ABD’de önemli temaslar 13.10.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Amerika Birleşik Devletlerindeki temasları kapsamında Los Angeles’ta düzenlenen CityLab Zirvesi’ne katıldı. İkili görüşmelerde bulunan Başkan Topbaş, İstanbul’da gerçekleştirilen projeleri anlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Atlantic Medya Grubu, Aspen Enstitüsü ve Bloomberg Vakfı tarafından organize edilen CityLab Zirvesi’ne katıldı. Başkan Topbaş, Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti’nin de aralarında bulunduğu Amerika’nın ve dünyanın farklı şehirlerinden 30 belediye başkanın katılımıyla gerçekleştirilen zirvede, oturumların ardından ikili temaslarda bulundu.

Başkan Topbaş, ikili görüşmeler yaptı…

Başkan Kadir Topbaş, 108. Dönem New York Belediye Başkanı ve Bloomberg LP kurucusu Michael Bloomberg’in açılış konuşmasıyla başlayan zirvede, ilk olarak Bloomberg Uluslararası Danışmanlık Şirketi’nin Başkanı George Fertitta ve C40 İcra Direktörü Jay Carson ile başbaşa görüştü. Başkan Topbaş, Amerika’da şehirlerin markalaşması ve bu bağlamda kültür, yenilik, inovasyon ve yaratıcılık alanında vakfın dünyanın çeşitli şehirlerinde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi alırken; belediye olarak İstanbul’da bu kapsamda uygulamaya koydukları projelerden bahsetti.

Şehrin markalaşmasında İstanbul’un geldiği noktayı hayranlıkla dinleyen Bloomberg yetkilileri, “Görüşme öncesi size bir katkımız olur düşüncesindeydik ancak gördük ki asıl bizim sizin projelerinizi örnek alarak sizden faydalanmamız gerekiyor.” yorumunda bulundular.

İstanbul’daki teknoloji ve iletişim konuşuldu…

Başkan Kadir Topbaş, Los Angeles temasları çerçevesinde programlarında dünyanın sayılı belediye başkanları ve yöneticilerini konuk eden McKinsey kuruluşuna verdiği röportajda, İstanbul’da teknoloji ve iletişim hakkında soruları yanıtladı.

127 ülkeden daha büyük ekonomi…

Zirve kapsamında belediye başkanlarının yuvarlak masa toplantısına katılan Başkan Topbaş, “kent imajının oluşturulması ve bu imajın etkisinin azami düzeye çıkarılması” konusunda müzakerelerde bulundu. Başkan Kadir Topbaş, verdiği örneklerle İstanbul’un insanlığın büyük ve paha biçilmez mirasını muhafaza eden ender şehirlerden biri olduğunu vurgulayarak, bu birikimi taşıyan İstanbul’un, bugün 127 ülkeden daha büyük bir ekonomiye sahip olduğunu belirtti.