Turizm ve finansın merkezi İstanbul… 10.12.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görev yapan başkonsoloslarla biraraya geldi. Konuklarına, yapılan yatırım ve hizmetler hakkında bilgi veren Başkan Topbaş, “İstanbul’u turizm, finans, fuarcılık ve kongre merkezi yapma çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’a görev yapan başkonsoloslarla Ortaköy’de buluştu. Başkan Kadir Topbaş, göreve geldiklerinden itibaren İstanbul’u planlı bir şehir haline getirmek için çalıştıklarını belirterek, şehrin gelişimini bu planlamaya paralel yürütmek için büyük çaba sarf ettiklerini söyledi.

 

Metro, 3. Havalimanı’na uzuyor…

İstanbul’un ulaşım ve trafik sorunu çözmek için demiryolu, karayolu ve denizyolunda çok büyük yatırımlar gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Başkan Topbaş, yakın zaman içinde 117 kilometrelik metro hatlarının yapımı için ihalelere çıkacaklarını, metronun 3. Havalimanı’na kadar uzatılacağını anlattı.

İstanbul’da ulaşım sorunu çözülüyor…

İstanbul’daki araç sayısının ve şehir içi yolculuk sayısının sürekli artmasına rağmen trafikte kalma süresinin azaldığının altını çizen Başkan Topbaş, “Göreve geldiğimizde 11 milyon olan günlük hareketlilik sayısı 28,5 milyona ulaştı. Trafiğe her gün yüzlerce yeni araç katılmasına rağmen, yaptığımız yatırımlar ve toplu ulaşımın artması nedeniyle erişim imkanı kolaylaştı ve trafik belirli ölçüde düzene girdi.” diye konuştu.

İstanbul, finansın merkezi olacak…

Başkan Topbaş, İstanbul’a altyapı, çevre, kültür-sanat ve spor alanında da devasa yatırımlar yaptıklarını hatırlatarak, şehri geçmişinde olduğu gibi yeniden finans ve uluslararası şirketlerin yönetim merkezi haline getirmek istediklerini kaydetti. “İstanbul’un tarihi ve coğrafi konumu bunun için çok uygun.” diyen Başkan Topbaş, İstanbul’u turizm, finans, fuarcılık ve kongre merkezi yapmak için çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiğini söyledi.

Yapılan yatırımlar sayesinde İstanbul’a gelen turist sayısının 10 yılda 3 milyondan 12 milyona çıktığını ve şehrin geçmişle mukayese edilmeyecek kadar güvenli ve temiz olduğunu dile getiren Başkan Topbaş, “İstanbul’da görev yapan başkonsoloslara şehrimizin tanıtımına yaptıkları katkı nedeniyle teşekkür ediyorum. Yeni göreve başlayanlara başarılar diliyorum.” dedi.