İnovasyon kenti İstanbul… 16.3.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Akıllı Şehircilik” konseptinin Barselona modeli üzerinden ele alındığı toplantıda, İstanbul’un inovatif başarısını anlattı. Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak teknolojiyi en iyi kullanan belediye olduklarını belirtti.

Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi’nde (Living Lab) düzenlenen toplantıda, teknolojiyi ve inovasyonu kent halkı ile turistlerin hizmetine akıllı ve verimli şekilde sunan “Akıllı Şehircilik Konsepti”nin Barselona modeli ele alındı. Toplantının açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, zekanın hedef kazandığında güce dönüştüğünü belirterek, hazırı tüketmenin kolay, sıfırdan imkan kazanmanın esas olduğunu söyledi. Şehirlerin inovasyon merkezleri olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, şehirler geliştikçe ortaya çıkan ihtiyaçlarına yöneticilerinden cevap beklediğini kaydetti.

 

“Teknolojiyi en iyi kullanan belediyeyiz…”

Teknolojinin ihtiyaçlar doğrultusunda geliştiğini, problemlerin çözülmesi için ortaya çıktığını, çözümün o problemin içinde gizli olduğunu anlatan Başkan Topbaş, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak teknolojiyi en iyi kullanan belediyeyiz. İddialı konuşuyorum. Yazılımcılarımız dünya ile yarışacak seviyeye geldiler. İstanbul’u bir tablete sığdırdık. Bunu başardık. İstanbul artık trafiğini internetten takip edebiliyor. İstanbul’da en fazla kullanılabilen sistemlerden biri Cep Trafik.” diye konuştu.

 

“İstihdam belediyeciliği bitti…”

Başkan Kadir Topbaş, dünyanın değişik yerlerinde gördükleri yenilikleri İstanbul’a adapte ettiklerini ifade ederek, yeni dönemde istihdam belediyeciliğinin bittiğini, “adama iş” değil; “işe adam” döneminin yaşandığını söyledi. İnternet ve sosyal medyanın katılımcılığa yeni bir boyut kazandırdığını ve yöneten ile yönetilen arasındaki duvarların yıkıldığını hatırlatan Başkan Topbaş, “Yönetici olarak halklarımızın ihtiyacını önceden hissetmek ve çözüm aramak zorundayız. Bize talep geldikten sonra değil. Devir hız devri, devir değişim devri. Buna ayak uydurabilenler geleceğe yürürler. Aksi takdirde bir yerlerde kalırlar ve sorgulanırlar.” dedi.

 

“Genç Kaşifler ve Mucitler Atölyesi kuruluyor…”

Genç Kaşifler ve Mucitler Atölyesi kurma çalışması yürüttüklerini anlatan Başkan Kadir Topbaş, şunları söyledi: “Bu merkezde gençlerin ve çocukların bir şeylere dokunması ve hissetmesi yarınlar için önemli. Gençler fikirlerini getirsinler, orada meşhur olsunlar, inovatif düşüncelerini ortaya koysunlar ve böylece de kendilerine birtakım fırsatlar vermiş olalım.”

 

“İstanbul’un metro çalışmalarına dünya gıpta ediyor…”

Başkan Kadir Topbaş, kangrene dönüşen otopark sorununa el atarak İSPARK’ı marka haline getirdiklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Metrobüs, imkansızlık içinden çıkan bir imkan. İstanbul’daki metro çalışmaları, dünyanın gıpta ettiği bir sistem haline geldi. Dünyada birkaç kentte akıllı metro sistemi bulunuyor. Bunlardan biri de İstanbul. Kentimiz, metrolarının makinist olmadan dahi çalışabilen bir teknolojiye sahip.”

 

18 bin taksi tek merkezden yönetilecek

Taksilerde call center sisteminin yakın zamanda hizmete girerek taksilerin boş dolaşmak yerine daha doğru ve bilinçli hareket etmelerini sağlayacağını dile getiren Başkan Topbaş, bu hizmetle İstanbul genelindeki 18 bin taksinin tek merkezden yönetileceğini açıkladı. Konuşmasında karla mücadele çalışmalarında kullandıkları teknolojik sistemleri de değinen Topbaş, buzlanmaya karşı kürekle tuz atmak yerine inovatif çalışmalar sonucu buzlanmayı algılayıp kendi kendine harekete geçen sisteme geçtiklerini söyledi.

 

“Genleriyle oynanmamış buğdaydan ekmek...”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Halk Ekmek’te çok ciddi bir çalışmayı başlattıklarını dile getiren Başkan Topbaş, “Bilim ve sağlık adamlarımız geleneksel ekmeğimizin daha sağlıklı olduğu ve buna döndüğümüzde sağlık giderlerimizin düşeceğinden bahsediyor. İstanbul Halk Ekmek’te yaş maya dediğimiz hamur ve geleneksel ekşi mayayı kullanarak üretime başladık.” dedi.

 

Genleriyle oynanmamış geleneksel Anadolu buğdayı ile ekmekleri üreteceklerini ifade eden Başkan Topbaş, modern tarıma geçememiş bakir topraklarda üretime geçecek çiftçilere alım garantisi vererek onlara destek sağlayacaklarını anlattı. Türkiye’de her şehrin bir özelliği taşıdığını ve o şehri kendi özelliğiyle ön plana çıkarmak gerektiğini vurgulayan Başkan Topbaş, bu şehirlerin kendi özelliğiyle dünyada odak şehir haline gelebileceğini de sözlerine ekledi.

 

“İnovasyon, tasarruf, ar-ge…”

Toplantıda konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi de, Türkiye’de bundan sonraki dönemde katma değerin artırılması gerektiğini, bunun yolunun inovasyon, tasarruf, ar-ge ve markadan geçtiğini kaydetti. Toplantıda, Barcelona’nın “akıllı ve inovatif şehir” haline gelmesinde başrolü oynayan kentin Şehir Meclisi Başkanı Urban Living Lab Başkanı ve Dünya Bilim Parkları ve İnovasyon Başkan Yardımcısı Prof. Josep M. Pique ise bir sunum yaptılar.