Yeni trend; “odak şehirler” 17.12.2014

Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti 1. Bölge Belediye Başkanları Toplantısı’na katıldı. Dünyada yarışan şehirlerin geride kaldığını belirten Başkan Topbaş, “Artık odak şehirler var. Dünya buna doğru gidiyor” dedi.

AK Parti 1. Bölge Belediye Başkanları Toplantısı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu’nun katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. Toplantıda Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova illerinin belediye başkanları ile parti teşkilatları da yer aldı.

“Yarışan şehirler geride kaldı…”

Başkan Kadir Topbaş, belediyeler arası bilgi ve tecrübe paylaşımı, şehircilik anlayışı ile yerel yönetimlerdeki usul ve esaslara ilişkin konuların ele alındığı toplantının açılışında konuştu. Dünyada yarışan şehirlerin geride kaldığını belirten Başkan Topbaş, “Bugüne kadar hep dünyada yarışan şehirler vardır dedik. Şehirlerin yarışından bahsettik. Yarışan şehirler yok artık, odak şehirler var. Yeni trend bu. Yani yükselen bir takım değerlerin, yükselen bir takım sektörlerin ve güçlü firmaların o şehirde olma arzusu olan odaklanma arzusu olan şehirler var. Dünya buna doğru gidiyor.” dedi.

“Yükselen değerleri oluşturmak zorundayız…”

Dünyanın ekonomik gücünün, nabzının bir şehirde atması için o kentin altyapısıyla mükemmel bir hale gelmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, “Nasıl bir şehir olmalı ki insanlar orada olmak istesinler? ‘Ben İstanbul’da, Ankara’da, Bursa’da olmak istiyorum’ desinler. Yani bunu nasıl yaparız? Artık odak şehirler olarak insanların o şehirde olma arzusunu oluşturmak zorundayız. İşte bunun içinde odak şehir olmak ve yükselen değerleri orada kendi içerisinde barındırmak üretmek zorundayız.” diye konuştu.

“Kent ekonomisi, ülkenin gelişimi demek…”

“Kent ekonomisi gelişmesi demek ülke ekonomisi gelişmesi demek, yerel yönetimin gelişmesi demek.” diyen Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığında hep dile getirdiği, ‘Başarının temelleri, bireysel hayatta dahi para, zaman ve insan yönetimi’ dediği gibi aynı şekilde bir yerel yönetimin, ‘Kaynak sıkıntısı çekiyorum’ demesi bile artık geride kalacak. Kaynağını, ekonomisini kendisi üretecek. İsterse simit al, isterse araba al diyecek kent ekonomisini oluşturacak.

“İstanbul yatırım bölgesi haline geldi…”

Türkiye ve İstanbul’un son 11 yıldaki gelişmesinin dünya tarafından takdirle karşılandığını belirten Başkan Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da belediye başkanlığı yaptığı dönemden önce CHP’li belediye zamanında bankaların belediyeye çek karnesi dahi vermediğini hatırlattı. Başkan Topbaş, “Nasıl oldu da İstanbul yeniden bir yatırım bölgesi haline geldi? Türkiye yeni kaynaklar bulmadı. Madenler keşfetmedi. Petrole erişmedi. Borçlarını ödedi, yatırımlar yapıyor. Devasa yatırımlar yapıyor. Bu kaynak nerden geldi? Nasıl oldu?” diye sordu.

Başkan Topbaş, İstanbul’daki birçok sorunun geçmişte kadermiş gibi gösterildiğine dikkat çekerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz de buna inandık. ‘Gerçekten bunu geçemeyiz. Bu ciddi bir sorun. Ne yapalım bizim imkanlarımız bu kadar’ dedik. Kendimize acıdık. Kendimize özgüvenimiz sarsıldı. Şimdi o kadar özgüvene sahip olduk ki, Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Ay’a merdiven koyacağız’ dese; ‘Nereden başlayacağız’ diyecek kadar da özgüvenimiz oluştu.”