İstanbul’da Nevruz coşkusu 21.3.2015

Baharın müjdecisi Nevruz tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da coşkuyla kutlandı. Dostluk, barış ve kardeşlik mesajlarının verildiği kutlamalar renkli görüntülere sahne oldu.

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi’nin birlikte düzenlediği Nevruz Bayramı etkinlikleri Zeytinburnu Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. Etkinliklere, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ile Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) de destek verdi. Kutlamalara İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Türk Dünyası için önemli bir değer…

Etkinliklerin açılışında konuşan İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, baharın müjdecisi olan yeni bir gün ve başlangıç anlamına gelen Nevruz Bayramı’nı kutlamak için bir araya gelindiğini belirterek, Nevruz’un yüzyıllardır Türk dünyası için önemli bir değer olarak yaşatıldığını ve geniş bir coğrafyada kutlandığını söyledi.

 

Nevruz; bolluk, bereket, arınma günü…

Dünyada da her yıl 21 Mart’ın Uluslararası Nevruz Günü olarak kutlandığını anlatan Bilgili, “Nevruz’un çıkış noktası insanlığın ortak kültürü olan değerleridir. Nevruz’un Türk dünyasında da birçok anlamı var. Öncelikle Nevruz, yaratılıştır, başlangıçtır, yeni bir gündür, karakışın bittiği tabiatın yeşerdiği, bolluk ve berekete erilen gündür. Aynı zamanda gece ve gündüzün eşitlendiği sevgi ve kardeşliğin perçinlendiği dost olduğumuz gündür. Ayrıca Nevruz, arınma, kısmet, dilek ve sofra günüdür.” diye konuştu.

 

Ziyaretçilere “semeni tepsisi” sunuldu…

Etkinlikte İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a toprağın yeşermesinin sembolü olduğu belirtilen “semeni tepsisi” sunuldu. Başkan Topbaş, Vali Şahin, ve Garnizon Komutanı 2. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şenol Alkış standları gezerek, yöresel yiyeceklerden tattı. Başkan Topbaş, standın birinde demir döğme işlemini yapan vatandaşla sohbet edip, çekici alarak demir dövdü.

 

Manas Destanı büyük alkış aldı…

Etkinlikte, Motif Halk Oyunları Derneği, Kafkas Çerkes Derneği’nin Halk Dansları Topluluğu gösterisini sundu. Kazak Kültürü Vakfı’ndan Beşir Ahmet Köse ve Sedat Çolakoğlu da kısa bir konser verdi. Uygur sanatçı Melike Nevruz’un da konser verdiği etkinlikte, Kırgızıstan Halk Dansları Topluluğu ve Karaçay Halk Dansları Grubu’nun gösterisi dikkati çekti. 10 yaşındaki Kırgız çocuk sanatçısı Ümmet Devletov da bir gösteri sundu. Manas Destanı’nı okuyan Devletov, davetlilerden büyük alkış aldı.