Sarıyer-Çayırbaşı Tünel Yolu Nisan’da hizmete giriyor 14.2.2011

Büyükşehir, İstanbul’un altında tünel yollar inşa etmeye devam ediyor. Kağıthane-Bomonti, Bomonti-Dolmabahçe tünellerinden sonra Sarıyer-Çayırbaşı Tünel Yolu’nda da sona yaklaşıldı. Basın mensuplarıyla birlikte yapımı tamamlanmak üzere olan Sarıyer – Çayırbaşı Tünel Yolu’nu gezen Başkan Kadir Topbaş, tünelin Nisan ayında hizmete gireceğini müjdeledi ve “Toplamda 34 tane yapmayı planladığımız tünel yollar tamamlandığında şehrin altından geçen 142 kilometre yolla kimseyi rahatsız etmeden ve kamulaştırma bedeli ödemeden İstanbul’un her yerini birbirine bağlamış olacağız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “7 Tepe 7 Tünel” projesi kapsamında Nisan 2011’de bitirilmesi planlanan Sarıyer – Çayırbaşı Tünel Yolu’nda basın mensuplarıyla birlikte inceleme gezisi yaptı. Kendi kullandığı araçla Sarıyer Çırçır Suyu Mevkii’nden tünele giren Başkan Kadir Topbaş, kısa bir sürede Çayırbaşı’na ulaşarak geziyi tamamladı.

Sarıyer-Hacıosman Bayırı 5 dakika…

Burada gazetecilere açıklama yapan Kadir Topbaş, tünel hizmete girdiğinde yaklaşık bir saatte gidilen Hacıosman Bayırı ile Çırçır Suyu Mevki arasındaki mesafenin 5 dakikaya ineceğine dikkat çekerek, “En son teknolojiye sahip elektromekanik sistemler (yangın, güvenlik aydınlatma, haberleşme ve havalandırma kontrol sistemleri)  ile inşa edilen tünel yol Nisan ayında hizmete girecek. Kamulaştırma nedeniyle biraz geç başlanılan kavşaklar ise Haziran ayı gibi tamamlanacak” dedi.

Zekeriyaköy ve Demirciköy’e de tünel yol yapılacak

“7 Tepe 7 Tünel” projesi kapsamında inşa edilen 4. tünel olan Sarıyer-Çayırbaşı Tünel Yolu’nun 2 bin 25 metrelik iki ayrı tünelden oluştuğunu ve günün pik saatleri ile özellikle yaz aylarında Sarıyer’e giriş çıkışı önemli ölçüde rahatlatacağını vurgulayan Başkan Topbaş, “Belki birkaç saati Sarıyer giriş ve çıkışını zaman dilimi olarak alan süreci gidermek adına yaptığımız bir tünel bu. Bize toplam maliyeti viyadükler ve KDV’ler dahil 228 milyon TL. Yolun viyadük ihaleleri de yapıldı. Bu viyadük çalışmalarının yanı sıra, Çırçır Suyu Mevkii’nde yol genişletme çalışmaları yapılacak. Daha sonra yeni bir etüt aşamasında olan bir çalışmamız var. Buradan Zekeriyaköy ve Demirciköy istikametine yeni bir tünel yolla devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

Tünellerin 9,5 metre genişliğinde iki hattan oluştuğunu, 2x2 şerit olarak inşa edilen tünelin emniyet şeridi de olmak üzere tavan yüksekliğinin 7,33 metre olduğunu kaydeden Topbaş, çok teknolojik bir donanımla hazırlanan tünellerin her birinde kaza anında kullanılmak üzere 250 metrede bir (toplam 7 tane) ara tünel açıldığını, Çayırbaşı Tüneli’nden geçen araçların yakında hizmete girecek Hacıosman Mahallesi Metro İstasyonu’ndan metroya binerek şehrin merkezine gidebileceğinin altını çizdi.