Aksaray-Yenikapı Metro Hattı açıldı!.. 9.11.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “her yerde metro, her yere metro” hedefinde dev bir adım daha attı. İstanbul’daki tüm raylı sistemleri birbirine bağlayan Aksaray - Yenikapı Metro Hattı, görkemli bir törenle İstanbulluların hizmetine açıldı. Törende konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul’un ulaşımında önemli adımlar atarak şehrin trafiğini rahatlatan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a ve ekibine teşekkür etti.

Aksaray - Yenikapı Metro Hattı, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı görkemli bir törenle hizmete alındı. Avrupa ve Asya Kıtalarında bulunan tüm raylı ulaşım sistemlerini birleştiren Yenikapı Metro İstasyonu’nun açılışı, Aksaray’daki metro girişinde yapıldı. Açılışta konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul’un ulaşımında önemli adımlar atarak şehrin trafiğini rahatlatan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a ve ekibine teşekkür etti.

10 yılda 141 km metro ağı…

Başbakan Davutoğlu, emanet şehir İstanbul’a sahip çıkmak ve İstanbul’u yaşanabilir bir şehir haline getirmenin birbirine bağlı olduğunu ifade ederek, “Bugünkü proje bu anlamda özel bir yere sahip. Eskiler bu Aksaray’ı bilirler. Aksaray’ın her bir köşesinden İstanbul’un semtlerine minibüsler kalkardı. İnsanlar üst üste istif halinde giderdi. Yollar çamurluydu. Ulaşım, büyüyen İstanbul’a göre tanzim edilmemişti. Bu, İstanbulluların makus talihi AK Parti döneminde değişti. Hem yer üstünde hem de yer altında yeni ulaşım ağları inşa edildi. Son 10 yılda 141 kilometre metro ağı yapıldı. 2019’da 430 kilometreye, sonrasında da daha iyi aşamalara çıkacak.” diye konuştu.

Her şey İstanbul ve İstanbullular için…

Açılışını yaptıkları metro hattı ile birlikte İstanbul’un üç kanadının birbiriyle bağlantılı hale geldiğini belirten Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu, İstanbul’daki ulaşım sistemi için büyük bir devrimdir. Hem hayatımızı kolaylaştırıyor hem de tarihi koruyor. Bütün bunlar bu aziz şehrin sakinlerine işkencesiz, ızdırapsız yolculuk yapma imkanı kazandırmak için. Bunların hepsi bir rüyaydı. Bu inşaat çalışmaları sırasında 50 bin parça arkeolojik eser gün yüzüne çıktı. Bu eserin meydana getirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

“İstanbul’da yaşamak bir ayrıcalık…”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, açılışta yaptığı konuşmada, İstanbul’da yaşamanın ayrıcalık olduğunu ve bunun da yaşayan herkese sorumluluk yüklediğini söyledi. İstanbul’da yönetici olarak yaşamanın da ayrı bir sorumluluk ve mutluluk getirdiğine vurgu yapan Başkan Topbaş, “Bu mutluluğu yaşadığımız için de Rabbimize hamd ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Belediye Başkanlığı ile başlayan hizmet anlayışını sürdürüyor olmaktan da ayrıca mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Huzur ve kardeşliğin şehri; İstanbul…

İstanbul’un kardeşlik ve huzur şehri olduğunu ve bunu dünyaya haykırdığını kaydeden Başkan Topbaş, şunları söyledi: “İstanbul öyle bir şehir ki, gerçek anlamda barış ve huzur kenti. Asırlardan beri burada farklı inançlardan insanlar beraberce yaşamakta. Aynı sokakta cami, kilise, sinagogu yan yana görmekteyiz. Değiştirilmiş dine mensup olanlar da dünyada hala sıkıntı, keder ve gözyaşına sebep olmaktalar. İnsanların kutsallarına da el uzatmayı bir hüner zannediyorlar. İslam Alemi’ni rencide eden tüm davranışları kınıyorum. İstanbul’u örnek almalarını tavsiye ediyorum. İstanbul’da nasıl farklı inançlardan insanlar barış ve huzuru dünyaya haykırıyorsa, bunun mümkün olduğunu söylüyorum.”

Ulaşımda modern sistemler…

Başkan Kadir Topbaş, dünya kentlerinin birinci öncelikli sorununun ulaşım olduğunu ve artan şehirleşmenin bu sorunu körüklediğini söyledi. Doğru adımların atılmadığında da şehirlerde ulaşımın ciddi problemlere sebep olacağını ifade eden Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Şehirlerin nüfusu artıyor ve şehirlerdeki hareketlilik buna oranla artmakta. 2004’te göreve geldiğimizde İstanbul’daki günlük hareketlilik 11 milyon civarındayken; günümüzde ise 23 milyon seviyesine çıktı. Bu hareketliliği bireysel araçlarla karşılamak mümkün değil.”

İstanbul’da kaliteli, konforlu ve hızlı ulaşım…

“Bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirde yaşayan insanların toplu taşıma araçlarını kullanma oranlarına bağlıdır.” diyen Başkan Topbaş, “Toplu taşıma araçlarını kullanması için de insanlarımızın kaliteli, konforlu, hızlı ve güvenli sistemler oluşturulması gerekmektedir. Göreve geldiğimiz günden itibaren de İstanbul’un Ulaşım Master Planlarını yapmıştık. Ve o yaptığımız planları şimdi bir bir hayata geçiriyoruz.”

İstanbul’daki raylı sistemler birbirine bağlandı…

Bugün açılışını yaptıkları hattın çok özel olduğunun altını çizen Başkan Kadir Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 32,5 milyar sadece ulaşıma yatırım yaptık. Ama daha alacağımız çok yol var ve kendimizi daha işin başında sayıyoruz. Bugün burada açacağımız çok kısa ama çok özel olan bu hat, İstanbul’a önemli bir rahatlık getirecek. Bu açacağımız hat ile birlikte İstanbul’daki kesintisiz ulaşımın önemli bir ayağını oluşturmaktadır. Bu çalışmamız uzun sürdü çünkü Yenikapı’daki çalışmalarımız sırasında arkeolojik kalıntılara ulaştık. Bu münasebetle de İstanbul’un tarihi yeniden yazıldı. Bu açacağımız hatla birlikte 13 ilçemiz birbirine bağlanmış olacak.” 

İlk sürüşü Başbakan Davutoğlu yaptı…

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Başkan Kadir Topbaş, konuşmaların ardından beraberindekilerle birlikte kurdele keserek Aksaray - Yenikapı Metro Hattı’nı hizmete açtılar. Başbakan Davutoğlu ve Başkan Topbaş, daha sonra Aksaray Metrosu’na binerek Yenikapı’ya gittiler. Protokolün de eşlik ettiği seyahatte, ilk sürüşü Başbakan Davutoğlu gerçekleştirdi.

Raylı sistemlerle kesintisiz yolculuk…

Aksaray - Yenikapı Hafif Metro Hattı’nın (LRTS) hizmete girmesi ile Yenikapı; metro, hafif metro, Marmaray ve İDO Deniz Hatlarının yolcu aktarmalarının gerçekleşeceği çok önemli bir entegre istasyon olma özelliğine kavuştu. Yenikapı’dan; Marmaray bağlantısı ile Üsküdar - Kadıköy - Kartal; Aksaray - Otogar - Atatürk Havalimanı - Bağcılar - Başakşehir - Olimpiyat Stadı ve Taksim - 4. Levent - Hacıosman yönlerine raylı sistemlerle kesintisiz ve konforlu yolculuk başladı.  

İstanbul’da dev entegrasyon…

Anadolu Yakası’nda, Kartal ilçesinden Kadıköy - Kartal Metrosu’na binen yolcular; Ayrılıkçeşme İstasyonu’nda Marmaray’a aktarma yapmak suretiyle Üsküdar üzerinden Yenikapı İstasyonu’na; buradan da Aksaray - Otogar - Atatürk Havalimanı - Başakşehir - Olimpiyat Stadı yönüne raylı sistemler ile konforlu bir şekilde ulaşabilme imkanına sahip oldu.

Yolculuk süreleri kısaldı…

Aksaray - Yenikapı Metro Bağlantısı sayesinde; Yenikapı’dan metroya binen bir yolcu, Taksim’e 7,5 dakika, 4. Levent’e 18 dakika, Hacıosman’a 33 dakika, Üsküdar’a 9 dakika, Kadıköy’e 16,5 dakika, Kartal’a 45 dakika, Otogar’a 14,5 dakika, Havalimanı’na 36 dakika, Olimpiyat Stadı’na ise 39 dakikada gidebilecek.

Dakikalarla yolculuk dönemi…

Kartal - Yenikapı - Atatürk Havalimanı 81 dakika, Bağcılar - Yenikapı - Levent 49 dakika, Taksim - Yenikapı - Atatürk Havalimanı 43,5 dakika, Göztepe - Yenikapı - Başakşehir 68,5 dakika, Mahmutbey - Yenikapı - Üsküdar 44,5 dakika, Başakşehir - Yenikapı - Taksim 55,5 dakika olacak. Bayrampaşa - Yenikapı - Bostancı 34,5 dakika, Başakşehir - Yenikapı - Üsküdar 57 dakika, Bağcılar - Yenikapı - Mecidiyeköy 41 dakika, Üsküdar - Yenikapı - Atatürk Havalimanı 45 dakika, İkitelli - Yenikapı - Bostancı 61 dakika ve Bağcılar - Yenikapı - Kadıköy arasındaki yolculuk süresi ise 45,5 dakikaya düştü.