İstanbul’un 3. Havalimanı 29 Ekim 2017’de açılacak! 12.2.2015

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3. Havalimanı’nda süren çalışmaları yerinde incelediler. 3. Havalimanı’nın, Türkiye için gurur verici bir proje olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, projenin 29 Ekim 2017’de açılacağını müjdeledi.

Dev yatırımlarla dünyanın merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen İstanbul’da, 3. Havalimanı hızla yükseliyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte 3. Havalimanı inşaatı alanında incelemelerde bulundu. 3. Havalimanı’nın, Türkiye için gurur verici bir proje olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, projenin 29 Ekim 2017’de açılacağını müjdeledi.

 

“Dünyanın en büyük havaalanı olacak…”

“Bu çapta bir projenin, Türk firmaları tarafından üstlenilmesi, başlı başına ekonomi, firmalarımızın ve inşaat sektörünün ulaştığı düzeyi gösteren olağanüstü güzel bir göstergedir. Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı niteliği kazanacak.” diyen Başbakan Davutoğlu, “Türkiye’nin yükselen ekonomik gücünü yansıtan ve gerek iş hacmi gerek maliyeti itibarıyla en büyük projelerden birisi olan 3. Havalimanıyla İstanbul’un merkezi konumu uluslararası havacılık anlamında da önemli bir hat haline dönüşecek.” diye konuştu.

 

“Uluslararası havacılığın yükselen şehri…”

Başbakan Davutoğlu, bütün bu projelerin son 12 yılki hükümetlerinin çok sağlam zeminde geliştirdiği vizyon sayesinde olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bir ülkenin kalkınmışlık göstergesi, havaalanına indiğiniz andan itibaren o havalimanının kalitesiyle kendisini ortaya koyar. İstanbul da bu anlamda son dönemde gerek ekonomik ve siyasi aktivitelerin merkezi olması gerekse Türk Hava Yolları’nın gösterdiği performansla uluslararası havacılığın en fazla yükselen şehirlerinden biri haline geldi.”

 

“Bölgeye 5 milyon ağaç dikilecek…”

Havalimanı projesinin İstanbul’un çevre dokusu ve bu bölgenin zemini itibarıyla da son derece duyarlı olunması gereken bir proje olduğuna dikkat çeken Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’un merkezi konumunu desteklemek bakımından bu projenin en kısa sürede ve en iyi şekilde tamamlanabilmesi için bütün firmalarımızdan daha fazla katkı ve gayret bekliyoruz. Çok büyük bir proje, maliyeti ve finansmanı itibarıyla... Bu bölgeye 5 milyon ağaç dikilecek. Havalimanı tamamlandığında, Anadolu’da bir şehir nüfusu anlamına gelecek 120 bin kişi istihdam edilecek.”

 

“Havalimanının ismi istişareyle belirlenecek…”

Başbakan Davutoğlu, yeni havalimanının isminin istişare sonucu belirleneceğini belirterek, “Şu ana kadar ilan edilmiş bir isim yok. İstişare edilir, İstanbul’a yakışan bir isim üzerinde çalışılır. Önemli olan önce bebeğimizin güzel şekilde dünyaya gelmesi. Öncelikle onun ortaya çıkması, hepimizi gururlandırılacak şekilde takdim edilmesi. İsimlendirme daha sonra en uygun şekilde yapılır.” dedi.