Cumhuriyetimizin 91. yılı kutlu olsun… 29.10.2014

Türkiye Cumhuriyeti’nin 91’inci kuruluş yılı tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da törenlerle kutlandı. Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’nda başlayan tören, Vatan Caddesi’nde gerçekleştirilen askeri geçit töreniyle son buldu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da törenlerle kutlandı. Kutlamalar çerçevesinde ilk tören, Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’nda yapıldı. Törene, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile askeri ve mülki erkan, gaziler, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından anıta çelenk bırakıldı.

Vali Şahin, tebrikleri kabul etti…

İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Valiliği’nde gerçekleştirilen 91’inci yıl kutlama töreninde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, dini liderler ve yabancı ülke temsilcilerinin tebriklerini kabul etti.

Vatan Caddesi’nde Cumhuriyet coşkusu…

Kutlamalar, Vatan Caddesi’ndeki resmigeçit töreniyle devam etti. İstanbullular, ellerindeki Türk Bayraklarıyla törene yoğun ilgi gösterdiler. Törende, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak askeri bir araçla cadde boyunca dolaşarak, İstanbulluları selamladı. Tören, İstiklal Marşı'nın okunması ve Türk Bayrağı'nın göndere çekilmesiyle devam etti.

Öğrenciler ödüllendirildi…

Öğrencilerin şiir okuduğu törende, cumhuriyetin 91’inci yılı nedeniyle İstanbul’daki okullarda düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Öğrencilerin ödüllerini Vali Şahin, Başkan Topbaş ve 1.Ordu Komutanı Çolak verdi.

Gösteri uçuşu izleyenleri büyüledi…

Ödül töreninin ardından askeri ve sivil okullardan öğrenciler, muharip gaziler, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetlerinin askerleri ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne bağlı polislerin yanı sıra tank taburu, top bataryaları ve diğer askeri unsurlar ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ait araçlar ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM’un kurtarma ekipleri ve araçları geçiş yaptı. Törende, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait helikopterler de alan üzerinde gösteri uçuşu yaptı.