“Evde sağlık hizmetleri” Türkiye’ye yaygınlaştırılıyor 31.3.2015

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan, Sağlık Bakanlığı’nın da pilot illerde uyguladığı “evde sağlık hizmetleri”, Ankara’da imzalanan protokolle Türkiye geneline yaygınlaştırılıyor. Başkan Kadir Topbaş, yapılan işbirliği ile özellikle vatandaşın sağlığı, yaşamı ve geleceği hakkında müşterek çalışmalar yürüteceklerini söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Evde Sağlık ve Sosyal Destek Hizmetlerinin İşbirliği İçerisinde Yürütülmesine Dair Protokol”e imza attılar.

 

“Bireye, aileye sahip çıkan anlayış…”

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nda düzenlenen törende konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Evde Sağlık Hizmetlerinin entegre edilmesi, verimliliğin artırılması ve ailenin tüm sorunlarına yaklaşabilmek için bu protokolün imzalandığını belirterek, “İnanıyorum ki bu protokol gerek bireye, gerekse aileye tüm yönleriyle sahip çıkan bir anlayışın gelişimine katkı sağlayacaktır.” dedi.

 

“Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak…”

Protokolün sağlıklı birey, sağlıklı aile, sağlıklı toplum yol haritalarına destek vereceğini ifade eden Bakan Müezzinoğlu, Aydın, Burdur, Çankırı, Edirne, Elazığ, Eskişehir, İstanbul, Iğdır ve Samsun’da pilot uygulaması devam eden hizmeti, Türkiye geneline yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Müezzinoğlu, konuyla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ilgili kuruluşlarına, aile hekimlerine, valiliklere ve yerel yönetimlere yapılan başvuruların değerlendirileceğini de sözlerine ekledi.

 

“Sosyal destek ve hizmetlerde de işbirliği sağlanacak…”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da, evde bakım hizmetinin tek başına bir sağlık hizmeti değil; bir sosyal hizmet olduğuna dikkati çekerek; “Protokolle evde sağlık hizmetlerinin yanı sıra sosyal destekler ve sosyal hizmetler de bakanlıklar arası işbirliği ile sağlanacağını söyledi. Bakan İslam, “İş gücünden daha fazla faydalanmak, maddi kaynakları daha verimli harcamak ve daha çok vatandaşımıza ulaşmak bu protokolün temel amaçlarından biri olacak.” dedi.

 

“Vatandaşın sağlığı, yaşamı ve geleceği için…”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise geçmişte kurumsal taassubun yaygın olduğunu, bugün ise bakanlıkların, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının hatta özel sektörlerin birlikte hareket edebildiği bir Türkiye’ye gelindiğini söyledi. İmzalanan protokolün bu işbirliğinin bir sonucu olduğunu dile getiren Başkan Topbaş, “Yapılan işbirliği ile özellikle vatandaşın sağlığı, yaşamı ve geleceği hakkında müşterek çalışmalar yürütülecek. Halk sorunlarını yerel yönetimleri ilgilendirmese bile yerel yönetimlere aktararak çözüm isteyebiliyor. Böyle bir süreçte yerel yönetimler olarak çözüm ortağı olmayı hep arzu ettik.” diye konuştu.

 

“İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın…”

“Sağlıklı nesiller yetiştirmek hepimizin temel görevidir.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Dünyada artık bir ülkenin gelişmişliği sağlık hizmetlerine erişimle ölçülüyor. Ülkemizde sağlık konusunda ciddi mesafeler alındı. Biz dünyaya model olalım istiyoruz. Çünkü bin yıllık tarihimizde devletler kurmuş bir millet olarak da bizim genlerimizde bu anlayışımız var. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışına sahibiz.”