Esenler’e Büyükşehir yatırımı 19.2.2011

İstanbul’un bütün ilçelerini eşzamanlı yatırımlarla daha yaşanır kılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Esenler Dörtyol’da trafiği yer altına alarak İstanbul’a yayalaştırılmış bir meydan daha kazandırıyor. Meydan inşaatını gazetecilerle birlikte gezen Başkan Topbaş, “Esenler inşallah Haziran’a kalmadan 17 bin metrekarelik bir meydan kazanacak” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Esenler Dörtyol’da trafiği yeraltına alıyor ve bölgeye yayalaştırılmış büyük bir meydan kazandırıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ve basın mensuplarıyla birlikte kavşak ve meydan çalışmasında incelemelerde bulundu.

İnşaat projesini tanıtarak bir açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, bütün yerleşim alanlarında meydan oluşturma çalışması başlattıklarını belirterek, Esenler'e de güzel bir meydan kazandıracaklarını söyledi.

“Şu anda yaklaşık 17 bin metrekarelik bir meydan ortaya çıkıyor. Trafiği yer altına alıyoruz. Bu çalışmalar kapsamında 21 derslikli bir okulu buradan kaldıracağız. Yerine 60 derslikli içinde konferans ve spor salonları olan yeni bir okul yapılacak” diyen Kadir Topbaş, bölge halkının meydanı rahat kullanabilmesini sağlamak adına böyle bir adım attıklarını kaydetti.

İstanbul’un değişik ilçelerinde buna benzer meydan düzenleme çalışmaları yaptıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, “Esenler bu konuda eksiklik hissediyordu. 5,5 milyon liralık bir yatırımla çok güzel bir meydan ortaya çıkartıyoruz. Elektrik, su, doğalgaz gibi altyapıların aktarması bitti. Pazartesi itibariyle fore kazıkları çakarak altgeçit yapımına başlayacağız. Haziran'a varmadan inşallah trafiği açacağız. Bu yıl da meydanı tamamlamış olacağız” diye konuştu.

Daha sonra vatandaşlarla sohbet eden ve bölge esnafını ziyaret eden Başkan Kadir Topbaş ile beraberindekiler, Esenlerlerlilere simit ve ayran dağıttı ve hatıra fotoğrafı da çektirdi.

17 bin metrekarelik meydan Esenler’i ferahlatacak

Çalışmalarına Aralık 2010’da başlanan proje kapsamında İSKİ, İGDAŞ, Türk Telekom ve Bedaş’a ait altyapı tesisleri, altgeçit güzergâhı dışına taşındı. Fore kazıkların yakında çakılmaya başlanacağı bölgeden geçen içme suyu hattı da alt geçidin dışına alınacak. Altgeçit inşaatı ile tek yönlü trafik akışının olduğu İnönü ve İstanbul Caddelerinin kesişme kısmında trafik yer altına alınarak, bölgedeki trafik sorununa köklü bir çözüm getirilmiş olacak.

Proje tamamlandığında, Atışalanı – Yıldız Caddeleri ile İnönü ve İstanbul Caddelerinin birleşiminde yer alan kısım araç trafiğine kapatılarak, ilçeye toplam 17 bin metrekarelik yayalaştırılmış bir alan kazandırılmış olacak. Esenler Dörtyol Meydanı’nda yapılacak çevre düzenlemesinin yanı sıra, meydana ulaşım kolaylığı sağlamak amacıyla altgeçide, otobüs durağı da konulacak.

Teknik Özellikler:

Altgeçit uzunluğu:  250 m

Kapalı kesit uzunluğu:  116 m

Yol genişliği:      2x3 m (Toplam 6 m)

Meydan düzenleme:      17 bin metrekare