UCLG için Ban Ki Moon ile görüşme… 10.2.2011

UCLG Dünya Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, New York’ta çok önemli temaslarda bulundu. UCLG’nin daha etkin bir kuruluş haline gelmesi için en üst düzeyde taleplerini dile getiren Başkan Topbaş, Birleşmiş Milletler binasında BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile görüştü.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş New York Birleşmiş Milletler binasında Genel Sekreter Ban ki Moon ile görüştü. Görüşmeye Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan da katıldı.

UCLG için “Gözlemcilik” statüsü talebi

Sıcak ve samimi bir havada gerçekleşen görüşmede Başkan Topbaş, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a UCLG'ye  BM'de en az gözlemcilik düzeyinde bir statü verilmesi talebini iletti. Topbaş ayrıca BM bünyesinde olan ancak uzun bir süredir aktif olmayan UNACLA -BM Yerel Yönetimler ve Kentler Danışma Konseyi'nin daha etkin bir hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Topbaş 'yardımcılarınızdan birini görevlendirirseniz bu konuları birlikte çalışabiliriz. Sayın büyükelçimiz de konuyu yakından takip edecek' dedi.

Ban Ki Moon'u İstanbul'a davet eden Başkan Topbaş, Genel Sekreter'e 'size kendi kullandığım araçla İstanbul'u gezdirir, hatta helikopterle şehir üzerinde dolaşırız' dedi. Başkan Topbaş'ın davetini memnuniyetle karşıladığını belirten Moon, Mayıs ayında İstanbul'da yapılacak ‘En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'na katılacağını, program uygun olursa Topbaş'la mutlaka görüşmek istediğini ifade etti. Moon 'ama mutlaka İstanbul'a geleceğim ve sizi uygun gördüğünüz yerde ziyaret edeceğim' dedi.

Görüşme sonunda Başkan Topbaş Genel Sekreter Ban ki Moon'a UCLG ile ilgili konuları içeren bir dosyayı takdim etti. Topbaş, daha sonra BM'nin karşısında bulunan Turkish Center binasına geçerek, burada görüşmeyi değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenledi.

UCLG BM’de temsil yetkisi istiyor

UCLG Başkanı olarak New York’ta temaslarda bulunan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’a dönüşünde basın mensuplarını bilgilendirdiği toplantıda çok verimli görüşmeler gerçekleştirdiğini belirterek, “ Özellikle, Genel Sekreter Ban Ki Moon ile çok samimi bir görüşme gerçekleştirdik. UCLG’nin BM’nin genel kuruluna katılacak bir statüye kavuşturulması talebinde bulundum” dedi.

New York UCLG’ye sıcak bakıyor

8 Şubat Salı Günü Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowits’i ziyaret ettiğini, Türklerin en çok yaşadığı bölge olan Brooklyn’de gayet güzel karşılandığını belirten Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“Aynı gün New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ile bir görüşme gerçekleştirdik. Kendisini makamında ziyaret ettim ve gayet verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Kendisini İstanbul’a davet ettim. Gittiğimiz her ülkede belediye başkanlarıyla yaptığımız temaslarda UCLG’nin daha çok gelişmesi için katılımlarını talep ediyoruz. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg de UCLG’ye üye olmaya sıcak baktığını ifade etti.”