Hindistan Büyükelçisi’nin ziyareti 24.7.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Hindistan Ankara Büyükelçisi Rahul Kulshreshth ile biraraya geldi. Başkan Topbaş, Türk ve Hint halklarının geçmişten gelen birlikteliklerini daha da geliştirmek için karşılıklı kültür programları düzenleyebileceklerini söyledi.

Hindistan Ankara Büyükelçiliği’ne atanan Rahul Kulshreshth, İstanbul Başkonsolosu Manish Gupta ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Malta Köşkü’nde gerçekleşen görüşmede, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren ile Başkan Kadir Topbaş’ın Danışmanları Mehmet Duman ve Kortan Çelikbilek de yer aldı.

Türkiye’de görev yapmaya başlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten Rahul Kulshreshth, Hindistan’ın dünya üzerinde gelişen etkisini anlattı. Konuk Büyükelçi, Türkiye’nin ve İstanbul’un gelişmesini yakinen takip ettiğini ve bunun dünya için ne kadar önemli olduğunu bildiğini söyledi.

Başkan Kadir Topbaş da, Hindistan’ın her iş kolunda büyük gelişmeler gösterdiğini ve yakın gelecekte dünyanın süper güçleri arasına gireceğine inandığını ifade ederek, Türk ve Hint halklarının müzik, minyatür ve diğer kültürel alanlarda yakınlık gösterdiğini söyledi. Dünyanın örnek metro sistemlerinden biri olan Yeni Delhi Metrosu’nu gezmek istediğini belirten Başkan Topbaş, “Türk ve Hint halklarının geçmişten gelen birlikteliklerini daha da geliştirmek için karşılıklı kültür programları düzenleyebiliriz.” dedi.