İstanbul’da kentsel dönüşüm sürüyor... 4.8.2014

İstanbul genelinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Bağcılar’da 18 bina ile 184 bağımsız birimin yıkımına başlandı. Göztepe ve Hürriyet Mahallelerindeki yıkım törenine katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentsel dönüşümde daha fazla yeşil alanı, sosyal, kültürel ve spor imkanları olan projeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Bağcılar’da 18 bina ile 184 bağımsız birimin yıkımına başlandı. Yıkım törenine, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Bağcılar’da büyük değişim...

Başkan Kadir Topbaş, Göztepe ve Hürriyet Mahallelerindeki yıkım töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul’da geçmişten gelen dengesiz büyümenin sıkıntılarını aşmak için ciddi çalışmalar yaptıklarını  ancak sorunların aşılması için daha yapacak çok iş olduğunu söyledi. Bağcılar’da son 20 yılda ciddi bir yatırım ve değişim süreci yaşandığını belirten Başkan Topbaş,sadece Bağcılar ilçesinden 3 ayrı metro hattının geçtiğine dikkat çekti.

İstanbul, kensel dönüşümle yenileniyor...

“Kentsel dönüşüm önce zihinlerde ve yaşam tarzında başlamalı ve her türlü hizmet alanına yansımalıdır.” diyen Başkan Topbaş, “İstanbul’da önceki yıllarda kamudan başlayan ciddi bir dönüşüm ve güçlendirme çalışmaları yaptık. Ancak Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük bir şehrin tamamını huzurlu ve mutlu bir şehir haline getirmek zaman istiyor. İstanbul kendiliğinden oluşmuş yerleşim birimlerini düzgün ve güvenli hale dönüştürmek zorundayız.” diye konuştu.

İstanbul, Türkiye’nin öncüsü...

Başkan Kadir Topbaş, kentsel dönüşümde daha fazla yeşil alanı, sosyal, kültürel ve spor imkanları olan projeler gerçekleştirdiklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Dünyada kadim medeniyetlerin bulunduğu kentler dahil her şehirde yeni şartlara göre yeni yaşam alanları oluşturuluyor. New York, Londra, Barselona ve Çin’in şehirlerine kadar birçok kentte teknolojinin verdiği imkanlar kullanılarak çok daha güvenli ve modern yaşam alanları ortaya çıkartılıyor. İstanbul da bu konuda Türkiye’nin öncüsü.”

Başkan Topbaş, vatandaşları tebrik etti...

Dönüşümle yeni evlerine kavuşacak vatandaşları tebrik eden Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Deprem riskini yenilenme için bir fırsat olarak görmeliyiz. Elbirliği olduğu zaman, güle oynaya dönüşüm gerçekleşir ve yarın ah vah demeyiz. Nasıl paramızı kasaya yada başka güvenli yerlere koyuyorsak, konutlarımıza da canımızı emanet ediyoruz. Canımızı koyduğumuz yere de hassasiyet göstermek zorundayız.”

Türkiye, dönüşümde önemli bir noktaya geldi...

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce de, hükümetleri döneminde Türkiye’nin mühendislik, beton kalitesi, jeolojik testlerle birlikte dönüşümde önemli noktaya geldiğini ifade ederek, Türkiye’nin genelinde halen 6,5 milyon binada sıkıntı yaşandığını söyledi. Kentsel Dönüşüm Kanunu’nu kötü yapılaşmanın ortadan kaldırılması ve yeni yaşam alanlarının inşa edilmesi amacıyla çıkardıklarını anlatan Bakan Güllüce, Bakanlık olarak kalitesiz bina yapan ve beton atanlara engel olduklarını belirtti.

Mekansal stratejik planlar tamamlanıyor...

“Güvenli güzel bina yaparsanız, kira yardımı dahil her türlü desteği veririz. Vatandaş verdiği paranın hakkını almalı.” diyen Bakan Güllüce, İstanbul Ticaret Odası ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de destek verdiği mekansal stratejik planını iki yıl içerisinde tamamlayacaklarını ifade etti. Yeni teknolojiyle yapılan uçakların yerleşim alanlarını görüntülediğini de kaydeden Bakan Güllüce, “Üç boyutlu kayıtlar alıyoruz. Online olarak atıksu denetimi de yapıyoruz.” dedi.

Kentsel dönüşümü, köysel dönüşüm takip edecek...

İstanbul’un kentsel dönüşümde en başarılı il olduğunu vurgulayan Bakan Güllüce, “Biz, belediye kökenliyiz. Belediyelerimize önemli yetkiler devrettik. Diğer belediyelerimiz de kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırsınlar, onların önünü açalım. Kısa zamanda yine köylere de el atacağız. Pilot bölge olarak üç-dört köyü seçiyoruz. İleri tarihte köysel dönüşüme başlayacağız.“ diye konuştu.

Bağcılar’da ilk etapta 24 bin bina yenilenecek…

Törende konuşmaların ardından dönüşümde yenilenecek binaların yıkımına başlandı. Yeni inşa edilecek binalarda her bağımsız birime 1 kapalı otopark inşa edilecek ve alanın yüzde 65’i yeşil alan olarak düzenlenecek. Bağcılar’da Göztepe, Kemalpaşa, Demirkapı, Evren, İnönü, Merkez, Sancaktepe ve Çınar Mahallelerinin bir kısmı kentsel dönüşüm alanı olarak belirlendi. 250 bin bağımsız bölümün bulunduğu ilçenin yüzde 70’i kentsel dönüşümle yenilenecek. İlçedeki 250 bin konut ve işyerinden ilk etapta 24 bin konut yenilenecek.