İstanbul’da “yıldızlar geçidi” yaşandı 13.12.2014

Türk Sineması’nın 100. yılı, “Türk Sineması’nda Yıldızlar Geçidi Etkinliği” ile kutlandı. Yeşilçam’ın efsane oyuncularıyla 100. yıl pastasını kesen Başkan Kadir Topbaş, “İstanbullular adına sinemamıza emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen etkinlik, Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. Programa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Emel Sayın gibi efsane sanatçılar katıldı. Birçok ünlü ses sanatçısı da Metin Özülkü Orkestrası ve Türk filmlerinin fragmanları eşliğinde nostaljik şarkılar seslendirdi.

 

Gecede duygu dolu anlar…

Sahneye davet edilen Türkan Şoray, sahnede duygulu anlar yaşadığını belirterek, seyircinin sevgi dolu yüreğinin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Şoray, “Şu an kelimelerle anlatılamayacak duygular içindeyim. Anlamlı bir gece. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a bize bu mutluluğu yaşattığı için teşekkür ederiz. Hepinizi yürekten kucaklıyorum.” dedi.

Başkan Topbaş’a teşekkür…

Geceye katılan Hülya Koçyiğit de, seyircinin sevgisinin ve alkışının çok güzel olduğunu belirterek, “Sinemanın 100 yılının 50 yılında bizler vardık. Birlikte paylaştığımız o güzel yıllardan o güzel şarkıları dinleyip hep birlikte söyleyeceğiz. Başkan Topbaş’a teşekkürlerimi iletiyorum.” diye konuştu.

Sinema, toplu etkileyen bir sanat dalı…

Yeşilçam’ın yıldızlarından Filiz Akın da, çok heyecanlı olduğunu dile getirerek, seyircilerin kendilerine sevgi verdiklerini belirtti. Toplumu en çok etkileyen sanat dalının sinema olduğuna dikkati çeken Akın, duygularını şöyle dile getirdi: “Türk Sineması’nın 100. yılı Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Cann Film Festivali’nden aldığı ödülle de taçlandı. Daha çok sene sinemanın yaşamasını diliyorum.”

Türk filmleri şarkıları seslendirildi…

Yıldızlar geçidinin yaşandığı gecede konser veren Emel Sayın ise sinemanın 100. yılında böyle güzel bir organizasyonda biraraya gelmekten çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Sizlerle birarada olmak çok güzel. Sinemada 15 filmim var. Bu filmlerdeki okunan şarkılarının bazılarını sizlere seslendireceğim.” şeklinde konuştu. Gecede, Türk filmlerinin şarkıları Metin Özülkü orkestrası eşliğinde Mustafa Ceceli, Hakan Peker, Ziynet Sali ve Eda Özülkü tarafından da seslendirildi.

Sahnede yıldızlar geçidi…

Türkan Şoray, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit ile beraber sahneye çıkan gecenin ev sahibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, Türk Sineması’nın 100 yıllık geçmişi olduğunu ve o dönemlerde o imkanlarla çalışan set arkasında çalışanların olduğunu söyledi. Başkan Topbaş, “Türk Sineması’nda 100 yılda, hem yıldızlarımız hem yönetmenlerimiz hem de emeği geçen herkese, milletim ve İstanbul adına teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Geceye İstanbullular da ilgi gösterdi…

Sahnede sanatçılara plaketlerini takdim eden Başkan Topbaş, daha sonra sanatçılarla “Mavi Boncuk” şarkısını söyledi. Birçok sanatçının ve ünlünün yer aldığı geceye İstanbulluların ilgisi de büyük oldu. Sanatçıları görmek isteyen vatandaşlar onları ayakta alkışlayarak sevgi gösterisinde bulundu.