“İstanbul aşkına” koşuldu! 16.11.2014

Dünyanın kıtalar arasında koşulan ilk ve tek maratonu olan Vodafone İstanbul Maratonu’nda onbinler Asya’dan Avrupa’ya 36’ncı kez koştu. Altın Kategori’de koşulan maratonun startı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından verildi. İstanbul’un marka organizasyonu olan İstanbul Maratonu, bir kez daha renkli görüntülere sahne oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 36. Vodafone İstanbul Maratonu, dünyanın en iyi maratoncularını bir kez daha İstanbul’da biraraya getirdi. 100 binin üzerinde İstanbullu ve turistin katıldığı maraton, dünyanın en prestijli spor organizasyonlarından biri olduğunu bir kez daha gösterdi.o:p>

Maratonun startını Başkan Topbaş verdi…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sabah 08.45’te ilk olarak Boğaziçi Köprüsü’ne 300 metre mesafeden Maraton Engelliler Kategorisi’nin startını verdi. Çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubunun takip ettiği maraton, TRT tarafından naklen ekranlara getirilirken pek çok dünya televizyonu da bu yayını paylaştı.

3’üncü kez Altın Kategori’de koşuluyor…

Başkan Kadir Topbaş, daha sonra Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları ile beraber bir otobüsle Halk Yürüyüşü’nün yapılacağı Altunizade Köprüsü’ne geçti. Burada katılımcılara hitap eden Başkan Topbaş, 3’üncü kez ‘Altın Kategori’de (Gold Label) koşulan Vodafone İstanbul Maratonu’nun New York, Londra Maratonu gibi birinci sınıf bir spor organizasyonu haline geldiğini söyledi.

Kıtalararasında koşulan tek maraton…

Başkan Kadir Topbaş, daha sonra bu yılın onur konuğu dünyaca ünlü atlet Paul Tergat ile birlikte maratonun katılımcılarını selamlayarak, “İstanbul Maratonu, dünyanın tek kıtalararası yarışı. 36. İstanbul Maratonu’nda İstanbul aşkına koşuyoruz.” dedi. Organizasyona katılan vatandaşlara teşekkür eden Başkan Topbaş, “Gördüğüm kadarıyla kurulmuş yay gibisiniz. 25 bin profesyonel atlet ve 100 binin üzerinde İstanbullu ile dünyanın en büyük maratonlarından birinde Asya’dan Avrupa’ya doğru koşacağız. Dünyaya barış ve sevgiyi haykıracağız.” diye konuştu.

25 bin profesyonel sporcu katıldı…

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da, muhteşem organizasyondan dolayı Başkan Kadir Topbaş ile ekibine teşekkür etti ve katılımcılara sağlık ve mutluluk diledi. Konuşmaların ardından Başkan Topbaş ve Bakan Akif Çağatay Kılıç atış yaparak 16 bini yerli ve 9 bini yabancı toplam 25 bin sporcunun katıldığı 42 kilometrelik Profesyonel Maraton Yarışı’nın ve 5 kilometre koşularının startını verdiler. Atletler, her sene olduğu gibi kendilerine dağıtılan zamanlama çipini ayakkabı bağlarına bağlayarak, yarışa başladı.

Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş ve beraberindekiler kurdele keserek Trafik Eğitim Parkı’nın açılışını gerçekleştirdi. Parkı gezerek çalışmalar hakkında basın mensuplarına bilgi veren Kadir Topbaş, çocuklara yönelik verilen trafik ve eğitim derslerine de katıldı.

Renkli görüntülere sahne oldu…

Başkan Topbaş, daha sonra beraberindekilerle birlikte Acıbadem Köprüsü’ne geçti ve burada çok büyük bir katılım olan 8 kilometrelik Halk Yürüyüşü’nü başlattı. Vatandaşlarla birlikte yürüyen Başkan Topbaş, hatıra fotoğrafı da çektirdi. Boğaziçi Köprüsü’nü yürüyerek geçmek isteyen İstanbullular, Boğaz’ın eşsiz manzarasını izlediler ve hatıra fotoğrafları çektirdiler.

Erkeklerde Faslı Chani 1’inci oldu…

Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başlayıp, Sultanahmet Meydanı’nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonda, Faslı atlet Chani 2 saat 11 dakika 53 saniyelik derecesiyle ilk sırada yer alırken; Etiyopyalı Gebo Burka 2.12.23’lük derecesiyle 2’nci, Kenyalı Michael Kiprop da 2.12.39’luk derecesiyle 3’üncü sırayı elde etti. Türk sporculardan Fatih Bilgiç, 2.19.57’lik derecesiyle yarışı 9’uncu olarak tamamladı. Mert Girmalengesse 12’nci, Bekir Karayel ise 14’üncü oldu.

Kadınlarda Etiyopyalı Gobena şampiyon…

Kadınlar Maratonu’nda ise ilk sırayı Etiyopya’dan Amane Gobena, 2 saat 28 dakika 46 saniyelik derecesiyle elde etti. Aynı ülkeden Salomie Getnet 2.30.36’lık derecesiyle 2’nci olurken, Ukraynalı atlet Olena Burkovska ise 2.31.30’luk derecesiyle 3’üncü oldu. Türk atletlerden Elvan Abeylegesse 2.32.15’ ile 5’inci, yarışı uzun süre lider götüren Ümmü Kiraz 2.32.52 ile 6’ncı, Nilay Esen ise 8’inci oldu.

Ödüller törenle verildi…

36. Vodafone İstanbul Maratonu’nda dereceye giren sporculara ödülleri Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen törenle verildi. Dereceye giren sporculara ödüllerini, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar takdim etti.

Toplam 1 milyon dolar ödül…

Maraton’da ilk sırada yer alan sporcular 50’şer bin dolar alırken, 2’nciler 25’er bin dolar, 3’üncüler de 15’er bin dolar para ödülü kazandı. Koşuda Türk sporcular arasında ilk sırada yer alan atletler 20’şer bin dolar, ikinciler 10’ar bin dolar ve üçüncüler de 5’er bin dolar aldı. Tören, dereceye giren sporcuların hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi. 3 ayrı kategoride koşulan dev organizasyonda toplam 1 milyon bin dolar para ödülü dağıtıldı.

Marathon Expo 2014 Fuarı’na büyük ilgi...

36. Vodafone İstanbul Maratonu kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sinan Erdem Spor Salonu’nda Marathon Expo 2014 Fuarı düzenlendi. Fuar açılışına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, İBB İştirakler Daire Başkanı Cemal Özdemir, Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar, Spor A.Ş. Genel Müdürü İsmail Özbayraktar, Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep, sanatçı Hülya Avşar, Fettah Can, sunucu Burcu Esmersoy ile çok sayıda davetli katıldı. <

Katılım her yıl artıyor…

Açılış töreninde konuşan Göksel Gümüşdağ, organizasyonun dünyanın en iyileri arasında yer aldığına dikkati çekerek, “Aslında organizasyon anlamında dünyanın 5 önemli maratonundan farkımız yok. Spora ve koşuculara destek bizde biraz az. Yapılan etkinliklerle bu da zamanla artacak. İstanbul, dünyanın en büyük markası. Her yıl koşucu olarak başvuranların sayısında muazzam bir artış var.” dedi.

Hatıra Ormanı oluşturulacak…

Spor A.Ş. Genel Müdürü İsmail Özbayraktar da, maratona katılımın bu sene yüzde 25 arttığını belirterek, “Bu yıl bazı yenilikler planladık. Bunlardan ilki yeşil maraton. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden Ağaç A.Ş. ile yaptığımız işbirliğiyle bir maraton hatıra ormanı oluşturacağız. Geri dönüşümlü materyallerin kullanılmasına daha özen gösteriyoruz. Elektrikli araçlar kullanıyoruz. Bir de gönüllü projemiz var. 2 bin 500 gönüllü kardeşimiz görev alacak. Sosyal yönden de bakmaya çalıştık maratonumuza ve bu İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü ile yaptığımız anlaşmayla bir resim yarışması organize ettik. Çok güzel resimler geldi. Onların bir kısmını sergileme imkanı bulduk.” diye konuştu.

Türkiye’nin en büyük spor fuarı açıldı…

Türkiye’nin en büyük spor fuarı olan İstanbul Maratonu Fuarı’nda, maraton ile ilgili bilgilerin yanı sıra sporcu malzemelerinden sosyal yardım masalarına kadar birçok stant kuruldu. Dünyaca ünlü atletlerin konuk edildiği fuarda, pek çok özel sportif aktivite de gerçekleştirildi. Fuarda, 36. İstanbul Maratonu’na katılacak sporculara, göğüs numaraları, zamanlama çipleri ve yarış tişörtleri de verildi.