Sanatçılar, Başkan Topbaş’la sıkıntı içindeki meslektaşlarını konuştu 17.2.2011

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, her alanda yaptıkları yatırımlarla İstanbul’un sorunlarını bir bir çözerken bir yandan da kültür ve sanat dünyası ile olan ilişkilerini zinde tutmaya çalıştıklarını söyledi. Topbaş ayrıca, Kartal Yakacık'taki huzurevini ihtiyacı olan sanatçılar için tahsis etmeyi düşündüklerini kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Turizm Sanat Komisyonu Başkanı Arzu Öztoprak'ın organizasyonuyla Emirgan Parkı'ndaki Beyaz Köşk'te sanatçılarla bir araya gelen Başkan Kadir Topbaş, toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, daha öncede sanatçılarla bir kaç toplantı düzenlediklerini, zaman zaman sanatçılarla bir araya gelerek, fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Topbaş, İstanbul'un her yönüyle kendini ifade eden bir şehir olduğunu vurgulayarak, her alanda yaptıkları yatırımlarla İstanbul’un sorunlarını bir bir çözerken, İstanbul’u bir dünya kenti yaparken diğer yandan da kültür ve sanat dünyası ile olan ilişkilerini zinde tutmaya çalıştıklarını söyledi.

Sanatçı gözüyle İstanbul konuşuluyor

İstanbul'un 8 bin 500 yıllık bir geçmişle bir  kültür şehri olduğunu vurgulayan Topbaş, “Bu şehrin aktivitelerini dünyamıza özellikle ülkemize yansıtmak ve hissettirmek zorundayız. Bizde bu toplantılarda İstanbul'umuzu konuşuyoruz. Sanatçı gözüyle bakış açılarını değerlendiriyoruz bizim sanatla olan çalışmalarımız hakkında bilgilendirme yapıyoruz'' şeklinde konuştu.

Başkan Topbaş, İstanbul'un sanatın yeşerdiği en aktif şehirlerden biri olduğunun altını çizerek bundan dolayı sanatçılarla bir araya gelmenin büyük önem arz ettiğini söyledi.

Yakacık Huzurevi sanatçılara tahsis edilecek

Yaşlı ve bakıma muhtaç meslektaşları için huzurevi yapılmasını isteyen sanatçıların isteklerini çok önemsediklerini belirten Topbaş, Kartal Yakacık'taki huzurevini ihtiyacı olan sanatçılar için tahsis etmeyi düşündüklerini kaydetti.

Toplantıya katılan sanatçılardan Orhan Gencebay davetten dolayı Kadir Topbaş’a teşekkürlerini ileterek, ''Camiamızda çok zor durumda olan insanlarımız var. Bu insanların ne emeklisi ne de  sağlık güvencesi var. Böyle zor durumdaki sanatçıların evlerinin olması son derece yararlı. Torba yasanın içinde yer alan sanatçının emekliliği ile ilgili kısım bizi mutlu etti. İki yıldan beri bununla ilgilenen biriyim onu da haber vereyim'' dedi.

Kıraç da davet edildiğinden dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür ederek daha önce de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sanatçıları davet ettiğini hatırlattı. İstanbul için bazı talepleri olduğunu ifade den Kıraç bu isteklerini Başkan Topbaş'a ileteceklerini söyledi.

Yaşar da sanatçı arkadaşlarıyla birlikte ihtiyacı olan sanatçılara huzur evi kurulmasına yönelik konuşmak ve fikir teatisinde bulunmak için toplantıya katıldığını ifade etti.

Tuba Özerk, Burak Kut, Hakan Peker, Hakan Aysev, Metin Eda Özülkü, Asena, Betül Demir, Burcu Güneş, ve Yonca Evcimik’te davette hazır bulundu.