Gelenekten geleceğe mimari projeler… 11.11.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Ulusal Mimari Proje Yarışması”nın ödül törenine katıldı.

TOKİ ile iştiraki Emlak Gayrimenkul GYO’nun birlikte düzenlediği “7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Ulusal Mimari Proje Yarışması”nın ödülleri, TOKİ’nin Küçükçekmece Hizmet Binası’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Törende, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Emlak Gayrimenkul GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ile yarışmaya katılan öğretim üyesi ve öğrenciler yer aldı. Başkan Kadir Topbaş, ödül töreninde yaptığı konuşmada, yarışmaya katılan tüm mimar meslektaşlarına ve öğrencilere başarılar diledi ve dereceye girenleri tebrik etti.

“Bölgesel değerler ve malzemeler dikkate alınıyor…”

“Bu tür yarışmaları bir umut olarak gördüğümü özellikle ifade etmek istiyorum.” diyen Başkan Kadir Topbaş, “Coğrafyamızın bin yıllık tarihinde bölgelerimizin özgün malzemesiyle çok güzel eserler ortaya konmuş ve bunlar bize kültürel miras olarak kalmıştır. Yoğunlaşan şehirlerde insanların yaşam tarzlarını mimarlar ve mühendisler belirler oldu. İnsanların kendi inançlarına, kültürlerine ve değerlerine uygun mimariyle bir mutluluk verme imkanımız olabilirdi, maalesef böyle olmadı. Özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki yıllarda geleneksel mimarimizi bir tarafa iterek tek tip mimari anlayışı ortaya koyduk. Bu nedenle, bu yarışmada bölgesel değerlerin ve malzemelerin dikkate alınarak mimari projeler oluşturulmasını çok önemsiyorum.” diye konuştu.

“Mimaride öncü kuruluş, TOKİ…”

Türkiye’nin ulusal planlarının yapılmamasının da şehirlerin ve bölgelerin olumsuz gelişimini çok etkilediğini ifade eden Başkan Topbaş, “Nüfusu 15 milyona ulaşan İstanbul gibi hangi şehir böyle büyük bir göç dalgası alırsa alsın, önünde durulması mümkün değildir. Biz göreve geldiğimiz zaman Metropoliten Planlama Merkezi’ni kurarak İstanbul’un temel planlarını yaptık. TOKİ de, mimaride öncü bir kuruluş olarak nitelikli modelleriyle özel sektöre de öncülük etmelidir.” dedi.

“Geleceğin modern Türkiye’sini inşa edeceğiz…”

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan da, yeni dönemde geleneksel mimariye uygun olarak dikey mimariden yatay mimariye geçeceklerini vurgulayarak, bu tür yarışmalarla özel sektöre de örnek olacak eserler ortaya koymak istediklerini söyledi. “Geçmiş dönemde imkanlarımız çerçevesinde milyonlarca dar gelirliyi ev sahibi yaptık.” diyen Turan, yeni dönemde Türkiye’nin şehirlerini geleceğin modern Türkiye’sine taşıyacak adımları atmak için alt ve orta gelir gruplarına yönelik daha kaliteli ve nitelikli mahalleler inşa edeceklerini kaydetti.

Dereceye giren projeler ödüllendirildi…

Başkan Kadir Topbaş, daha sonra Ergün Turan ile birlikte dereceye girenlere ödüllerini verdi. İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sinan Mert Şener’in başkanlığını yaptığı jürinin belirlediği projelerde her bölgeden ilk üçe girenler ile mansiyon ödülü alanlar ödüllendirildi. Başkan Topbaş ve Turan, törenin ardından sergilenen projeleri gezdi ve proje gruplarıyla fotoğraf çektirdi.