Başkan Topbaş'a Kore'de Görkemli Karşılama 12.9.2014

“İstanbul Kore’de 2014” etkinliklerinin açılışını yapmak üzere Güney Kore’yi ziyaret eden Başkan Kadir Topbaş, Daegu ve Gyeongju Belediyelerini ziyaretinde görkemli bir kutlamayla karşılandı.

“İstanbul Kore’de 2014” etkinlikleri için Güney Kore’nin Gyeongsangbuk-do eyaletine giden Başkan Kadir Topbaş, Daegu şehrinde Eyalet Valisi Kim Kwan Yong’u ziyaret etti. Kadir Topbaş, Valilik binasına gelişinde Vali Kim Kwan Yong, Koreli vatandaşlar ve öğrenciler tarafından görkemli bir karşılama töreniyle karşılandı. Öğrencilerin Kore şarkıları seslendirdiği törende, Koreliler de salladıkları Türk ve Kore bayraklarıyla Kadir Topbaş’a sevgi gösterilerinde bulundu.

Başkan Kadir Topbaş, Kim Kwan Yong ile makamında bir süre görüştü. Görüşmede Türkiye’nin Kore Büyükelçisi Arslan Hakan Okçal, Güney Kore İstanbul Başkonsolosu Jeon Tae Dong, Daegu Belediye Başkanı Bumil Kim, Kadir Topbaş’ın Danışmanları Mehmet Duman, Kortan Çelikbilek ve Erman Tuncer ile İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen de yer aldı.

Başkan Topbaş Korelileri yeryüzü cennetine davet etti…

Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, Türk ve Kore bayraklarıyla donatılmış cadde ve meydanlardan geçerek valilik binasına geldiğini belirterek, gösterilen yakın ilgiye teşekkür etti. Türkiye ve Kore’nin iki dost ülke olarak hep yan yana olduğunu, 1999’daki Marmara depreminde de ilk yardıma koşan ülkenin Güney Kore olduğunu hatırlattı.

“İstanbul Kore’de 2014” etkinliğini 8 bin 500 yıllık İstanbul medeniyetiyle bin yıllık Şilla kültürünün buluşması anlamına geldiğini ve bugünlerle tarihi İpekyolu’nu yeniden canlandırdıklarını ifade eden Kadir Topbaş, “Kardeşlik ilişkilerimiz dünya barışına önemli katkılar sunacaktır” dedi. Başkan Topbaş, Güney Kore’de yakın zaman önce yaşanan gemi kazasında hayatını kaybedenlere başsağlığı diledi.

Güney Kore ile Kore Savaşı’nda, 1999 Marmara Depremi’nde ve 2002 Dünya Kupası’nın ardından şimdi de kültür günlerinde buluştuklarına dikkat çeken Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “Güney Kore ile daha çok uzun bir yolumuz var. Bu birlikteliğimiz güzelliklerle ve aydınlıklarla dolu olsun. Etkinliklerimizde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kore halkını medeniyetin beşiği olan İstanbul’u ziyaret etmeye davet ediyorum. İstanbul tarihin çeyiz sandığıdır. İstanbul bir dünya kolonisidir. Dünyanın bütün kimliklerini İstanbul’da görebilirsiniz. Şehrimiz bütün bu özellikleri ve doğal güzellikleriyle gerçekten bir yeryüzü cennetidir. İstanbul’da Güney Koreli kardeşlerimize ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyacağız.”