Turizm kenti İstanbul… 27.1.2015

Dünyanın en büyük turizm fuarlarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla açıldı. Başkan Topbaş, İstanbul’un turizmde ciddi mesafeler kat ettiğini söyledi.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 71 ülke, 4 bin 500’ü aşkın kurum, kuruluş ve beldenin katılımlarıyla Beylikdüzü Tüyap Fuar Merkezi’nde düzenlenen 19. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT’in açılışına katıldı. Açılış törenine, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, TYD Başkanı Murat Ersoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Turizm Atölyesi Direktörü Tülin Ersöz, TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün ile yabancı ülkelerden gelen turizm bakanları ve çok sayıda turizm profesyoneli katıldı.


Medeniyetler beşiği İstanbul…


Başkan Kadir Topbaş, açılışta yaptığı konuşmada, turizmin insanlığın ortak lisanı olduğunu ifade ederek, “Dünyanın en etkili fuarlarından biri olan EMİTT vesilesiyle medeniyetlerin beşiği İstanbul’da insanların biraraya gelmesi farklı bir anlam taşımaktadır. Her bireyin dünya barışına katkı sunması gerekiyor.” dedi.


İstanbul, turizmde büyük ivme kazandı…


Günümüz dünyasından ülkelerin değil de şehirlerin yarıştığını ama bunun da artık sona erdiğini ifade eden Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Artık odak şehirler var. Şehirlerin yaşadığı dönemi kapattık. Yükselen sektör ve bireylerin buluştuğu şehirler var. Şehirler artık temaları ile gündem oluşturmakta. Göreve geldiğimiz günden bu yana yaptığımız yatırımlarla ve çalışmalarla İstanbul’u değerleri ile öne çıkarmaya çalıştık. İstanbul, turizm alanında büyük ivme kazandı. 2004’te 2 buçuk milyon turist sayısından bugün 10 milyonu aşma seviyesine geldik. Kendiliğinden olmadı bu. Turizm yatırımcıları bilirler. 2004’te göreve geldiğimde ilk toplantımı turizmcilerle yaptım. Sorunları masaya yatırdık. Gelecek hedeflerimizi belirledik.  Sektör temsilcileri ile biraraya gelerek İstanbul için Turizmi Geliştirme Platformu’nu kurduk.”


EMITT, dünyanın buluşma yeri…


Gelişen teknoloji ile birlikte şehirlerin kendilerini dünyanın başka bir köşesine çok daha kolay tanıtabildiğini belirten Başkan Topbaş, “İnternet dünyayı küçülttü. Medeniyet ve kültürel özelliklerimizi dünyaya aktarabilme özelliğimiz var. Her bir kenti ayrı bir ülke özelliğinde. EMITT adeta dünyanın buluşma yeri. Hem kendi bölgelerimizi tanıtma hem de dünyada olup biteni anlamak için önemli bir fuar.” diye konuştu.


Başkan Topbaş’a “teşekkür plaketi…”


Konuşmaların ardından protokol hep birlikte kurdele keserek EMITT Fuarı’nın açılışını yaptılar. Başkan Topbaş, açılışın ardından fuar alanını gezerek yerli ve yabancı katılımcılarla sohbet etti. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Başkan Kadir Topbaş’a İstanbul turizmine katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi.