Şehitler saygıyla anıldı 18.3.2015

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yıldönümü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da törenler düzenlendi. Edirnekapı Şehitliği’nde gerçekleştirilen törende kara, deniz, hava ve polis şehitleri saygıyla anıldı.

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Edirnekapı Şehitliği’nde düzenlenen törende, kara, deniz, hava ve polis şehitleri anıldı. Törene, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birinci Ordu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, sivil toplum kuruluşları, gaziler ve şehit yakınları ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde eğitim alan Somalili askerler ile şehit yakınları katıldı. Şehitler Anıtı’na çelenk bırakılması ile başlayan tören, saygı atışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti.

 

Şehitlik Şeref Defteri’ni imzalayan Vali Vasip Şahin, “Kahraman milletimiz İstiklal Savaşı’nın her safhasında Yemen’den Çanakkale’ye birçok cephede ve Anadolu’nun her karış toprağında vermiş olduğu şerefli mücadelesinde binlerce kahraman evladını şehit olarak toprağa vermiştir. O şehitler milletimizin birlik ve beraberliğini muhafazası ile huzur ve güvenliğin sağlanması için canlarını feda ederek milletimizin gönüllerindeki müstesna yerlerini almışlardır.” diye yazdı.

 

Vali Vasip Şahin ve Başkan Kadir Topbaş ile beraberindekiler, daha sonra polis ve asker şehitliklerini ile İstiklal Marşı’nın yazarı Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un mezarını ziyaret ederek, mezara karanfil bıraktılar ve dua ettiler.