İstanbul’a bir “kardeş şehir” daha! 18.12.2014

İstanbul ile Çad’ın Başkenti Encemine şehri arasında Kardeş Şehir Protokolü imzalandı. Başkan Kadir Topbaş, dost ve kardeş ülke Çad ile pek çok alanda bilgi ve deneyim paylaşımında bulunacaklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul ile Çad’ın Başkenti Encemine şehri arasındaki “Kardeş Şehir” protokolüne imza attı. Çad Başbakanı Kalzeube Payimi Deubet ile bir görüşme de gerçekleştiren Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yanı sıra Türkiye Belediyeler Birliği, UCLG ve BM UNACLA Başkanlığını da yürüttüğünü hatırlatarak, dost ve kardeş ülke Çad ile her alanda bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi.

 

“Afrika’nın haklarını savunuyoruz…”

“Türkiye sizin eviniz, sizi ikinci evinizde ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz ve her zaman ziyaret etmenizi bekliyoruz.” diyen Başkan Topbaş, uluslararası bütün toplantılarda yaptığı konuşmalarda Afrika’nın haklarını özellikle savunduğunu vurguladı. TİKA ile işbirliği içinde Çad’da 23 hektarlık alanda Türkiye Kültür ve Spor Kompleksi inşa edeceklerini ifade eden Başkan Topbaş, Haziran 2015’te Çad’da düzenlenecek Afrika Birliği Zirvesi’ne özellikle katılmak istediğini de söyledi.

“Encemine’ye pek çok alanda destek…”

Encemine Belediye Başkanı Ali Haroun ile imzaladıkları protokol kapsamında bu kente destek vermekten büyük memnuniyet duyacaklarının altını çizen Başkan Topbaş, “Encemine’ye şehir planlama, peyzaj, trafik, katı atık yönetimi, su arıtımı, çevre koruma, sağlık, bilgi teknolojisi, insan kaynakları yönetimi, toplu ulaşım geliştirme, belediye hizmetleri güvenliği (Zabıta), kültür ve spor alanlarında bilgi ve deneyimlerimizi aktaracağız.” diye konuştu.

“Encemine, başarılı hizmetler alacak…”

Çad Başbakanı Kalzeube Payimi Deubet de, İstanbul’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, Türkiye ve İstanbul’a en güzel ve kalbi duygularla geldiklerini söyledi. İstanbul ile Encemine şehirleri arasında imzalanan protokolle Türkiye ile Çad’ın ikili ilişkileri geliştirmek için ne kadar kararlı olduklarını gösterdiklerini belirten Başbakan Deubet, protokolle Encemine’nin başarılı hizmetler alacağına inandığını kaydetti.

“İBB ve İstanbullu şirketlere davet…”

Türkiye ile Çad arasındaki ilişkilerin mükemmel düzeyde ve sürekli gelişmekte olduğuna işaret eden Başbakan, şöyle konuştu: “İstanbul ile Encemine arasında imzalanan anlaşma, Encemine ve Çad’ın gelişmesini daha yukarılara taşıyacaktır. Çad’da düzenleyeceğimiz Afrika Birliği Zirvesi’ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve İstanbullu şirketlerin özel katkılarını ve dokunuşlarını getirmesini arzu ediyoruz.”

“Bütün dünya sesimizi duysun…”

Başbakan Deubet’in Konya’da katıldığı Şeb-i Arus Töreni’nin organizasyonundan ve ses düzeninden çok etkilendiğini, ve Çad’daki bu tür uluslararası organizasyonlarda ses sıkıntıları yaşadıklarını aktarması üzerine, Başkan Topbaş da, “İBB olarak hemen bizim kardeş şehrimiz Encemine’ye güçlü bir ses sistemi hediye etmemiz lazım. Sistemi kullanacak ekibi de burada eğitelim ki sesimiz hiç kesilmesin, gür çıksın ve bütün dünya sesimizi duysun.” dedi. Bu hediyeden memnuniyet duyacaklarını belirten Başbakan Deubet ise Başkan Topbaş’a teşekkür etti.