Kuşaktan Kuşağa Mimarlar Buluşması… 11.10.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Kuşaktan Kuşağa Geleneksel Mimarlar Buluşması”nda eski sınıf arkadaşlarıyla biraraya geldi. Mimarlık mesleğinde 30, 40, 50, 60 ve 70 yılını doldurmuş mimarlara plaket verildiği törende, Başkan Kadir Topbaş’a da mesleğinde 40’ıncı yılını doldurması dolayısı ile plaket takdim edildi.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde düzenlenen Kuşaktan Kuşağa Geleneksel Mimarlar Buluşması, meslekte 30, 40, 50, 60 ve 70 yılını dolduran mimarları biraraya getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, Mimar Sinan Üniversitesi’nden mezun oluşunun 40’ıncı yılını sınıf arkadaşlarıyla birlikte kutladı. Mimarların plaket aldığı törende konuşan Başkan Topbaş, “Buraya ben bir belediye başkanı olarak gelmedim. Bir meslektaşınız, bir arkadaşınız olarak geldim.” dedi.

İstanbul’da çarpık kentleşme gerçeği…

İstanbul’daki çarpık kentleşmeye dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, bunun en büyük sebebinin İstanbul’un yıllardan beri ciddi şekilde göç almasından kaynaklandığını belirterek, “Siz meslektaşlarım da çok iyi biliyorsunuz ki, İstanbul’a kırsaldan ciddi bir göç var. Bu, yıllardan beri değişmeyen bir gerçek. Sanayi bölgeleri doğru seçilmediğinden, Anadolu’nun her bölgesinden bavuluyla İstanbul’a gelenler istedikleri yerlere yerleşmiş ve iş kurma yolunu seçmiştir. Diğer taraftan baktığınızda Türkiye’nin ulusal planları yapılmamış. Biz, İstanbul’un Nazım Planları yokken aldık ve göreve başladık. Tarihi Yarımada’nın Koruma İmar Planları yok, iptal ettirilmişti. Plansızlığın ne demek olduğunu benden çok daha iyi bilirsiniz.” diye konuştu.

Yaşamı kolaylaştırmak için hizmet veriyoruz…

Başkan Topbaş, medeniyetlerin insanlar tarafından kurulduğunu ama bu medeniyetlerdeki yaşam alanlarının da mimarlar tarafından tasarlandığını söyledi. “Büyük bir sorumluk alıyor ve attığımız imzanın ne demek olduğu bilinciyle hareket ediyoruz.” diyen Başkan Topbaş, şunları söyledi “Dünyada hiçbir şehir kendi metrosunu yapmıyor, İstanbul dışında. Dünyadaki şehirlerin metrolarını devletleri yapmıştır. Ama biz ‘bu devletin işidir’ deyip bekletmiyor, çok büyük paralara bu metroları yapıyoruz. Kaynakları doğru kullanarak yaşamı kolaylaştırmak için bu adımları atıyoruz.”

Daha katılımcı, daha şeffaf…

Yakın tarihte çıkarılmış olan Büyükşehir Yasası’na da değinen Başkan Kadir Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Malatya’nın, Diyarbakır’ın, Denizli’nin Büyükşehir Yasaları ile İstanbul’un Büyükşehir Yasası aynı. İstanbul, aynı yasayla yönetilebilir mi? Aynı yasayla devam edebilir mi? Bu şehirde farklı olması lazım. Daha katılımcı, daha şeffaf kuralları olan, yasalarını kendisi koyabilen, halkın yönetim sürecine katılabildiği gerektiğinde ihtiyaca göre vergi koyduğu bir kent olabilmeli. Yani kentin ihtiyaçlarını Kent Konseyi orada ortaya koyabilmeli. İstanbul tarihinde bir mimarın Belediye Başkanlığı yaptığı bir dönemi yaşıyoruz. Büyük bir sorumluluk taşıdığımın farkındayım. İnanıyorum ki, dünyaya karşı sorumlu olan İstanbul’u hak ettiği yere hep birlikte getiririz.”

Meslekte 40. yıl plaketi…

Programda, mimarlık mesleğinde 30, 40, 50, 60 ve 70 yılını dolduran mimarlara plaket verildi. Başkan Kadir Topbaş da, mesleğinde 40’ıncı yılını doldurması dolayısı ile plaket aldı. Aynı zamanda sınıf arkadaşlarına da plaket veren Başkan Topbaş, arkadaşlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.