul’un Ortadoğu’dan da çok sayıda turist aldığının altını çizerek, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul’a gelenlere farklı fırsatlar vermek adına 5-28 Haziran tarihleri arasında İstanbul Shopping Fest yapıyoruz. Hem kentte alışveriş yapıyorlar hem de İstanbul’un tarihini yakından görme fırsatı elde ediyorlar.”

 

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil de, Başkan Topbaş’a ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek, Türk Hava Yolları'nın uçak maketini hediye etti.