İş Forumu’nda buluştular 12.12.2014

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye-İtalya İş Forumu’na katıldılar. Forumda yer alan İtalya Başbakanı Matteo Renzi, kendisini İstanbul’da misafir ettiği için Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür etti.

Türkiye-İtalya İş Forumu Başbakan Ahmet Davutoğlu, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla İstanbul’da düzenlendi. Kendisini İstanbul’da misafir ettiği için Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür eden İtalya Başbakanı Renzi, “Floransa Belediye Başkanı iken UCLG Dünya Başkanı seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş patronumdu.” dedi.

 İstanbul’daki 3. Köprünün yapımının önemli bir proje olduğunu belirten Başbakan Renzi, küreselleşmenin bir fırsat olması gerektiğini söyledi. “İtalya’ya yatırım yapmak için gelen şirketlere, uluslararası iş birlikleri için kapılarımız sonuna kadar açık” diyen Başbakan Renzi, Türkiye’nin de İtalya’nın da geçmişinden dolayı gurur duyması gerektiğini vurguladı. Başbakan Renzi, “Ülkelerimizin geleceğini sevmeliyiz. Bu ne anlama geliyor; değişme cesaretine sahip olmak anlamına geliyor. Ülkelerimizin geleceğini sevmek demek, doğru gitmeyen, yolunda gitmeyen şeylerin farkında olabilmek demek.” diye konuştu.

İtalya ile Türkiye’nin devam eden işbirliği ve dostluğu bulunduğuna dikkat çeken Başbakan Renzi, sözlerini şöyle tamamladı: “Uluslararası alandaki önemli konuları da iki ülke paylaşıyor. Suriye ve Irak gibi, Akdeniz gibi, Balkanlar gibi… Bütün bunlar biz hükümete geldiğimizden beri öncelikli konularımız olmuştur. Bu alanlardaki iş birliğimiz, eş güdümümüz Türkiye ile son derece stratejik. Ama bunun için bir şey gerekiyor ve hepimizin de buna sahip olması gerekiyor, o da cesaret. Çünkü gelecek korkaklara ait değil; gelecek cesurlara, değişme isteğine sahip olanlara ait. Sizin desteğinizle ben eminim ki, böyle dost bir halkın desteğiyle, İtalya ve Türkiye gelecekte hak ettikleri yeri alacaklar.