2015 bütçesi kabul edildi 17.11.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılı bütçesi kabul edildi. Bütçeyi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunan Başkan Kadir Topbaş, göreve geldikleri günden bu güne yaptıkları yatırımlarla İstanbul’u daha modern ve daha yaşanabilir hale getirdiklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2015 yılı bütçe sunumunda İBB Meclis Üyeleri’ne hitap etti. Son 10 yılda İstanbul’da büyük işlere imza attıklarını belirten Başkan Topbaş, “Bu yıl 12 milyar 250 milyon lira bütçemiz var. Geçen yıla göre yüzde 32,62 artış var. Bu rakamlar çok ciddi boyutta.” dedi.

Yatırım miktarı 80 milyarı aşacak…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütçesinden yatırıma 7 milyar 860 milyon lira ayrıldığını belirten Başkan Topbaş, “Bir de konsolide bütçemiz var. Buna İSKİ ve İETT bütçeleri de dahil. 2015 konsolide bütçe 19 milyar 712 milyon lira. Şirketlerimizin 12 milyar 153 milyon lira ciroları var. Bunları eklersek bu rakam 31 milyar 866 milyon lira oluyor. Konsolide bütçenin yatırım payı ise yaklaşık 12 milyar lira oluyor. Yine yatırımcı bir bütçe hazırladığımızın göstergesi. Zaten bugüne kadar toplam 68,5 milyar lira yatırım yaptık. Böylece 2015 sonunda toplam yatırım 80 milyarı aşacak.” diye konuştu.

‘Metro Kent İstanbul’ hedefine doğru…

Başkan Kadir Topbaş, demokrasi alanları olarak gördüğü meydanların sayısını artırdıklarını ve İstanbul’u yeşil alanlarla bezediklerini söyledi. İstanbul ulaşımını rahatlatmak ve erişimi hızlandırmak için yeni kavşaklar ve yollar yaptıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Dev bir raylı sistem hamlesi başlattık ve ‘Metro Kent İstanbul’ hedefine çok yaklaştık. Ulaşımı rayına oturtuyoruz ve Cumhuriyet Tarihi’nin rekorlarını kırdık.” dedi.

Aslan payı ulaşımın…

Başkan Topbaş, yatırımlarda en büyük payı ulaşıma ayırdıklarını ve bu payın da yaklaşık 5 milyar lira olduğunu söyledi. Son 10 yılda ulaşıma 32 milyar lira harcadıklarına vurgu yapan Başkan Topbaş, şöyle devam etti: “Ulaşım sorununun çözümünde büyük mesafe kaydettik. Her gün trafiğe 475 yeni araç ekleniyor. Nüfus 15 milyonu buldu. Kente gelen turist sayısı yaklaşık 3 kat arttı. Günlük yolculuk sayısı 11 milyondan 24 milyona çıktı. Bunlara rağmen ortalama yolculuk süreleri kısaldı. 2004’te 57 dakika iken şimdi 49 dakikaya indi. Bu önemli bir başarıdır.”

2019’da 11 milyon yolcu…

Kentin raylı sistemlerinin 44 kilometreden 141 kilometreye ulaştığına vurgu yapan Başkan Topbaş, “Şuanda 100 kilometre raylı sistem inşaat halinde. Geçtiğimiz günlerde 700 metrelik Aksaray-Yenikapı bağlantı noktasını açtık. Kısa bir hattı ama bir düğüm noktası. Böylece 13 ilçe bu sistemden kesintisiz olarak faydalanmaya başladı. Şunu itiraf etmek gerekir; Yurt dışına çıktığımızda gördüğümüz metro haritalarına imrendik ve özendik. Bu şehre de yakışır ve gerekli. Bugüne kadar geciktirildi. Biz kaynakları doğru kullanarak raylı sistemlerde 2016’da 7 milyon, 2019’da 11 milyon yolcu hedefliyoruz.” diye konuştu.

Unkapanı Köprüsü denizin altına alınacak…

Raylı sistemlerin ardından en büyük yatırımın çevreye ayrıldığını ifade eden Başkan Topbaş, “Bütçenin yüzde 40’ının da çevre yatırımları için kullanılacağız. Yani 4 milyar 719 milyon lira. Haliç’e İstanbul Boğazı’ndan günde 265 bin m3 deniz suyu getiriyoruz. Bu dünya çevre projesi. Şimdi de Unkapanı Köprüsü’nü denizin altına alma projemiz var. İhale aşamasına geldi. Yeşil alanlar konusunda bazen yanlış değerlendirdiler. Biz 2004’te göreve geldiğimizde, aktif yeşil alan 32 milyon metre kareydi. Biz 2019’a vardığımızda 110 milyon metre kareye ulaşmayı hedefliyoruz. Buralar kentte demokrasi alanları aynı zamanda. Bu bakımdan yeşil alanları önemsiyoruz.”

İstanbul’un vizyon projeleri…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’a yaptıkları yatırımların dur durak bilmeden hızla ilerlediğini ve vizyon projesi dediği pek çok projeyi de İstanbullulara sunduklarını söyledi. Başkan Topbaş, bu vizyon projelerini şöyle sıraladı: “Her geçen gün gelişen metro ağı, Kanal İstanbul, İki Şehir, 3. Havaalanı, Şehir Hastaneleri, Demokrasi ve Özgürlük Adası, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüp Geçidi…”

Depreme karşı çeşitli önlemler alındı…

İstanbul’da yaşanacak olası bir deprem için çeşitli önlemler aldıklarını kaydeden Başkan Topbaş, kentsel dönüşümün rantsal dönüşüm olmaması gerektiğinin de altını çizdi. Başkan Topbaş, “Bu konuyu siyaset üstü görüyoruz. Bunu kentlerin yenilenmesi için fırsat olarak değerlendirmemiz lazım. Olaya rant gözüyle değil can gözüyle insanlara bakılması gerekiyor.” dedi.

İstanbul ilklerle anılıyor…

Alışılagelmiş belediyeciliğin dışına çıktıklarını ve toplu taşımada internet dönemini başlattıklarını belirten Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Teknolojiyi kamu hizmetleri ile buluşturduk. İstanbul’un adını ilklerle anılır hale getirdik. Klasik belediyeciliğin ötesinde işler yapıyoruz. Bu yüzden yıllardır dünya bizi konuşuyor ve projelerimizi izliyor.”

Dünya ‘İstanbul’ diyor…

İki dönemdir Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı’na oy birliğiyle getirildiğini hatırlatan Başkan Topbaş, “Ülkem ve şehrim adına bundan gurur duyuyorum. 130’a yakın ülke ve 3 binden fazla yerel lider ‘İstanbul’ diyor. Dünya kentlerinin başında İstanbul’u görmek istiyor.” dedi.

“Dünya belediyelerine örnek oluyoruz…”

Türkiye’nin ve İstanbul’un bu tür organizasyonlarla bilinirliğinin arttığına dikkat çeken Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Belediyecilik olarak da pek çok dünya belediyesine model oluyoruz. Kentsel diplomasimizi yoğunlaştırıyoruz. Bunların içinde yerel yönetimler de var, merkezi hükümetler de. Üniversiteler de var, sivil toplum kuruluşları da. Bu ilişkiler vizyonumuzu genişletiyor. Gelişen teknoloji ve internet imkanlarıyla mobilite artık herkesin hayatına girdi. Belediyecilik hizmetlerinin birçoğu da internet yoluyla vatandaşlar tarafından gerçekleştirebiliyor.”

Başkan Topbaş yaptığı son değerlendirmede de, “Son dönemim olarak İstanbullulardan yetki istedim, İstanbullular da bana yetki verdi. Demek ki doğru işler yaptık. Başarımız desteklendiği için tekrar bizi görevlendirdiler.” dedi.

Konuşmaların ardından bütçe oylamasına geçildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yeni yıl bütçesi oybirliğiyle kabul edildi.