3 katlı büyük tünel İstanbul’a değer! 27.2.2015

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da yer aldığı toplantıda, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’ni açıkladı. Başbakan Davutoğlu, çevre dostu projenin orta katından metro, diğer katlardan ise karayolu geçişleri olacağını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul’un ulaşım sorununa ciddi bir rahatlama getirecek mega projeyi açıkladı. İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan da katıldı.  

 

Başbakan Davutoğlu, İstanbul Boğazı’nın Marmaray ve Avrasya Tüneli’nden sonra 3. Boğaz Geçişi’ne kavuşacağını; mega projenin 3 katlı olacağını söyledi. Projenin İstanbul’un ruhunu rahatlatacağını belirten Başbakan Davutoğlu, hem metro hem karayolu geçişinin bulunacağı tünelin 3,5 milyar dolara mal olacağını ve 2020 yılında hizmete girmesini planlandıklarını söyledi.

 

“9 raylı sistemle entegre olacak…”

Orta kattan metro, diğer katlardan ise karayolu geçişi olacağını belirten Başbakan Davutoğlu, proje sayesinde İncirli-Söğütlüçeşme arasının metroyla 40 dakikaya, Hasdal ile Ümraniye arasının ise karayoluyla 14 dakikaya ineceğine dikkat çekti. Başbakan Ahmet Davutoğlu, projenin bütüncül bir proje olduğunu kaydederek, mega projeyle 9 raylı sistemin ve Boğaziçi, Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim Köprülerinin birbirine bağlanacağını dile getirdi.

 

“İstanbul’a lider olmak yakışır…”

Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak projenin 5 yıl içinde tamamlanacağını ifade eden Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi: “Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi, sembolik bir anlam da taşıyor. 3 kat demek, 3 imparatorluk demek. 3 kattan oluşacak 6,5 kilometrelik bu tünel, iki karayolu, bir metro yoluyla Boğaz’ın altında geçecek. İstanbul’a lider olmak yakışır. İstanbul’a bütün mega projeler değer.”

 

“4. Küresel güç Türkiye…”

“Yepyeni bir İstanbul’a, bir mega projeyle hep birlikte yürüyoruz. Bu yeni İstanbul’da İstanbulluya saygı var, mekana saygı var, çevreye saygı var.” diyen Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama en önemlisi, İstanbul üzerinden yeni Türkiye’nin işaret fişeği var. Yeni Türkiye’nin işaret fişeği hayırlı olsun. Daha nice projelerle, yeni Türkiye’nin omurgalarını, sütunlarını ve en önemlisi insan dokusuyla birlikte yeni Türkiye’nin yeni nesillerini geleceğe hazırlıyoruz. 3 imparatorluğa başkentlik yapmış bu şehir, dünyanın en büyük havalimanı ile kıtaları birleştiren Marmaray ile bu büyük mega projeyle, dünyada ilk olacak bu projeyle, 3 imparatorluktan sonra 4’üncü küresel güç olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin habercisidir.”

 

İstanbul, dünyanın en büyük projelerinin merkezi…

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da Marmaray ve Yüksek Hızlı Tren projelerini hizmete açtıklarını; 3. Köprü ve dünyanın en büyük havalimanı olacak 3. Havalimanı inşaatlarının sürdüğünü belirterek, şöyle konuştu: “Dünyada her gittiğimiz yerde bize üçüncü havalimanını soruyorlar. İlk fazı 29 Ekim 2017’de bitecek. 4 fazı bittiğinde 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak. İstanbul’a doğru gelen her uçak, o uçağın içindeki her insan, İstanbul’un feyzinden, bereketinden istifade edecek. Asya’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan Afrika’ya giden hiçbir uçak, İstanbul’a inmeden, İstanbul’un huzurunda selam durmadan yoluna devam etmeyecek. Bu aşkla çalışıyoruz. Birçok önemli projeyle İstanbul’u tekrar dünyanın öncü şehri haline getiriyoruz.”

 

“Zaman tasarrufu sağlayan çevre dostu proje…”

Projenin çevre dostu bir proje olduğuna dikkat çeken Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul’un siluetine hiçbir zarar vermeyecek. Aksine, trafik üzerinden İstanbul’a oluşturacak zararı ortadan kaldıracak. Bu projeyle sera gazı yıllık 115 bin ton azalacak. Havayı zehirleyen gazların hacmi 29 bin ton azalacak. Yeni bir arazi kullanımına ihtiyaç hissedilmeden İstanbul trafiği rahatlayacak. Yıllık yaka geçişleri 1 milyon 600 binden 4 milyona çıkacak. Güvenliğin en ince detayına kadar düşünüldüğünü projede yangın algılama, kamera sistemleri, 500 metrede bir duraklama alanları, 3 kat arasında geçişler, otomatik sinyalizasyon sistemleri bulunacak.”