İstanbul, dünyanın en ileri şehirlerinden… 19.12.2014

Türkiye Belediyeler Birliği ile Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler öncülüğünde Akıllı Şehirler ve İnovasyon Zirvesi düzenlendi. Zirveye katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un teknik, teknolojik ve bilişim yönünden dünyanın en ileri şehirlerinden olduğunu söyledi.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG-MEWA) Dünya Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Adana’da düzenlenen Akıllı Şehirler ve İnovasyon Zirvesi’ne katıldı. Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ile UCLG- MEWA öncülüğünde düzenlenen zirveye, Adana Valisi Mustafa Büyük, UCLG Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı (MEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman, Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Seyyid Ali Muhammed Musavi ile belediye başkanları, kamu kurum müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

“İstanbul dünyanın en ileri şehirlerinden biri…”

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un teknik, teknolojik ve bilişim yönünden dünyanın en ileri şehirlerinden olduğunu dile getirdi. Bilgi teknolojisini en iyi kullanan iller arasında yer aldıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Edindiğimiz bu bilgi, deneyim ve tecrübeler, insanlığın ortak malıdır. Bunu beraberce değerlendirip, bu konuda bilgi ve deneyim paylaşımına her zaman açığız.” dedi.

“İnsanların mutluluğu için çalışıyoruz.” diyen Başkan Topbaş, “Halkları mutlu etmemiz halinde dünya barışına da önemli katkı sunmuş olacağız. Hiçbir zaman ayrım yapmayız, kimseyi farklı bir noktaya koymayız. Biz, insan olarak, çevre olarak bakarız ve insana olan saygımız, kalitemizi yansıtmamıza vesiledir. Şehirlerin gelişmesi, ülke ekonomisine katkı sağlar.” diye konuştu.

“Yerel yönetimler kendi kaynaklarını oluşturmalı…”

Bazı yerel yöneticilerin, “Bize yeteri kadar kaynak gelmiyor.” bahanesinin arkasına sığındığını aktaran Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Yerel yöneticinin bir iş adamı, CİO gibi düşünerek, kendi kaynaklarını kendisi oluşturacak bir takım fırsatları ortaya koyması lazım. Biz, İstanbul olarak bunu yapmaktayız. 2004’te başkan olduğum zaman ilk yaptığım toplantıda, “Yılda 2 milyon 800 bin civarında turist ağırlayan İstanbul’un turizmini nasıl geliştiririz?” diye sektör temsilcileri, yatırımcılar ve sivil toplum kuruluşlarını biraraya getirmek suretiyle İstanbul turizminin gelişiminde kararlılık koyduk. Şu anda İstanbul’da 12 milyon civarında turist yoğunluğu var ve bu İstanbul’daki ekonomiye önemli katkı sunuyor, hizmet olarak da istihdam alanı oluşturdu.”

Adana Valisi Mustafa Büyük de, vatandaşların günlük yaşamlarında en fazla muhatap olduğu yerel yönetimlerin, yaşam kalitesinin yükseltilmesinde ve insanların günlük hayatlarında ihtiyaç duyduğu gereksinimlerinin karşılanmasında önemli misyon yüklendiğini söyledi.

 

UCLG- MEWA Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı Genel Sekreteri Mehmet Duman ise konuşmasına, Refah Sınır Kapısı kapatıldığı için toplantıya gelemeyen Gazze’deki belediye başkanlarının selamlarını ileterek başladı. Bölgede yaşanan göç dalgasının, yerel yönetimleri zorladığını ifade eden Duman, şöyle konuştu: “'Suriye’deki iç savaştan kaynaklanan mülteci dalgası karşısında özellikle Lübnan, Ürdün ve Türkiye’deki yerel yönetimler, büyük güçlüklerle karşı karşıya kalmaktadır. Uluslararası camiayı bu hususta harekete geçirmeye ve çeşitli projeler geliştirmeye çalışıyoruz. Gelen talepler doğrultusunda Suriyeli mülteciler için bir Mesleki Eğitim Merkezi kurulması amacıyla Gaziantep ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleriyle temas halindeyiz. Ayrıca Filistin’deki stratejik gelişmeleri de yakından takip ediyoruz.''