İstanbul’a 68,5 milyar TL yatırım 2.4.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, MIPIM Uluslararası Gayrimenkul Fuarı’nın İstanbul Ticaret Odası’ndaki değerlendirme toplantısına katıldı. Başkan Topbaş, 2004 yılından bu yana İstanbul’a 68,5 milyar TL yatırım yaptıklarını söyledi.

Fransa’nın Cannes kentinde geçen ay gerçekleştirilen MIPIM Uluslararası Gayrimenkul Fuarı’nın değerlendirme toplantısı İstanbul Ticaret Odası’nda yapıldı. Toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

 

“Türkiye, kendini kanıtlayan bir ülke…”

Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, göreve geldikleri günden bu yana 11 yıllık zaman içerisinde İstanbul’a 68,5 milyar lira yatırım yaptıklarını söyledi. Dünyada zaman içerisinde ticaret anlayışının değiştiğine vurgu yapan Başkan Topbaş, “Geçmişte herkes kendi gemisini yürütmeye çalışan kaptan konumunda iken, bugün ise herkes aynı gemidedir. Türkiye her alanda küresel güç olacak şekilde adımlar atıyor. Özellikle inşaat sektörü başta olmak üzere kendini dünyada kanıtlayan bir ülke haline geldik.” diye konuştu.

 

“Dünya yeniden şekilleniyor…”

Dünyada yaşanan küresel ekonomik krize rağmen Türkiye’nin her türlü manipülasyona veya bir takım etkilere rağmen rotasını koruyarak yoluna devam ettiğini kaydeden Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti: “Dünyada küresel ekonomik güçler dengeleri yeniden şekilleniyor. Yeniden şekillenen bir dünyada yaşıyoruz. Türkiye bu fırsatı yakaladı. Zaten Türkiye bulunduğu konum itibariyle buna müsait. Türkiye’yi bir kıta özelliğine benzetiyorum. Bulunduğu her kentte birer ülke gibi farklılıklar arz ediyor. Hepsi büyük güç. Bu birlikteliği oluşturduğumuz zaman Türkiye’nin önü açık demektir.”

 

“İnsanlar ‘İstanbul geliyor’ demeli…”

Başkan Kadir Topbaş, Cannes’da düzenlenen MIPIM Fuarı’nda İTO ve katılımcılarının Türkiye’yi ve İstanbul’u en iyi şekilde temsil ettiklerini belirterek, “Gelecek yıl daha iyi bir katılımla, daha etkili ve daha farklı olmalıyız. İnsanlar ‘İstanbul geliyor’ diye gitmeliler fuara. Çin’den sonra en iyi olan sektör Türkiye’de ise ve başarılara imza atıyorsa, gelişmelere önemli katkılar sunuyorsa, neden Türkiye MIPIM’de en iyi olmasın?” dedi.

 

“Kurumsal taassup gözetilmiyor…”

Başkan Topbaş, yerel yöneticiler olarak kendilerinin kurumsal taassup gözetmeden özel sektör mantığı ile çalıştıklarının altını çizerek, “Bürokratik kurum anlayışı yok bizde. 26 şirketimize de bu talimatı verdim. Diyorum ki; ‘Yurt dışında belediyenin kamu kuruluşu niteliğini taşıyan bu kurum çatısı altında çok büyük işler alabilirsiniz. Gidin alın ve müteşebbislerle birlikte o işlerin yapılmasının kapısını açın” diye konuştu.

 

“İnsan yaşamına yakışır yapılar olmalı…”

İnşaat sektörünün 200’den fazla sektörün lokomotifi konumunda olduğunu ve bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde kendilerine arz ettiğini hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “KİPTAŞ olarak biz, Türkiye’de TOKİ ve şirketlerimiz binlerce konut yapmasaydı, Türkiye ekonomik krizi tekstille geçemezdi. O kriz teğet değil, tam orta noktasından geçerdi. Şimdi daha düzenli, daha doğru ve çevreye duyarlı ama insan yaşamına yakışır tarzda yapıları yapma zorunluluğumuz var.”

 

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar da, Başkan Kadir Topbaş’a MIPIM Uluslararası Gayrimenkul Fuarı’na verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Çağlar, ayrıca fuar dönüşü Başkan Topbaş’ı ziyaret ederek fuar hakkında bilgi verdiğini de sözlerine ekledi.