İBB teknolojide öncü! 4.12.2014

Türkiye İnovasyon Haftası, dünyanın yeniliklerini İstanbul’da biraraya getirdi. Etkinlikte konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yeni fikirleri ve teknolojileri çok yakından takip eden öncü bir belediye olduklarının altını çizdi.

Türkiye İnovasyon Haftası Toplantısı, İstanbul Kongre Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, insanlık için büyük öneme sahip inovasyonla ilgili etkinliğin İstanbul’da düzenlenmesinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “İnanıyorum ki, inovasyonla gelecek bugünden çok daha farklı olacak. Çok hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz. İnternetle küçülen dünyada insanlığın kaderi birbirine bağlı ve dünyanın herhangi bir notasında olan bir olay bütün insanlığı etkileyebiliyor. Bir şehirdeki bir genç dünyanın başka şehrindeki şartlarıyla rakip olarak yetişiyor. Böyle bir dünyada iki gününüz birbirine benziyorsa zarardasınız. Bizim İstanbul’a hizmete ederken felsefemiz bu.” diye konuştu.

“Yeni yönetim modelleri oluşturuluyor…”

İstanbul’u yönetirken beklentileri iyi görmek, başkalarının düşündüklerini düşünmek, hatta ilerisine gitmek zorunda olduklarını vurgulayan Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Kendinizi yenileyemiyorsanız rakipleriniz sizi geçer. Kendinizi de yenilemek yetmiyor. Gelecek adına inovatif düşünce, ar-ge de gerekiyor. Bilginin avuç içine sığdığı bir dönemde insanoğlu sorguluyor ve beklentileri çok yüksek. Siz bunları karşılayamıyorsanız başarınız tartışılır hale gelir. Bir noktada yeni yönetim modelleri oluşturarak klasik yönetim tarzını aşmamız gerekiyor. Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak inovatif gelişmeleri ve fikirleri çok yakinen takip ediyoruz.”

Genç Mucitler Atölyesi inovasyonu tetikleyecek…

Güncel ihtiyaçları karşılarken geleceği de düşünen adımlar attıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, İBB olarak TÜBİTAK ile Genç Mucitler Atölyesi kurma çalışması yaptıklarını, gençlerin buralarda istedikleri alanlarda bilimsel ve teknolojik çalışmalar yapmasını arzu ettiklerini söyledi. “İstanbul’da insanların cep telefonundan gideceği yeri, aracın ne zaman geleceğini, gittiği yerdeki otoparktaki doluluk oranlarına kadar görmesi gerekiyor.” diyen Başkan Topbaş, bunun için toplu taşıma araçlarında çok ciddi teknolojiler kullandıklarını ve İstanbul’u akıllı şehre dönüştürebilmek için ciddi yatırımlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

“İBB inovatif bir belediye…”

İBB olarak sadece şehrin temel ihtiyaçlarını değil, beklentilere cevap verecek çalışmalar yaptıklarını anlatan Başkan Topbaş, “Gururla ifade etmeliyim ki, mesai arkadaşlarım oldukça başarılı ve dünyada bilgi teknolojisini en iyi kullanan, inovasyona en açık belediye haline geldiğimizi söylemeliyim. Kurumsal taassubu bir tarafa bırakarak başka kurumlarla ve üniversitelerle önemli çalışmalar yapıyoruz. 28 tane şirketi olan ve 15 milyar dolarlık bütçeye hükmeden bir belediyeyiz ve genel müdürlerimiz özel sektör mantığıyla yenliğe açık olarak çalışıyor.” diye konuştu.

Başkan Topbaş, ürettikleri yeni yazılım programını tanıttı…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geliştirdiği bir yazılım programını anlatan Başkan Topbaş, tabletinden İBB’de çalışan 73 bin personelin istediği kadarını canlı olarak toplantıya alabildiğini, istediğiyle görüşebildiğini ve belediyenin güncel bilgilerini bilgi kartları yerine tabletinden istediği yerde görebildiğini anlattı. Bunun şu anda hiçbir belediyenin kullanmadığı önemli bir program olduğunu ve kurumsal firmaların da çok işine yarayacağını dile getiren Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunu bizim ekibimiz yaptı. Hatta İstanbul’un herhangi bir noktasında araçla giderken çevredeki belediye hizmetlerini bütün detaylarıyla son durumlarıyla, kamera görüntüleriyle tabletimden görebiliyorum. O işle ilgili bir şikayet varsa onu dahi görüyorum.”

Genç girişimciler ödüllendirildi…

Alanında uzman onlarca yerli ve yabancı konuşmacıyı ağırlayan programda, Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında düzenlenen Girişimcilik Ödüllerinin Ödül Töreni de gerçekleştirildi. Ödüllerini İBB Başkanı Kadir Topbaş ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin elinden alan genç girişimcilerin birbirinden ilginç projeleri katılımcılardan büyük alkış aldı.

İnovasyon Fuarı büyük ilgi gördü…

Başkan Kadir Topbaş, daha sonra etkinlik kapsamında düzenlenen İnovasyon Fuarını da gezdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin stantlarının yanı sıra elektrikli araçların sergilendiği bölümleri de ziyaret eden Başkan Topbaş, mucit gençlerle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Gençlere ürettikleri araçları bir an önce piyasaya sunmalarını tavsiye eden Başkan Topbaş, inovasyon nedeniyle teknolojinin çok büyük bir hızla geliştiğine dikkat çekti.