AB Bakanının ziyareti… 3.10.2014

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane’deki Başkanlık Makamı’nda ziyaret etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AB Bakanı Volkan Bozkır ile biraraya geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anı Defteri’ni imzalayan Bakan Volkan Bozkır, “Kadir Bey’in Büyükşehir Belediye Başkanlığı bir kazançtır, İftihar vesilesidir” dedi. Başkan Kadir Topbaş’ı ziyaret etmekten dolayı onur duyduğunu dile getiren Bakan Bozkır, şunları söyledi: “Vermiş olduğu hizmetler her zaman hatırlanacaktır. AB Bakanı olarak da sadece İstanbul çapında değil; dünya çapında bir şahsiyet olan Kadir Başkanı ziyaret etmekten onur duyuyorum. Kendisinin Türkiye’nin AB sürecine çok büyük katkıları olmuştur. Kendisinin sevecen kişiliğiyle ve kurduğu ilişkilerle gerçekten Dünya Belediyeleri ve Avrupa Belediyeleri sathında gerçekten ülkemize önemli faydalar sağlamıştır. Kendisinin tecrübelerinden bizlere lütfederlerse kendilerine minnettar kalırız.”

Başkan Kadir Topbaş da, “Kıymetli Dostum” dediği AB Bakanı Volkan Bozkır’ın ziyaretinden dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, “Kendileri şu ana kadar değişik görevlerde ülkemize çok ciddi hizmetler verdiler. Kendilerinin parlamenterlik döneminde olduğu gibi inanıyorum ki, AB Bakanlığı sürecinde de kendisi ve bakan yardımcıları ile birlikte güzel hizmetler verecektir.” diye konuştu. Yerel Diplomasi’yi çok önemsediklerini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Üstlendiğim Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı görevleriyle bu ilkeleri gerçekleştirmeye çalışıyoruz. AB ile de çok yakın temaslarımız var. Sayın Bakanımızın çalışmaları sırasında üzerimize düşen görevlerde her zaman kendilerini yanında olacağız.”