Marty Markowitz: “Ne Mutlu Türküm Diyene” 8.2.2011

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Brooklyn Belediyesi'ni ziyaret ederek, orijinal kişiliği ile sürpriz bir şekilde konuşmasına “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözüyle son veren Belediye Başkanı Markowitz ile görüştü.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere New York'a giden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Brooklyn Belediye Başkanlığı binasına gelişinde Markowitz tarafından karşılandı.

''Türkiyem'' şarkısının çalındığı ve Türk bayrakları ile süslenen belediye binasında bir konuşma yapan Topbaş, New York'ta bulunmaktan ve Brooklyn Belediye Başkanı Markowitz ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Markowitz'in iki yıl önce İstanbul'u ziyaret ettiğinde kendisini Brooklyn'e davet ettiğini anlatan Topbaş, ziyarette aralarında çok samimi ve sıcak gönül bağları oluştuğunu ifade etti.

Markowitz'in heyecanlı ve sürprizlerle dolu bir başkan olduğunu dile getiren Başkan Topbaş, New York'un soğuk havasına bir sıcaklık getirmeye çalıştıklarını, ancak burada daha fazla sıcaklık bulduklarını söyledi. Topbaş, İstanbulluların sıcak gönüllü ve ev sahipliğini seven insanlar olduğunu belirterek New York'ta yaşayanları İstanbul'a davet etti.

''İstanbul, dünyaya model teşkil ediyor''

Markowitz de sözlerine Türkçe olarak ''Merhaba arkadaşlar, Brooklyn'e hoşgeldiniz, şeref verdiniz. Mutluyuz'' diyerek başladı. İstanbul'un iki kıtayı birleştiren bir köprü konumu ve 12 milyonun üzerinde nüfusu ile dünyanın en büyük şehirlerinden olduğunu kaydeden Markowitz, ''Türkiye gibi İstanbul da doğu ile batıyı birleştirerek dünyaya bir model teşkil ediyor'' dedi.

İstanbul Boğazı'na karşılık East River'a, Boğaz Köprüsü'ne karşılık Brooklyn Köprüsü'ne sahip olduklarını belirten Markowitz, ''Manhattan İstanbul'un Avrupa yakası ise Brooklyn de Anadolu yakasıdır'' dedi.

Markowitz, Kadir Topbaş'ın kendisinden bir ay büyük olduğunu belirterek, kendisine ''My ağabey'' diye hitap etti. Brooklyn'in Türklerin en yoğun yaşadığı yerlerden biri olduğunu kaydeden Markowitz, konuşmasını ''Ne Mutlu Türküm diyene'' sözleri ile bitirdi.

Markowitz, konuşmaların ardından Başkan Topbaş'a Brooklyn Köprüsü'nün bir maketi ile Brooklyn'deki eserlerin resimleriyle süslü bir minder hediye etti.

Topbaş da, Markowitz'e lale figürlerinin yer aldığı porselen bir tabak, Türk lokumu ve İstanbul'u anlatan bir kitap hediye etti.