İstanbul Akvaryumu’nu dünya konuşacak 16.2.2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehre yeni simgeler kazandırmaya devam ediyor. Planı ve yapımı daha önceki dönemlerde başlamasına rağmen Başkan Topbaş’ın göreve gelmesi ile boyut değiştiren ve pek çok tema ile dünyadaki benzerlerinden ayrılacak olan Florya İstanbul Akvaryum’u Nisan ayında hizmete girecek. Florya İstanbul Akvaryumu’nu basına tanıtan Başkan Kadir Topbaş, pek çok temayı içinde barındıran akvaryum hizmete girdiğinde örnek olacağını ve dünyanın bu akvaryumu konuşacağını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarıyla birlikte yüzde 95’i tamamlanan Florya İstanbul Akvaryumu’nda incelemelerde bulundu. Birçok farklı temayı içinde barındırmasıyla dünyadaki örneklerinden ayrılan akvaryumu gazetecilerle birlikte gezen Başkan Kadir Topbaş, akvaryumun İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kendisinden önceki dönemde projelendirilerek inşaatına başlandığını hatırlattı ve “Göreve geldikten sonra birçok fonksiyonunu değiştirdik ve sadece balıkların bulunduğu bir akvaryum olmaktan çıkarttık. 16 ayrı temayı içinde barındıran akvaryum hizmete girdiğinde dünya şehirlerine örnek olacak ve dünya konuşacak” dedi.

Açılış Başbakan Erdoğan’la yapılacak

Yüzde 95’i tamamlanan İstanbul Akvaryumu’nu Nisan ayında yap-işlet şeklinde hizmete açmayı düşündüklerini ve açılışa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da davet edeceklerini açıklayan Başkan Topbaş, yaklaşık 268 milyon TL’lik toplam maliyetinin 138 milyon TL’sini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin karşıladığını geri kalan kısmını da yüklenici firmanın ödediğini söyledi.

Kompleks üzerinde ciddi değişikliklerin yapıldığını ifade eden Kadir Topbaş, “Daha önce ilk ihalesi yapılan, belediyemizin yapmaya çalıştığı akvaryumun çok ötesine taştı. Burada sadece balıkların teşhir edildiği bir akvaryum mantığı yok. Bunun çok ötesinde temalı bir sistem geliştirildi. Bu belki de dünyada bir ilk. Dünyadaki çok sayıdaki akvaryum birbirleriyle bağlantılı ve her akvaryum bulunduğu kente bir şeyler katıyor. İstanbul'da da bazı yerlerde akvaryum modelleri yapılıyor, ama burada dünyadaki diğer yerlerle de yarışsın diye özellikleri ve teması itibariyle hassas bir çalışma yapıldı” diye konuştu.

16 farklı tema fark yaratıyor

Akvaryumdaki gezi güzergahının Karadeniz’den Pasifik'e uzanan toplam 16 bölge ve bir yağmur ormanından oluştuğunu belirten Topbaş, şunları kaydetti; “Karadeniz alanında dekorasyonu Nuh'un gemisi oluşturuyor. İstanbul Boğazı alanında yolun iki tarafındaki su tanklarıyla boğaz yansıtılıyor. Kapalıçarşı mimarisinin görüldüğü Marmara alanında akvaryumun en büyük tankı olan ana tank buradan görülüyor. Ayrıca Çanakkale Boğazı, Ege, Süveyş Kanalı, Kızıldeniz, Küresel Isınma, Akdeniz, Cebelitarık Boğazı, Doğu Atlantik (batık gemi), Orta Atlantik, Batı Atlantik, Panama Kanalı, Pasifik, Nautilus (denizaltı) ve Yağmur Ormanı alanları da görülebiliyor burada. Dünyanın hem denizi, hem yağmur ormanları, hem boğazlarıyla burada adeta bir dünya deniz turu yapılacak. Buna göre düşünüldü. Kompleks içerisinde ayrıca çocuk eğlence alanları, Türkiye’nin ilk 5 boyutlu 6 akslı cep sineması, kafeteryalar da yer alıyor.”

 

 

15 bin canlı bulunacak

Akvaryum içerisinde yer alacak 15 bin canlının 3 bininin getirildiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, dünyanın diğer akvaryumlarını gezenlerin burayı daha farklı olarak göreceğine dikkat çekerek, “Biz İstanbul'da ne yaparsak farklı olmalı. Ulaşımdan altyapıya kadar birçok sorunu çözerken diğer yandan da kentin aktif alanlarını kente gelenlere heyecan verecek bir destinasyon yapma anlayışı içerisindeyiz. Bu yolla da hem ulusal boyutta, hem de evrensel bir boyutta bir turizm merkezi oluşturmayı hedefleyen birçok olgu bu çatı altında düşünüldü” şeklinde konuştu.

Projesinin birçok kez değişmesi nedeniyle çalışmaların uzadığını, ancak dünyanın hayran kalacağı bir kompleksin ortaya çıktığını anlatan Kadir Topbaş, “İnanıyorum ki İstanbul Akvaryumu dünyada konuşulacak ve örnek alınacak. İnşaatının yüzde 95'i tamamlanan akvaryumu başbakanımızın programının uygunluğuna göre Nisan ayında ziyarete açmayı planlıyoruz” dedi.

Akvaryumda küresel ısınmaya da dikkat çekiliyor

Basın mensuplarına akvaryumun “Küresel Isınma” bölümünü de tanıtan Başkan Topbaş, interaktif masanın hesabına göre küresel ısınmanın devam etmesi ve denizin 45 metre yükselmesi durumunda İstanbul'un sahil kesimlerinin 2080’de sular altında kalma olasılığının olduğunu kaydetti. Masaya diğer kentler için de hesaplama yaptıran Topbaş, New York’un 2040 yılında aynı durumla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Akvaryumdaki dalgıçların “Başkanımız Sayın Kadir Topbaş Hoş geldiniz” yazısıyla karşılanan Başkan Topbaş, şemsiye ile yağmur ormanı bölümünü gezdi ve 5 boyutlu cep sinemada akvaryumla ilgili kısa filmi de izledi. Topbaş, gezinin sonunda akvaryum inşaatında emeği geçenlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

İstanbul Akvaryum Temaları

- KARADENİZ ALANI

·         Bu alanda dekorasyonun ana unsurlarını Büyük Tufan ve Nuh’un Gemisi oluşturuyor.

·         Gemi maketinin içinde dokunmatik bir LCD ekran yer alıyor. LCD ekrana dokunarak sudaki oksijen ve azot değerlerini değiştirebiliyoruz. Böylelikle suyun içindeki oksijen ve azotun batık yüzeylerinde yetişen canlı yaşamı üzerindeki etkisini gözlemleyebiliyoruz.

·         Geminin arkasındaki panellerin birinde animasyon ve gerçek görüntülerden oluşan masalsı kısa filmin gösterileceği ekran, diğer panellerde ise Karadeniz’in oluşumu ve Karadeniz’de yaşayan canlılar hakkında bilgi veren grafikler yer alıyor.

- İSTANBUL BOĞAZI ALANI

·         Zeminin bir bölümü cam panellerden oluşuyor.

·         Yolun iki tarafındaki tanklar ve bu tankların duvarla birleşen kısmındaki platformlar üzerine kurulan özel aydınlatmalı maketler Anadolu ve Avrupa Yakası’nı tanıtıyor. Böylelikle bu alandan geçerken Boğaz’da yürüyormuş hissine kapılıyorsunuz.

 

Akvaryumda yer alan diğer temalar;

- MARMARA ALANI

- ÇANAKKALE BOĞAZI ALANI

- EGE ALANI

- SÜVEYŞ KANALI ALANI

- KIZILDENİZ ALANI

- KÜRESEL ISINMA ALANI

- AKDENİZ ALANI

- CEBELİTARIK BOĞAZI ALANI

- DOĞU ATLANTİK (BATIK GEMİ) ALANI

- ORTA ATLANTİK ALANI

- BATI ATLANTİK ALANI

- PANAMA KANALI ALANI

- PASİFİK ALANI

- NAUTILUS (DENİZALTI) ALANI

- YAĞMUR ORMANI ALANI