Başkan Topbaş BM Genel Kurulu’nda konuştu 9.2.2011

UCLG Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuştu. Başkan Topbaş, dünya çapında yerel yönetimlerin afet riskinin azaltılmasına yönelik çalışmalarda Birleşmiş Milletlerle paralel çalışmanın önemli olduğuna inandığını belirtti.

UCLG Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Gayriresmi Tematik oturumunda konuştu. BBC’den gazeteci Zeinap Badawi’nin moderatörlüğünde BM Habitat Genel Müdürü Joan Clos’un da katılımcılar arasında olduğu panelde konuşan Başkan Topbaş, Risklerin azaltılması için yerel yönetimlerin halkın katılımını mutlaka sağlamaları gerektiğini söyledi. 

Deprem riski altına bir şehir olan İstanbul’da, kentsel dönüşüm çalışmalarının halka sunulan fırsatlarla yürüttüklerini belirten Topbaş, dönüşümün ortaya çıkardığı fırsat ve imkânları halka vererek 270 hektarlık bir alanda model olacak nitelikte bir dönüşüm faaliyeti başlattıklarını ve bunun başarılı sonuçlarını gözlemlediklerini anlattı. Topbaş Fikirtepe’de başlayan ve İstanbul’un genelinde uygulanacak olan dönüşüm modeli ile ilgili olarak ‘imkanları halka vererek kentsel yenilemeye katılım ve destek sağladık. Halka imkân vermeden riskler azaltılamaz’’ dedi.

Topbaş, ‘İstanbul Belediye Başkanlığı dışında Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın Başkanı olarak da ‘dünya çapında yerel yönetimlerin afet riskinin azaltılmasına yönelik çalışmalarda Birleşmiş Milletlerle paralel çalışmanın önemli olduğuna inandığını ve bunun için birlikte çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Başkan Topbaş panelin ikinci bölümünde kent planlamasının çok önemli olduğunu belirterek, İstanbul’un planlı bir şehir olarak gelişmesi için İMP’yi kurduklarını ve sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle birlikte çalıştıklarını anlattı.

Başkan Topbaş BM Habitat Genel Direktörü Joan Clos ile görüştü

Başkan Topbaş BM Habitat Genel Direktörü Joan Clos ile BM'de bir görüşme yaptı. İspanya'nın Ankara büyükelçisi olarak Türkiye'de görev yapan ve Barselona'da iki dönem belediye başkanlığı yapan Clos'un UCLG'nin kurumsallaşmasında büyük emekleri bulunuyor.