İstanbul’un büyük iftar sofrası 23.7.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, siyaset, sanat, spor ve iş dünyasından pek çok isim ile semavi dinlerin temsilcilerini iftar sofrasında biraraya getirdi. Başkan Topbaş, İstanbul’un son yıllarda yapılan yatırım ve hizmetlerle turizmde, ticarette, emlak sektöründe, kültürde, sanatta ve sporda dünyanın zirvesine tırmandığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve eşi Özleyiş Topbaş’ın ev sahipliğinde Yenikapı Şehir Parkı’nda yapılan iftar programı, siyaset, sanat, spor ve iş dünyasından pek çok isim ile semavi dinlerin temsilcilerini buluşturdu. Kadir Gecesi’nde düzenlenen iftarda, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve belediye bürokratları da yer aldı.

Müjdelenmiş ve emanet şehir İstanbul...

Başkan Kadir Topbaş, Ramazan ayında oluşan güzel iklimin devam etmesini dilediklerini ifade ederek, “İstanbulluların ve İslam Alemi’nin Kadir Gecesi ile Ramazan Bayramı’nı tebrik ediyorum. Müjdelenmiş ve emanet şehir İstanbul’da, asırlardır farklı kültürleri, inançları birarada tutan ve dünyaya barışı haykıran bir şehirde, Ramazan-ı Şerif'in bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi’nde iftar soframızı paylaşmak üzere davetimize şeref verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Gazze için 3 gün milli yas...

Hükümetin Gazze’de yaşanan acılar nedeniyle 3 günlük milli yas ilan ettiğini hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarihte kendilerini zalimler listesine yazdıranlar, insanlığın nefret duygularına hapsoldular. Medeniyet ne kadar gelişirse gelişsin, hangi asırda olursak olalım, ihtirasların, ideolojilerin, tahrif edilmiş inançların köleleri olanlar, dinleri kendilerine göre yorumlayanlar hiç değişmeyecek. İnsanlığa huzuru, mutluluğu ve barışı çok görecekler. Çocuk, kadın, yaşlı demeden akıttıkları kandan beslenmeye çalışacaklar. Sadistçe zevk alıp, sevinç çığlıkları atacaklar. İlkel kavimlerden hiç farkı olmayan sahneler sergileyecekler.”

İstanbul’dan Norveçli doktora selam...

“Bizim nerede durduğumuz, neyin tarafı olduğumuz önemlidir.” diyen Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Güçlerini kan ve gözyaşı için seferber edenleri, insanlık onurunu ayaklar altına alıp, insanlığı öldürenlere sessiz kalanları, onları alkışlayanları da nefretle kınıyoruz. Onlar tarihin kara listesinde yerlerini aldılar. Bir de insanlık onurunu temsil edenler var. İnsanlık vicdanını kurtaranlar var. Gazze’de günlerdir yaraları saran Norveçli doktor gibi... Bu doktoru İstanbul halkı adına selamlıyorum.”

İstanbul, dünyanın zirvesine tırmanıyor...

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un son yıllarda yapılan yatırım ve hizmetlerle turizmde, ticarette, emlak sektöründe, kültürde, sanatta ve sporda dünyanın zirvesine tırmandığına dikkat çekti. Ulaşımdan altyapıya kadar her alanda yaptıkları yatırımlarla hedefleri bir bir yakaladıklarını ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “İçerisinde bulunduğumuz 600 bin metrekarelik bu dolgu alanı yeni bir aktivite merkezi. Daha büyüğü 1 milyon 200 bin metrekare ile Maltepe’de İstanbulluları buluşturuyor. Büyük bir ailenin bireyleri olduğumuzu hatırlatıyor. Ramazan-ı Şerif'in bu manevi ikliminin gönüllere, evlere, şehirlere ve ülkelere taşmasını diliyoruz. Tüm hayırlı niyetlerinizin kabulünü temenni ediyorum.”