İstanbul’da lale zamanı 14.4.2015

İstanbul ve İstanbullular, şehrin simgelerinden biri olan lale ile bir kez daha buluştu. 10. İstanbul Lale Festivali, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı coşkulu bir törenle başladı. Vatandaşların büyük sevgi gösterisiyle karşılanan ve dakikalarca alkışlanan Başkan Topbaş, İstanbul'a hizmet etmekten gurur duyduğunu söyledi.

Emirgan Korusu’nda açılışı yapılan İstanbul Lale Festivali’ne İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Ak Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, ilçe belediye başkanları, İBB Çocuk Meclisi, İBB Gençlik Merkezi temsilcileriyle çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Festivalin açılışında konuşan Başkan Kadir Topbaş, lalenin Türk kültürünün değişmez bir parçası olduğunu söyledi. 2005 yılında “Lale Evine Dönüyor” diyerek festivalin ilkini yaptıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, “Bunu dediğimizde bazıları tarafından eleştirildik. ‘Ne işiniz var sıra ona mı geldi?’ dediler. Halbuki biz değerlerimize kültürümüze sahip çıkacaksak her alandaki değerlerimize sahip çıkmalıyız. Kaybettiklerimizi geri kazanmak ve bizi biz yapan değerlerimizi koruyarak geleceğe yürümek zorundayız.” diye konuştu.

 

“30 milyon lale soğanı İstanbul’u süslüyor…”

Lalenin bu topraklardan çıkıp dünyaya yayılan bir çiçek olduğunu ama bizim bu değere sahip çıkamadığımızı kaydeden Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Lale, bizim kültürümüzde sadece bir çiçek değil; hayatımızın her alanında yer almış bir çiçektir. İsim olarak kullanmışız, sanatta kullanmışız. Sadece bir pazar ünitesi olarak kullanmamışız. Bizim ecdadımız 1.500 türe ulaşmış lale çeşidinde. Ama biz hala 200 çeşitte kalmışız. Onlara yetişemedik. 2005’te 600 bin lale soğanıyla başladık. Bugün 30 milyon lale soğanı İstanbul’u süslüyor. Bunu gururla ifade etmek isterim ki, bu 30 milyon lale soğanı yerli. Lale İstanbulluya ve diğer illerimize aş ve iş oldu, ekonomi oldu. Üreticilerimiz 100 dönüm buğday tarlasına göre 2 dönüm lale soğanı bahçesinin daha karlı olduğunu bize söylediler.”

 

“Dünyanın en büyük lale halısı olacak…”

Lale Festivali’nin İstanbul’a her alanda bir canlılık getirdiğini ifade eden Başkan Topbaş, “Esnafından taksi şoförüne her insanımız bu dönemde daha çok kazanıyor. İstanbullular, yerli yabancı turistler bu güzelliği doyasıya yaşıyor. Şehir her yönüyle canlanmış oluyor.” dedi. Festivali dolayısıyla değişik etkinliklerin yapılacağını ifade eden Başkan Topbaş, “Önümüzdeki Cumartesi Saat 11’de Sultanahmet Meydanı’nda bin metre karelik bir alanda 545 bin lale ile oluşturulmuş bir halı deseni sergilenmeye başlayacak. Bu halı deseni dünya rekorlar kitabına girecek. Dünya en büyük lale desenli halıyı İstanbul’da görmüş olacak.” diye konuştu.

 

“Laleyi Avrupa pazarına sunacağız…”

Başkan Topbaş, İstanbul’un mevsiminden dolayı laleyi Avrupa pazarına diğer ülkelerden daha erken sunacağının altını çizerek konuşmasını şöyle tamamladı: “Biz istiyoruz ki, lale soğanı kesim zamanı geldiği zaman milyonlarca kesilen lale soğanını ihraç edelim. Biz de bundan dolayı Çobançeşme’deki fidanlığı istedik. Orada mezat alanı kurmak istiyoruz. Uçaklarla göndermek üzere ülke dışına satmak için. İstanbul’un bir özelliği de Hollanda’dan 15 gün önce laleler açmaya başlıyor. Yani 15 gün öncesinden Avrupa pazarına laleyi sokma fırsatımız var. Bu para demek, ekonomi demek.”

 

 Başkan Topbaş, festivalin açılışı sebebiyle lale yapraklarıyla hazırlanmış organik boyayla renklendirilmiş pastayı Emirgan Korusu’na düğün fotoğrafı çektirmek için gelen yeni evli bir çiftle sahnede kesti. Başkan Topbaş daha sonra da Emirgan Korusu’nda camdan yapılan değişik boylardaki lale figürleriyle oluşturulan camdan lale heykelinin açılışını yaptı. Vatandaşlarla birlikte Emirgan Korusu’nu renk cümbüşüne çeviren laleler arasında hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Topbaş, ebru sanatçısının standına giderek lale figürü yaptı; kilim dokuyan öğrencilerin de kilim tezgahında dokunan kilime ilmek attı.