İstanbul’a dev bir spor yatırımı daha! 27.7.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, son 10 yılda altına imza attığı dev spor yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Bünyesinde Türkiye’nin en modern stadını ve spor kompleksini barındıran İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Stadyumu ve Tesisleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Başbakan Erdoğan, UEFA 2016 Kriterleri kapsamında son teknoloji ile inşa edilen 17 bin 319 kişi kapasiteli stada Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in isminin verildiğini açıkladı.

İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Stadyumu ve Tesisleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı muhteşem bir törenle hizmete açıldı. 17 bin 319 kişi kapasiteli stadın açılışına, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ve İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Gümüşdağ ile spor ve sanat dünyasından pek çok ünlü isim de katıldı.

Başbakan Erdoğan’ın vizyonuyla hizmet...

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakan Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde başlattığı vizyonun bugün İstanbul ve Türkiye’deki her alanda yansımaları olduğunu söyledi. Başkan Topbaş, İstanbul’da ulaşımdan altyapıya, çevreden sağlık ve spora kadar her alanda aynı stratejiyi sürdürerek hizmet vermeye devam ettiklerini ifade etti.

11 yılda 68,5 milyar liralık yatırım…

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu yılsonuna vardığımızda dönemimizde yaptığımız yatırımlar toplamı 68,5 milyar liraya ulaşacak.” diyen Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Başbakanımızın gençlere ve spora olan hassasiyetiyle döneminde başlattığı İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü, amatör branşlarda da ciddi başarılara imza atıyor. Profesyonel futbol takımımızı bünyemizin dışına çıkarttık;  İstanbul Başakşehir Spor Kulübü olarak Süper Lig’de yerini aldı. Bu yeni kulübümüzün Türk sporuna hayırlı olmasını diliyorum.”

230 spor kompleksi, 210 kapalı spor salonu…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 10 yılda 230 ayrı noktada spor kompleklerini tamamladığını belirten Başkan Topbaş, 148 okula kapalı spor salonu yaptıklarını ve 60 kapalı spor salonu inşaatının da devam ettiğini söyledi. Spora çok ciddi yatırımlar yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini ifade eden Başkan Topbaş, “İstanbul’da 7’den 70’e herkesin spor yapabilme imkanı var. Bu spor tesislerimizde kayıtlı 3 milyonun üzerinde spor yapan vatandaşımız var. 2010 Avrupa Spor Başkenti payesini hak ederek aldık.” diye konuştu.

Başakşehir Stadı’nı dünya konuşacak…

“Teknolojisiyle ve ambiyansıyla çok farklı olan İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Stadyumu ve Tesisleri’ni Türkiye ve dünya konuşacak” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu tesis bir model proje olarak anılacak. Projeyi hazırlayan Mimar Erol Kuzubaşı ve ekibine, yüklenici firmaya ve mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Kulüp yöneticilerine başarılar diliyorum. Bu statta şampiyonluklar yaşamasını arzu ediyorum.”

Başakşehir’e yeni gerdanlık…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, açılışı yapılan stadyum ve tesisler ile Başakehir’e yeni bir gerdanlık taktıklarını belirterek, “Başakşehir’e böyle bir stat gerekiyordu. Son Dünya Kupası’nda Almanya’nın 10 yıllık bir yatırım ve mesai diye tanımladığı, şampiyonluğunun altındaki nitelikler bundan böyle Türk sporunda da altyapı eserleriyle çok daha farklı bir şekilde kendini gösterecek.” dedi.

Daha ileri gideceğiz, daha güçlü olacağız...

Türkiye’nin yıllar boyunca sporda istenen sonuçları alamadığına dikkat çeken Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nüfusa baktığımızda alınan başarıların yeterli olmadığını görüyoruz. Son 12 yılda yaptığımız büyük yatırımlar zemini güçlendirdi, altyapıyı son derece modern hale getirdi. Buna paralel olarak başarıların arttığını, madalyaların çoğaldığını görüyoruz. Türkiye, sporda da büyümeye, farklı bir ülke olmaya devam ediyor. Daha ileri gideceğiz, daha güçlü olacağız.”

Başakşehir Kulübü müstesna kulüpler arasına girecek...

“77 milyona yakın nüfusuyla Türkiye, dünya sporunda yerini muhakkak alacak.” diyen Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul Başakşehir Futbol Takımı da bu sezona farklı giriyor. Bu akşamki gibi Başakşehir Futbol Kulübü’nün maçlarında bu stadyumu doldurmaya var mıyız? Yalnız bırakmıyoruz; birlikten beraberlik doğar. Fair play şartlarına uygun olarak ben inanıyorum ki; Başakşehir Kulübü müstesna kulüpler arasına girecek.”

Başakşehir Fatih Terim Stadyumu hayırlı olsun...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’i kürsüye çağırarak, stada Başakşehir Fatih Terim Stadyumu ismini verdiklerini açıkladı. Başbakan Erdoğan, daha sonra Başkan Kadir Topbaş ve beraberindekilerle birlikte kurdele keserek, İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Stadyumu ve Tesisleri’nin açılışını yaptı.

Başbakan Erdoğan, maçın yıldızı oldu...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Kadir Topbaş, stadyumun açılışı kapsamında düzenlenen gösteri maçında forma giydiler. Başbakan Erdoğan 12, Başkan Topbaş 34 numaralı formayla sahaya çıktı. Maçta yaklaşık 20 dakika ter döken Başbakan Erdoğan, 3 gol atarak maçın yıldızı oldu.

17 bin 319 kişi kapasiteli...

Türkiye’nin en modern stadı ile spor kompleksini barındıran İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Stadyumu ve Tesisleri, 17 bin 319 kişi kapasiteye sahip. 34 yatak odalı kamp tesisinin yanı sıra 3 adet nizami antrenman sahası yer alan stat kompleksi içinde ayrıca 350 araçlık kapalı ve bin 300 araçlık açık otopark bulunuyor. 31 adet sosyal ticaret alanına sahip Başakşehir Stadı, kamp ve antrenman tesisleriyle birarada planlanmış stadyum olma özelliğini taşıyor.  

Stat, 178 milyon liraya mal oldu...

Başakşehir Stadı’nda ayrıca 3 adet UEFA-FIFA-TFF delege, 4 sporcu soyunma, 2 hakem soyunma odaları ile sporcu sağlık merkezi bulunuyor. Her tribün için acil sağlık odalarının yanı sıra simultane çeviri yapılabilen 170 kişi kapasiteli basın merkezi de statta hizmet verecek. Yaklaşık 16 ayda yapımı tamamlanan stad, 178 milyon liraya mal oldu.