Başkan Topbaş New York’u UCLG üyesi olmaya davet etti 8.2.2011

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD’nin New York şehrine giden Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı ( UCLG ) Dünya Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ile görüştü. Başkan Topbaş görüşme sırasında " New York’u UCLG üyesi olarak görmek istiyoruz" dedi.

New York belediye binasında Michael Bloomberg’in ‘Sayın Başkan New York’a hoşgeldiniz’ diyerek sıcak bir şekilde karşıladığı Başkan Topbaş, üç gün sürecek New York temasları hakkında bilgi verdi. İstanbul’da yedi yıldır Belediye Başkanlığı yaptığını belirten Topbaş, geçen dönem yapılan yatırım tutarının 23 milyar dolara ulaştığını, bu yıl da 4,5 milyar dolarlık bir yatırımı gerçekleştireceklerini anlattı. 

Altı yıllık bir geçmişi bulunan UCLG’nin daha etkin bir faaliyet yürütmesini istediklerini ve New York Belediyesi’ni de aralarında görmek istediklerini belirten Topbaş, Bloomberg’in başkanlığını yaptığı C40 ile özellikle karbon ayak izleri konularında paralel çalışmalar yapabileceklerini söyledi.

New York’ta büyük bir Türk topluluğu olduğunu belirten Belediye Başkanı Michael Bloomberg ortak çalışmanın yararlı olacağına inandığını söyledi ve ‘Hepimizin ortak sorunları var. Çevre ve trafik sorunları ile uğraşıyoruz. Şehirlerin bir araya gelmesinde büyük yararlar var’ dedi. Bloomberg geçen yıl ziyaret ettiği İstanbul’dan çok etkilendiğini belirtti.

‘Hong Kong’a gitmeye gerek kalmayacak’

Hong Kong’da katıldığı bir toplantıdan yeni fikirlerden ve uygulamalardan etkilendiğini belirten Bloomberg , ‘Arkadaşlarımı Hong Kong’a gönderdim, başarılı uygulamaları halka gösterip, ‘bakın bunlar olabiliyor’ diyerek onları ikna edelim istedim’ dedi. Bloomberg’in bu sözleri üzerine Başkan Topbaş esprili bir şekilde ‘Sayın Başkan İstanbul’a gelin, teknik elemanlarınızı İstanbul’a gönderin, göreceksiniz Hong Kong’a gitmeye gerek kalmayacak’ karşılığını verdi. Topbaş, Berlin, Seul ve Londra’nın trafik kontrol sistemlerini incelediklerini ve İstanbul’da başarılı bir trafik komuta kontrol sistemini kurduklarını anlattı.

Belediye Başkanı olduğunda kent taksilerinden şikayet edildiğini söyleyen Topbaş, İstanbul’da New York Taksi benzeri bir çalışma yaptırdığını ve halen üzerinde çalıştıklarını belirtti. Taksilerle ilgili Call Center’in kurulduğunu ve şoförlerin kart okutarak araç kullanacaklarını, bu sayede kimin hangi aracı kullandığını takip edebilecekleri sistemi tamamladıklarını anlatan Topbaş, Karsan’ın New York Taksi ile ilgili çalışmasını takip ettiklerini söyledi. Topbaş ‘sizin New York Taksi proje yarışmanızı ve teknik şartnamenizi bizim teknik elemanlarımız inceledi, onlardan yararlandık’ dedi.

GörüşmeTopbaş ve Bloomberg’in birlikte anı fotografı çektirmesi ile sona erdi.