İBB’den Gazze’ye 10 milyon lira yardım 12.8.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gazze için başlatılan yardım kampanyasını düzenlenen toplantı ile tanıttı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak kampanyaya 10 milyon lira ile destek verdiklerini belirten Başkan Topbaş, “Aziz milletimizin ve tüm ilçe belediyelerimizin de katılımını bekliyoruz.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı koordinasyonunda başlattığı “Gazze’ye Yardım Kampanyası”nın İstanbul ayağı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı toplantı ile tanıtıldı. Topkapı 1453 Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen toplantıya, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve Genel Sekreter Yardımcıları Mevlüt Bulut, Nihat Macit, Hüseyin Eren ile Başkan Kadir Topbaş’ın Danışmanları İsmail Hakkı Turunç ve Sabri Dereli de katıldı.


“Zulümle abad olunmaz…”

Başkan Kadir Topbaş, toplantıda yaptığı konuşmada, Gazze’de yüzyılın vahşeti yaşandığını belirterek, “İnsanlık ölüyor, ama maalesef insanlar seyrediyor. Dünyanın vicdanı kanıyor. Bu yüzyılımızda bir vahşet yaşanmakta. Dünyanın vicdanı kanıyor ve insanlık ölüyor. 21’inci yüzyıla gelmemize rağmen ve teknoloji geliştikçe maalesef zulüm artıyor. Zulümle abad olunmaz.” dedi.


“İBB yardıma koşuyor...”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak geçmişte Açe’ye, Japonya’ya, Pakistan’a yardım ettiklerini; Somali ve Suriye için, hatta Haiti için seferber olduklarını hatırlatan Başkan Topbaş, “Bizler ecdadımızın yaptığı gibi bugün de gücümüz yettiğince her yerde olmaya çalışıyoruz. Şunu biliyoruz ki, ‘Aman diyene kılıç kalkmaz’ diye bir atasözümüz var. Kadın çocuk öldürmek bizim tarihimizde yoktur.” diye konuştu.


“Her şey Gazze için...”

“Gazze şu an her şeye muhtaç, duaya muhtaç. Ekmeğe, suya, tıbbi yardıma muhtaç.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Yardımlarımıza ihtiyaçları var. Başbakanlığımız Gazze’ye yardım kampanyası başlattı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 10 milyon lira ile kampanyaya katılıyoruz. Tüm ilçe belediyelerimizin de katılımını bekliyoruz. Bugün aziz milletimizin yardımını, himmetini bekliyoruz. Diliyorum ki, kan ve gözyaşı bitsin.”


“Gazze’ye hayat olalım...”

Gazze’ye Yardım Kampanyası’na destek olmak isteyen vatandaşlar, bankaların ilgili hesaplarına bağışta bulunabilecek ya da tüm GSM operatörlerinden “Gazze” yazıp 2851’e mesaj göndererek 5 lira bağış yapabilecekler.