Süryani Lidere taziye ziyareti 13.2.2011

Başkan Kadir Topbaş ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, abisi İsveç’te vefat eden İstanbul Ankara Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri Yusuf Çetin’e taziye ziyaretinde bulundu.

İstanbul Ankara Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Yusuf Çetin’in abisi İbrahim Çetin İsveç’te vefat etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşu, Yusuf Çetin’e taziye ziyaretinde bulundu.

Tarlabaşı Meryem Ana Süryani Kilisesi’nde gerçekleşen ziyarette Başkan Topbaş’ın Danışmanı Nadya Taşel ile Süryani Cemaati’nin ileri gelenleri ve kardeş kiliselerin üst düzey temsilcileri de yer aldı.

Ziyarette Yusuf Çetin’e taziyelerini bildiren Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da farklı dinlerden, kültürlerden ve ırklardan insanları yüzyıllardır barış ve kardeşlik içinde yaşadığına dikkat çekti. Topbaş, “Acılı günlerde de birlik ve beraberliğimizi muhafaza ediyoruz. Yıllardır bir arada yaşadık ve kardeşliğimiz daim” dedi.

 Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Yusuf Çetin de ziyaretten çok mütehassıs olduğunu belirterek, “Sayın Başkanım, her zaman olduğu gibi acılı günümüzde bizi unutmadınız. İstanbul’un başkanı Kadir Topbaş, aynı zamanda hepimizin manevi babasıdır” diye konuştu. Ziyarette bulunan Aziz Babuşçu ile diğer dinlerin ve cemaatlerin temsilcileri de Yusuf Çetin’e taziyelerini bildirdi.

Yusuf Çetin 14 Şubat 2011 Pazartesi günü abisi İbrahim Çetin’in cenazesine katıldı. İbrahim Çetin’in cenazesi İsveç’in Göteberg kentinde düzenlenen cenaze merasiminin ardından aynı şehirde toprağa verildi.