Saygı ve özlemle… 10.11.2014

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 76’ncı yılında saygıyla anıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 76. yıldönümünde İstanbul Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’nın önünde düzenlenen törenle anıldı. 09.05’te sirenlerin çalmasıyla başlayan tören nedeniyle Taksim Meydanı’nda insan ve araç trafiği durdu.

Törene İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’ın yanı sıra askeri ve mülki erkan ile gaziler, öğrenciler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı. Törende Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Vali Vasip Şahin, Başkan Kadir Topbaş ve Orgeneral Salih Zeki Çolak anıta çelenk koydular. Tören, sivil toplum kuruluşlarının çelenk sunumuyla son buldu.

 Vali Vasip Şahin, Başkan Kadir Topbaş ve Orgeneral Salih Zeki Çolak, daha sonra Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na geçerek buradaki Ulu Önder Atatürk’ü Anma Töreni’ne katıldılar. Törende Atatürk’ün askeri ve siyasi dehasını anlatan konuşmalar yapıldı, öğrenciler şiirler ve marşlar okudu.