Başkan Topbaş'tan Seul Belediye Başkanı'na Ziyaret 13.9.2014

“İstanbul Kore’de 2014” etkinlikleri kapsamında Kore’de bulunan Başkan Kadir Topbaş Seul Belediye Başkanı Park Won Soon'u ziyaret etti.

Başkan Kadir Topbaş, Seul Belediye Başkanı'nı ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşmede, Seul Belediye Başkanı Park Won Soon daha önce İstanbul’u ziyaret ettiğini ve kente hayran kaldığını dile getirdi. Seneye tekrar İstanbul’a geleceğini söyleyen Park Won Soon, Başkan Topbaş’a hitaben; “ Siz üçüncü kez Belediye Başkanı olarak seçildiniz, ben ise ikinci kez. Siz benden tecrübelisiniz. Sizden öğreneceklerim var.” dedi. Türkiye ve Kore’nin dostluklarının maziye dayandığını belirterek sözlerini sürdüren Soon, “Seul ve İstanbul arasındaki ilişkileri güçlendireceğiz. Biz kan kardeşiyiz.” dedi. Başkan Soon, Türkiye ile oynadıkları 2002 Dünya Kupası üçüncülük maçını da unutmadığını sözlerine ekledi.

“İstanbul Kore’de 2014” etkinlikleri kapsamında temaslarını sürdüren Başkan Kadir Topbaş ise; “Gökten taş düşse halk bize sorar. Onun için hep görev başındayız.”diyerek Soon’u ikinci kez Belediye Başkanı seçilmesinden dolayı kendisini tebrik etti. Başkan Topbaş; “Kore ve Türk halkının dostluğunu bizler pekiştireceğiz. Geçen yıl siz İstanbul’da Expo yaptınız. Bu yıl da biz burada yapıyoruz. Geçen yılki kültürel etkinlik sonrası turist sayısında büyük artış oldu. Buna benzer kültürel etkinlikleri her yıl sinema ve edebiyat dalında yapacağız.” dedi.

2005 yılında birtakım incelemelerde bulunmak üzere Kore’ye geldiğini dile getiren Topbaş, bu ziyaretinin çok faydalı olduğunu belirterek, iki halkın dostluklarının diğer ülkelere de örnek teşkil ettiğini söyledi.

Yapılan görüşmenin sonunda, “Seul’un Ankara ile 'Kardeş Şehir' ama İstanbul’un yeri ayrı” diyen Soon, Başkan Topbaş’a; “Seneye İstanbul’a geleceğim orada da görüşelim” diyerek sözlerini noktaladı.

Dostluk havasının hâkim olduğu görüşme hediyeleşmenin ardından son buldu.