İstanbul dünya ile yarışıyor 5.5.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın Sütlüce’deki İBB Tanıtım Merkezi’nde düzenlediği toplantıda İstanbul Milletvekillerine yatırım ve hizmetleri...

Başkan Kadir Topbaş’ın İstanbul’a 8 yılda yapılan yatırım ve hizmetleri anlattığı toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ile AK Parti İstanbul Milletvekilleri katıldı. Toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Ergün Turan ile İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş da yer aldı.

İstanbul Türkiye’nin lokomotifi

İstanbul’un dünyada çok stratejik bir konuma sahip olduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, şehrin sanayi, hizmet ve ticaret rakamlarıyla Türkiye’nin lokomotifi olduğunu söyledi. Şehrin 14 milyonluk nüfusu ve coğrafi genişliğiyle Avrupa’nın 23 ülkesinden daha büyük olduğuna dikkat çeken Kadir Topbaş, 8 yılda yaptıkları yatırım ve hizmetlerle İstanbul’un dünyanın merkezi haline geldiğini ifade etti.

8 yılda 52 milyar TL yatırım...

2004’ten bugüne kadar İstanbul’a 52 milyar TL yatırım yaptıklarının altını çizen Başkan Topbaş, “Göreve geldikten sonra İstanbul’un ulaşım master planını hazırladık ve bu doğrultuda ulaşıma 24 milyar TL’lik çok önemli yatırımlar yaptık. 2004’te 11 milyon olan şehrin günlük yolculuk sayısı 23 milyona çıkmasına rağmen, ulaşımda raylı sistemin payını yüzde 8,6’dan 13,8’e çıkardık. Karayolunun payını ise yüzde 87,7’den yüzde 82,7’ye çektik. Yapımı devam eden ve test aşamasında olan raylı sistemler 2014 yılında tamamlandığında, raylı sistemin payı 31,1’e çıkarak günlük 5 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak. Hedefimiz toplamda 641 kilometrelik metro ağı. Marmaray tamamlandığında 10 ayrı noktada İstanbul metroları ile entegre olacak ve şehrin erişim sorunu büyük ölçüde çözülecek” diye konuştu.

İstanbul’a 8 yılda 465 kilometre yeni yol ile 251 tane kavşak kazandırdıklarını kaydeden Başkan Kadir Topbaş, “Şehrin çeşitli noktalarında 24 ayrı kavşak yapımı devam ediyor. Şehrimize ayrıca tünel yollar kazandırarak tıkanan noktalarda trafiği yeraltına aldık. Metrobüsün Beylikdüzü’ne ulaşmasıyla günde 1 milyon insan bu aksı kullanacak. İstanbul sahillerine 10 tane yüzer marina yapmayı planladık. İstinye ve Tarabya’da çalışmalara başladık. Şehir Hatları da 39 vapurla 49 iskelede İstanbullulara hizmet veriyor” dedi.

Sular temiz, çevre yemyeşil...

İstanbul’da dere ıslahına 1 milyar 257 milyon lira harcadıklarını belirten Başkan Topbaş, şehirde günlük toplanan 14 bin 500 ton katı atığın kısmen ayrıştırıldığını ve depolama tesislerinde bertaraf edildiğini söyledi. Çöpten 200 bin hanenin kullanımına denk elektrik ürettiklerine dikkat çeken Kadir Topbaş, bu yıl tamamlanacak 5 kilometrelik dev su tüneli ile günde 260 bin metreküp Boğaz suyunun Kağıthane Deresi üzerinden pompalanacağını ve Haliç’in çok daha temiz hale geleceğini ifade etti.

2004’te 18 kilometre olan yüzülebilir sahillerin dev çevre yatırımlarıyla 421 kilometreye çıkarıldığına işaret eden Başkan Topbaş, 18 milyon metrekare aktif yeşil alan kazandırdıkları İstanbul’da yeşil alanları yüzde 61 oranında arttırdıklarının altını çizdi.

İstanbul'a gelen turist sayısı 3’e katlandı

Şehrin her noktasına ulaştırılan doğalgaz ve temiz içme suyuyla İstanbul’un daha yaşanabilir bir kent olduğunu belirten Topbaş, bu çalışmalar sonucu turist sayısının da 3 kat artarak 9 milyonu aştığını söyledi. Yaptıkları dünya ölçeğindeki kongre salonlarıyla İstanbul’un kongre turizminde dünyada 49’unculuktan 7’inciliğe yükseldiğini aktaran Başkan Topbaş, şöyle devam etti: “Dönemimizde tarihi eserlerimize sahip çıktık. İstanbul’a çok sayıda müze ile dünya ölçeğinde bir akvaryum kazandırdık. Kadın ve Aile Sağlığı Merkezlerimizde 1 milyon 340 bin vatandaşımıza sağlık hizmeti ulaştırdık. 4 bin 635 kanser vakasını erken teşhis ettik. 70 aracımızla bugüne kadar engelliye ücretsiz taşıma hizmeti verdik. Belediye binaları ve ulaşım araçları başta olmak üzere bütün İstanbul’u engelli ve dezavantajlı vatandaşlar için ulaşılabilir hale getiriyoruz. Halk üniversitesi İSMEK’te bugüne kadar 1 milyon 310 bin kişiye meslek eğitimi verdik. Eğitime bir belediyenin ötesinde çok büyük yatırımlar yaptık ve okullarımıza ciddi destekler verdik. Sosyal yardımlarda da Türkiye’ye örnek bir belediyeyiz.”