Dünden bugüne İstanbul’un semtleri… 12.1.2015

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Ulusal İstanbul Temalı Fotoğraf Yarışması ile İstanbul’un semt kimliği bir kez daha gözler önüne serildi. “Benim İstanbul’um; İstanbul’un Semtleri” konulu yarışmada dereceye giren eser sahiplerine ödüllerini veren Başkan Kadir Topbaş, sergilenen fotoğrafların tarihteki yerini alacağını söyledi.

“Benim İstanbul’um; İstanbul’un Semtleri” konulu 2. Ulusal İstanbul Temalı Fotoğraf Yarışması’nda dereceye giren eserler, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen törenle ödüllendirildi. Törene,

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Yalçın Karayağız, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, İFSAK Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Turaç ile yarışmada dereceye giren fotoğrafların sahipleri katıldı.

Gelecek kuşaklara iz bırakılıyor…

Fotoğraf yarışmalarıyla birlikte tarihe iz bırakıldığını ve gelecek nesiller için de bu fotoğrafların önemli birer kaynak olacağını ifade eden Başkan Topbaş, “Biz, gelecek kuşaklara iz bırakacak belgelerin peşindeyiz. Deklanşöre basıldığı zaman o kare gelecek kuşaklar için kaydedilmiş oluyor. İstanbul öyle bir şehirdir ki, bu şehre nasıl bakarsanız sizi öyle etkiler. Her yönüyle insanlığa yansıması olan bir kent. Bu yarışmanın konusunun semtlerle ilgili sıralı bir değerlendirme olmasını istedik.” dedi.

Yarışma, uluslararası bienale çevrilecek…

İstanbul’un her noktasından farklı bakış açıları elde edilen bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Bu kadar güzelliği, zenginliği ve farklılığı bir arada tutan kent, dünya fotoğrafçıları için de ayrı bir güzellik taşıyor. Her bir semtin ayrı güzelliği var. Bu yönüyle bu şehri fotoğraflayarak ölümsüzleştirme sorumluluğumuz var. Yarışmayı ilerleyen yıllarda uluslararası bienale de çevireceğiz. Ben de bienale katılacağım.” diye konuştu.  

Önemli olan bakış açısı…

Başkan Topbaş önemli olanın bakış açısının olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: “En iyi fotoğrafı en iyi makine çekemiyor. En iyi yazıyı da en iyi bilgisayar yazmıyor. Şöyle bir düşüncem de var: İstanbul’da çok fotoğraf çeken basın mensuplarımız var. Onların arşivlerinden de bir yarışma yapmamız lazım. O kadar çok çekiyorlar ki, onların kayıtlarında ne var görmek gerekiyor.”

Ödüller törenle sahiplerini buldu…

Başkan Kadir Topbaş daha sonra Başkan Murat Hazinedar, MSGSÜ Rektörü Yalçın Karayağız ve Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen ile birlikte dereceye giren eser sahiplerine ödüllerini verdi. Ödül töreni sırasında Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın fotoğrafçısının makinesini alan Başkan Kadir Topbaş, ödül alan katılımcıların ve ödül verenlerin fotoğrafını çekti.

607 seri eser değerlendirildi…

Toplam 644 kişinin katıldığı ve 607 seri eserin değerlendirildiği yarışmada, Nebiha Bacıoğlu, Ahmet Turan Kural, Memduh Emrah Tuluk ve Sebahattin Özveren 1’incilik ödülüne layık görüldü. Gülten Akıncı Engin, Mustafa Bülent Yılmaz, Sami Uçan ve Kürşat Bayhan 2’cilik; Süreyya Güler, Mustafa Karakoç, Damla Atak ve Ali Suat Kızıltaş da 3’üncülük ödülünü aldılar. 1’incilere 5’er, 2’ncilere 4’er, 3’üncülere de 3’er bin TL para ödülü verildi.